پژوهشگران بررسی كردند

نقش اعتیاد به اینترنت در خشونت های خانوادگی ایام كرونا

نقش اعتیاد به اینترنت در خشونت های خانوادگی ایام كرونا

پژوهشگران با انجام یک مطالعه نقش استرس کرونا و اعتیاد به اینترنت را در خشونت های خانوادگی و زناشویی مورد بررسی قرار دادند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، کووید-۱۹ شرایط سختی را برای مردم به وجود آورده است. غیر قابل پیشبینی بودن اوضاع و هم عدم اطمینان از نحوه درمان، زمان کنترل بیماری و خطرناک بودن آن، این بیماری را به یکی از استرس آورترین عوامل در شرایط اخیر تبدیل نموده است. ترس از ابتلای خود و بستگان به بیماری، مراقبت بیش از حد برای آلوده نشدن و آلوده نکردن دیگران و هم ترس از عواقب اقتصادی-اجتماعی، سبب ایجاد استرس های مخرب می شود.

تجربه چنین استرس هایی بدون تأثیر نیست و می تواند در ابعاد مختلفی اثرات خویش را نشان دهد. یکی از ابعاد تاثیرگذاری این استرس، روابط زناشویی و خانوادگی است. در شرایط قرنطینه، استرس ناشی از ویروس کرونا می تواند فضای خانه را آشفته کند.

در این شرایط افراد تلاش می کنند تا اخبار و اطلاعات را از طریق های مختلف و خصوصا شبکه های اجتماعی به دست آوردند. ازاین رو مردم برای آگاه شدن در سطح اینترنت به جستجو می پردازند. بنابراین امکان دارد افرادی که اعتیاد به اینترنت دارند، سطح بالاتری از استرس و اضطراب را تجربه کنند.

با توجه به موارد گفته شده، پژوهشگران با انجام یک مطالعه نقش اعتیاد به اینترنت را در تعارضات و خشونت زناشویی و خانوادگی به علت استرس کرونا، بررسی کردند.

در این مطالعه ۴۲۶ نفر از افراد فعال در شبکه های اجتماعی از راه پرسش نامه تحت وب شرکت کردند. پس از جمع آوری داده ها، شرکت کنندگان به سه گروه افراد متاهل، افراد مجرد که همراه خانواده زندگی می کردند و افراد مجردی که تنها زندگی می کردند، تقسیم شدند.

۲۲۹ نفر از شرکت کنندگان متاهل بودند، ۱۹۲ نفر از آنها همراه خانواده و پنج نفر تنها زندگی می کردند. جهت بررسی فرضیه پژوهش، افراد مجردی که تنها زندگی می کردند، از فرایند پژوهش حذف شدند.

پرسش نامه این تحقیق شامل سوالاتی در مورد استرس کرونا، تعارض و خشونت زناشویی و خانوادگی و تست اعتیاد به اینترنت بود.

بررسی های انجام شده نشان داد که استرس کرونا می تواند باعث افزایش تعارضات بین زوج ها و همینطور بین اعضای خانواده باشد.

همچنین مشخص شد که تجربه استرس کرونا با اعتیاد به اینترنت رابطه دارد و میتوان توسط اعتیاد به اینترنت پیشبینی شود.

علاوه براین یافته های این تحقیق نشان داد که اعتیاد به اینترنت با افزایش تعارضات و خشونت زناشویی و خانوادگی رابطه دارد و می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم و از راه استرس کرونا سبب افزایش تعارضات و خشونت زناشویی و خانوادگی شود.

پژوهشگران این مطالعه معتقدند: «اعتیاد به اینترنت یا استفاده صدمه زا از اینترنت در دوران کرونا سبب می شود تا افراد به علت مطالعه و مشاهده اخبار و صحنه های ناراحت کننده و تهدیدآمیز در فضای اینترنت، سطحی از استرس را تجربه کنند. این استرس می تواند به مرزهای زناشویی و خانوادگی وارد شود و درنتیجه چرخ های تعاملات منفی را شکل دهد و باعث تعارضات و خشونت های زناشویی و خانوادگی شود».

این محققان پیشنهاد می کنند: «سیاستگذاران و برنامه ریزان، جدا از اثرات جسمانی بیماری کرونا، بر بعد روانی آن هم توجه نمایند و تلاش در تخصیص اعتبارات در جهت حفظ و ارتقای سلامت روانی و خانواده داشته باشند. نیاز است تا رسانه ها به صورت علمی و جامع برنامه هایی در زمینه استفاده مؤثر از اینترنت و نحوه مقابله با استرس کرونا داشته باشند، فضا و امکانات بیشتری برای مشاوره های تلفنی و برخط تدارک دیده شود، به علت افزایش خشونت زناشویی و خانوادگی و کاهش امنیت خانه نیاز است تا مراکزی همچون اورژانس اجتماعی به صورت فعال به این امر نفوذ کنند و بستر امنی برای خانواده های گرفتار خشونت فراهم نمایند. همینطور ضروریست تا متخصصان حوزه خانواده و روابط زناشویی به این امر توجه نمایند و تلاش در آموزش خانواده و زوج ها در جهت تاثیر استفاده نامناسب از اینترنت و استرس کرونا بر روابط آنها داشته باشند».

در انجام این مطالعه هادی سلیمی؛ دانش آموخته دکتری مشاوره دانشگاه هرمزگان، کبری حاجی علیزاده؛ دانشیار گروه روان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس، مجتبی عامری سیاهویی؛ دانش آموخته کارشناسی ارشد روان شناسی تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات و پریسا بهدوست؛ دانش آموخته کارشناسی ارشد راهنمایی و مشاوره دانشگاه الزهرا، مشارکت داشتند.

یافته های این تحقیق بهار سالجاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «نقش میانجی استرس کرونا در رابطه بین اعتیاد به اینترنت با تعارضات و خشونت زناشویی و خانوادگی» در فصل نامه فرهنگ مشاوره و روان درمانی دانشگاه علامه طباطبائی، انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/01
22:08:49
5.0 / 5
898
تگهای خبر: اینترنت , برنامه , سلامت , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو