در یك مطالعه بررسی شد

تاثیر كووید-۱۹ در راه رفتن افراد

تاثیر كووید-۱۹ در راه رفتن افراد

جاوید شو: پژوهشگران گروه بیومکانیک و فیزیولوژی ورزشی دانشگاه محقق اردبیلی با بررسی فعالیت عضلات افراد بهبود یافته از کرونا و مقایسه آن با افراد سالم دریافتند که الگوی راه رفتن افراد بهبود یافته متفاوت از افراد سالم می باشد و این مساله احتمال لطمه و سقوط را در آنها بیشتر می کند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماری کووید-۱۹ علائم مختلفی همچون تب یا لرز، سردرد، سرفه، گلودرد، انسداد بینی یا آبریزش بینی، تنگی نفس یا مشکل در تنفس، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال، سرگیجه یا درد عضلات و بدن را به همراه دارد. بررسی ها نشان داده که علایم این بیماری که دستگاه تنفسی را درگیر می کند و همین طور وجود درد عضلانی، ممکنست راه رفتن افراد را حتی پس از بهبود تحت تاثیر قرار دهند.
باتوجه به نوپدید بودن این بیماری، مطالعه ای درباره ارتباط و تاثیر این بیماری بر روی مکانیک راه رفتن، انجام نشده است. بنا بر این پژوهشگران با انجام مطالعه ای فعالیت عضلانی افراد مبتلا به کووید-۱۹ را با همسالانشان طی راه رفتن، مقایسه کردند.
برای انجام این پژوهش ۱۵ نفر مرد مبتلا به کووید-۱۹ که بیش از یک ماه از زمان بهبودی و دوره انتقال آنها گذشته بود (حداقل دو ماه از زمان ابتلا) و ۱۵ مرد سالم نیز مورد بررسی قرار گرفتند. با بهره گیری از دستگاه الکترومایوگرافی فعالیت عضلات درشت نی قدامی، دوقلوی داخلی، پهن داخلی، راست رانی، پهن خارجی، دو سر رانی، نیم وتری و سرینی میانی افراد شرکت کننده در پژوهش ارزیابی شد.
بررسی های این تحقیق نشان داد که عوارض حسی و حرکتی ناشی از لطمه اعصاب محیطی که به سبب کووید-۱۹ ایجاد می شود، بر عملکرد عضلات در فازهای مختلف راه رفتن تاثیر می گذارد. این مسئله موجب می شود الگوی راه رفتن بیماران از نظر طیف فعالیت عضلات، متفاوت از الگوی نرمال شود و موجب افزایش فرکانس سه عضله پهن داخلی، پهن خارجی و سرینی میانی در فاز پاسخ بارگذاری راه رفتن می شود.
بگفته پژوهشگران این مطالعه: کاهش ظرفیت عملکری عضلات اندام تحتانی، منجر به عدم کنترل مناسب نیروی عکس العمل زمین می شود که احتمال لطمه و سقوط را در بیماران می افزاید.
پژوهشگران این مطالعه باتوجه به نتایج به دست آمده، انجام مطالعاتی درباب پیدا کردن شیوه های درمانی و مطالعه در مورد اثرات تمرینات توانبخشی، اُرتُز پا و همین طور کفش، بر روی مکانیک اندام تحتانی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ پس از بهبود و گذشت دو ماه از مبتلاشدن و بهبود اولیه را پیشنهاد می کنند.
در انجام این پژوهش امیرعلی جعفرنژادگرو، آیدین ولی زاده اورنج و کوثر قادری؛ پژوهشگران دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه محقق اردبیلی، مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه بهار سال جاری بصورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه فعالیت عضلانی در افراد مبتلا به کووید-۱۹ با همسالان سالم طی راه رفتن» در فصل نامه طب توانبخشی، زیر نظر دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی، انتشار یافته است.
منبع:

1400/02/14
21:02:58
5.0 / 5
877
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو