جذب توریست به یونان با آغاز به كار موزه زیردریایی

جذب توریست به یونان با آغاز به كار موزه زیردریایی

به گزارش جاوید شو مقامات یونان برای جذب توریست این دفعه دست روی میراث تاریخی مدفون در زیر آب های این کشور گذاشته اند و مقرر است یک موزه بزرگ زیردریایی برای علاقه مندان راه اندازی کنند.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، از شهرهای باستانی مدفون در زیرآب، ردیف خمره های بزرگ سفالی معروف به آمفورا از قرن پنجم پیش از میلاد و لنگر کشتی های غرق شده متعلق به امپراتوری بیزانس گرفته تا لاشه هواپیماهای سرنگون شده در جریان جنگ جهانی دوم، دریاهای یونان گنجینه میراثی منحصربه فرد است که به تدریج دسترسی عموم مردم، غواصان زبده و سایر شناگران به آن باز خواهد شد.
وزارت فرهنگ و ورزش یونان ماه مارس (فروردین ۱۴۰۰) از برنامه ها برای رونمایی از ۹۱ کشتی غرق شده متعلق به سال ۱۸۶۸ تا ۱۹۷۰ میلادی برای اهداف تفریحی اطلاع داد. لینا مندونی وزیر فرهنگ یونان از بستر دریای این کشور بعنوان قوس تاریخ یونان و واسطه ای برای رشد پایدار جوامع محلی یاد کرد و جورج دیداسکالو دیگر مقام ارشد فرهنگی در کابینه یونان، به علاقه مندان به غواصی وعده افتتاح یک موزه عظیم زیردریایی برای کاوش و بازدید را داد.
تابستان سال قبل حدود ۳۰۰ غواص توانستند از نخستین موزه زیردریایی یونان بازدید نمایند. این موزه بقایای کشتی به گل نشسته پریسترا در نزدیکی جزیره آلونیوس است که حوالی ۴۲۵ تا ۴۱۵ سال پیش از میلاد غرق شد. باآنکه بدنه این کشتی دوهزار ساله در گذر زمان نابود شده است اما محموله چهار هزار آمفورای آن هنوز در جایی که بار زده شده بودند، قرار دارند.
به گفته مقامات یونانی، کشتی پریسترا به علت قدمت، ابعاد و وضعیت مطلوبی که دارد، یکی از مهم ترین یادگارهای زیردریایی در سرتاسر جهان است.


بقایای این کشتی سال جاری به مدت چهار ماه از ماه ژوئن تا اواسط اکتبر (تیر تا مهر ۱۴۰۰) پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود و محوطه تاریخی آن از بهار ۲۰۲۳ مورد بهره برداری قرار می گیرد. تا آن زمان به کمک بودجه ۹۶۰ هزاریورویی دولت یونان و اتحادیه اروپا، سه محوطه باستان شناختی زیردریایی دیگر در مجمع الجزایر اسپورادس و خلیج پاگاستیک غربی هم افتتاح می گردد. بدین سان غواصان علاقمند به تاریخ و یادگارهای تاریخی می توانند از بقایای یک کشتی غرق شده رومی، محموله چندین کشتی به گل نشسته و چند لنگر متعلق به قرون وسطی بازدید کنند.
به گفته مقامات یونان، موزه زیردریایی یونان با موزه های مشابه که از مجسمه های معاصر در دیگر نقاط جهان راه اندازی شده یک تفاوت عمده دارد که آنرا منحصر به فرد می کندو آن هم اینکه آثار به نمایش درآمده در این موزه از یادگارهای اصل دوران باستان هستند که درست همانجایی که کشف شدند به معرض نمایش گذاشته شده اند.
برای بازدید از این گنجینه زیرآبی نیازی نیست حتما غواص باشید. مراکز اطلاعاتی در آلونیوس و آمالیاپولی در خلیج پاگاستیک همین حالا هم به علاقه مندان اجازه می دهند با استفاده از فناوری های دیجیتال به کشتی های به گل نشسته دوروبر سر بزنند.
آژانس دیرینه شناسی دریایی یونان (The Ephorate) همینطور امیدوار است یادگارهای باستانی نزدیک ساحل که به علت تغییرات زمین شناختی و بالا آمدن آب دریا در زیر آب مدفون شده اند را هم به معرض نمایش بگذارد. علاوه بر استقرار پنل های اطلاعاتی روی سطح آب، این موسسه در نظر دارد تا سال ۲۰۲۳ یک قایق ویژه با کف شیشه ای به آب بیندازد که در تورهایی که از ویلای باستانی به گل نشسته از شهر اپیداروس انجام می شود، مورد استفاده قرار گیرد. نمایش دیجیتال محوطه، تجربه بازدیدکنندگان را تکمیل خواهد شد.
دیگر آنکه کار ساخت موزه عتیقه جات زیردریایی پیرئوس بعد از یک وقفه از سر گرفته شده و طبق برآوردها این موزه در سال ۲۰۲۵ میلادی افتتاح می گردد. موزه مذکور در بندر پیرئوس واقع شده و مقرر است در آن بیشتر از دو هزار و ۲۰۰ شی عتیقه که از زیردریا کشف شده اند به معرض نمایش گذاشته شود و تاریخچه دریانوردی یونان از عصر ماقبل تاریخ تا دوره مدرن روایت شود.


آسیب کرونا به صنعت توریسم یونان
صنعت گردشگری یکی از مهم ترین صنایع یونان است و یک پنجم اقتصاد این کشور را به خود اختصاص می دهد. یونان به علت غنای فرهنگی و تاریخی یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در اروپاست و ۱۸ بنا و محوطه تاریخی ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو دارد.
این کشور اروپایی در سال ۲۰۱۹ در مجموع پذیرای حدود ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار توریست بود که در مقایسه با ۲۴ میلیون توریستی که در سال ۲۰۱۵ به این کشور سفر کردند، افزایش قابل توجهی داشت. اما انتشار کرونا همه معادلات را بهم زد؛ بنابر آمار انتشار یافته در رسانه های محلی، از ژانویه تا سپتامبر سال ۲۰۲۰ تعداد توریستهای خارجی که به یونان سفر کردند با ۷۷ و دو دهم درصد کاهش نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۹، به ۶ هزار و ۱۴۷ نفر رسید. میزان توریستهایی که از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به یونان آمدند با انتشار کرونا ۷۰ و ۷ دهم درصد افت کرد و آمار ورود گردشگران غیراروپایی به این کشور هم با کاهشی ۸۰ و دو دهم درصدی همراه شد.
ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
این بیماری به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه گیری یاد کرد. شیوع این ویروس باعث تعطیلی بسیاری فعالیت و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی همچون جشنواره ها، نمایشگاه ها و بسته شدن سینماها، سالن های تئاتر و کنسرت و کتابفروشی ها شد و تأثیرات منفی زیادی بر بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها در بخش های متعدد همچون فرهنگ گذاشت.


1400/03/01
10:17:23
5.0 / 5
1012
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو