معاون وزیر فرهنگ:

نهادینه كردن اخلاق، مهم ترین وظیفه رسانه است

نهادینه كردن اخلاق، مهم ترین وظیفه رسانه است

به گزارش جاوید شو معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مهم ترین وظیفه رسانه را نهادینه کردن اخلاق دانست و اظهار داشت: اگر اطلاعات را در رسانه گزینش می نماییم باید منافع مردم را بر منافع خود ترجیح دهیم.به گزارش خبرنگار معارف ایرنا محمد خدادی روز چهارشنبه به مناسبت هجدهمین سالگرد تاسیس خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) در سخنرانی آنلاین با مبحث رسالت و جایگاه رسانه ها در زندگی معنوی جامعه ایرانی اظهار داشت: نخستین صفت یک رسانه باید صحت باشد و بعد سرعت مطرح می شود. زمانی که بعنوان مدیرعامل ایرنا بودم، طی بخشنامه ای اعلام کردم که اولویت اول در ارسال خبر باید صحت باشد.

وی اضافه کرد: بنابر این صداقت و امانتداری در اطلاعات بسیار مهم می باشد و نباید گرفتار فریب شویم و آن زمان است که نقش رسانه از دست می رود. اگر اطلاعات را گزینش می نماییم باید منافع مردم را بر منافع خود ترجیح دهیم.
خدادی تصریح کرد: مشروعیت رسانه در امانتداری معنا می شود و در آن صورت میتوان به یک قدرت رسانه ای تبدیل شد و ماندگار ماند ولی اگر رسانه بعنوان ابزاری در خدمت قدرت و ثروت قرار گیرد، نمی تواند به رسالت خود عمل کند در حالیکه رسالت رسانه دفاع از محرومان جامعه است.

وی افزود: مهم ترین خصوصیت یک رسانه، روزنامه نگار و خبرنگار مهارت در تهیه اطلاعات، پردازش و نشر اطلاعات است. این مهارت به انسان قدرت انتخاب می دهد، ارزش گذاری و عاقبت یک رسانه را تعریف می کند. رسانه ای که مهم ترین هدفش سرعت در خبر، ولو دروغ باشد در بلندمدت جایگاه خویش را از دست می دهد. هرچند امکان دارد در دوره ای رسانه مطرح شود ولی تفاوت است میان رسانه ای که دیده می شود و رسانه ای که اطلاعاتش مورد قبول مردم قرار می گیرد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در دنیا رسانه هایی با قدرت و ثروت زیاد اداره می گردند ولی این گونه نیست که مقبول مردم باشند. در شهادت سردار قاسم سلیمانی دیدیم که این شهید بزرگوار کمترین حضور رسانه ای را داشت و بیشترین اخبار منفی درباره او منتشر می شد. او هیچ حضور رسانه ای رسمی با جایی نداشت ولی بیشترین پشتیبانی از او صورت گرفت که به علت صداقت و امانتداری او و پیامی بود که برگرفته از صداقت صورت گرفت و حتی فیلمهای شهید سلیمانی بیشتر با تلفن همراه بود و به ندرت از او مصاحبه مطبوعاتی دیدیم. با این وجود کسی که آماج بیشترین حملات دشمن بود، از محبوبیتی برخوردار بود که بر مبنای محتوای پیام این شهید بر بستر صداقت و امانت بود.

وی رسالت خبرنگاران معارفی را از همه خبرنگاران مهمتر دانست و اظهار داشت: امروز به علت فضای تضاربی که در محیط شبکه های اجتماعی وجود دارد و سوالات فراوانی که در ذهن جوانان هست، خبرنگاران قرآنی باید بیشتر از گذشته تلاش رو در رو داشته باشند و به شبهات و القائات پاسخ دهند.

خدادی تصریح کرد: خبرنگاران قرآنی باید ضمن مصداق سازی و ساده سازی مبحث های معارفی و قرآنی، به تولید اطلاعات بپردازند و باورسازی اطلاعات را ممکن کنند و به عبارت دیگر خام فروش نباشند و اطلاعاتی را تولید کنند که قابل فهم باشد.منبع:

1400/02/08
15:52:48
5.0 / 5
902
تگهای خبر: آنلاین , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو