كشف ۱۱۰ گور باستانی در مصر

كشف ۱۱۰ گور باستانی در مصر

به گزارش جاوید شو باستان شناسان مصری در دلتای رود نیل ۱۱۰ گور باستانی کشف کردند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی استاف/ Stuff، وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر روز گذشته (سه شنبه، ۷ اردیبهشت) از کشف ۱۱۰ گور باستانی در دلتای رود نیل اطلاع داد. این گورها که بعضی از آنها حاوی اسکلت انسان هستند، در یک محوطه دیرینه شناسی در ۱۵۰ کیلومتری شمال شرق قاهره کشف شده اند.
این گنجینه تاریخی، شامل ۶۹ قبر تخم مرغی شکل از دوران پیش سلسله ای در مصر باستان است که از سال ۶۰۰۰ تا ۳۱۵۰ قبل از میلاد را در برمی گیرد.
در این میان ۳۷ قبر مستطیلی شکل از دوران معروف به دوره دوم میانی مصر (۱۷۸۲ تا ۱۵۷۰ قبل از میلاد) کشف شدند که در آن مردمان سامی تبار هیکسوس بر مصر باستان حکمرانی می کردند.
۵ قبر تخم مرغی باقی مانده هم به دوران پیش دودمانی یا نقاده III تعلق دارند که به دوره ۳۲۰۰ تا ۳۰۰۰ قبل از میلاد اطلاق می شود.


به گفته وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر، باستان شناسان در این گورها علاوه بر اسکلت کودکان و بزرگسالان، تجهیزات تشییع جنازه و اشیای سفالی هم کشف کردند.
کشف این ۱۱۰ گور باستانی آخرین مورد از رشته اکتشافات باستان شناسانه اخیر در کشور مصر است که تاریخ حضور انسان در آن به هزاره ششم قبل از میلاد باز می گردد؛ اواخر فروردین ماه سال جاری بقایای یک شهر باستانی سه هزار ساله به جامانده از دوران «آمنهوتپ سوم»، در اُقصُر مصر کشف شد، اسفندماه سال قبل تیمی از باستان شناسان ویرانه های یک مجموعه باستانی از بناهای دینی را در صحرای غربی مصر کشف کردند و دیماه هم یک گنجینه تاریخی شامل تابوت های باستانی با قدمت بالای سه هزار سال از محوطه تاریخی سقاره مصر پیدا شد.


1400/02/08
22:37:43
5.0 / 5
978
تگهای خبر: فرهنگ , قدمت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو