شیوع صرع در ایران دو برابر آمار جهانی است

شیوع صرع در ایران دو برابر آمار جهانی است

به گزارش جاوید شو یافته های مقاله استاد گروه نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در جدید ترین شماره نشریه گزارش های علمی مجله نیچر به چاپ رسیده است، نشان داد که شیوع صرع در ایران دو برابر آمار جهانی است.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، مقاله «شیوع صرع در ایران - یک مطالعه مبتنی بر جمعیت» با عنوان انگلیسی"Epilepsy lifetime prevalence in Iran: a large population- based national survey” در جدید ترین شماره مجله Scientific Reports نیجر در ماه می ۲۰۲۱ به چاپ رسید.

مقاله مذکور حاصل طرح ملی بررسی شیوع «اپیلپسی» یا صرع در ایران است که با حمایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام پذیرفت و توسط تیم تحقیقاتی پروفسور حسین پاکدامن؛ استاد نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران و سایر همکاران وی طراحی و اجرا شد.

بر اساس یافته های این مطالعه جمعیت مبتلا به صرع در ایران نزدیک به دو برابر آمار متوسط جهانی صرع تخمین زده می شود. احتمال این میزان شیوع در بین مجروحین جنگ تحمیلی ایران و مصدومان تصادفات جاده ای در نظر گرفته شده است.

با این حال خوشبختانه اغلب این بیماران در وضعیت سلامتی خوبی از نظر کنترل صرع به سر می برند و بیماری آنان تحت کنترل است.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یافته های این پروژه تحقیقاتی بعنوان نخستین مطالعه اپیدمیولوژیک بزرگ کشوری در حیطه بیماری های مغز و اعصاب نتایج قابل استنادی برای مقایسه ایران با سایر کشورها در بر داشته و منبعی برای ارزیابی و سیاست گذاری های کلان در این عرصه فراهم می آورد.

برای مشاهده مقاله به لینک زیر رجوع کنید:

مقاله شیوع صرع در ایران
1400/03/02
21:32:49
5.0 / 5
943
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو