رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

رونمایی از سفیدترین رنگ جهان

جاوید شو: پژوهشگران بعد از ۶ سال تلاش، موفق به ابداع سفیدترین رنگ جهان شدند که در خنک کردن ساختمان ها و مقابله با تغییرات اقلیمی به کار می آید.


به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه هنر چاپ لندن، محققان دانشگاه پردو در ایندیانای آمریکا بعد از ۶ سال موفق به ساخت رنگی شدند که ۹۸ درصد نور را از سطح خویش را بازتاب می دهد و گرمای مادون قرمز را منحرف می کند. این در شرایطی است که به قول ژولن روآن (Xiulin Ruan) مولف ارشد این پژوهش، رنگ سفید تجاری موجود در بازار تنها ۸۰ تا ۹۰ درصد نور تابیده شده را بازتاب می دهد.
خاصیت منحصربه فرد این رنگ جدید ناشی از غلظت بالای یک ترکیب شیمیایی به نام سولفات باریم است که از آن در ساخت کاغذ عکس و لوازم آرایشی هم استفاده می شود.
استفاده از این رنگ احیانا تأثیر قابل توجهی در مبارزه با تغییرات اقلیمی خواهد داشت؛ چونکه آزمایش ها نشان داده است پوشاندن سقف با این رنگ می تواند دمای ساختمان را تا ۴ و نیم درجه پایین تر از دمای محیط کم کند.
علاوه بر کارکردهای صنعتی و زیست محیطی، کارکردهای زیبایی شناسانه این رنگ هم توجهات زیادی را به خود جلب کرده است؛ به قول روآن، یک موزه از همین حالا با این تیم تماس گرفته و می خواهد این رنگ را در کنار وانتابلک، مشکی ترین رنگ سیاه جهان، به نمایش بگذارد.
حق انحصاری استفاده هنری از وانتابلک که در سال ۲۰۱۴ ابداع شد، به آنیش کاپور هنرمند هندی-انگلیسی اهدا شده است. کاپور آثاری که با این رنگ خلق کرده را برای نخستین بار سال آینده میلادی در دوسالانه ونیز به نمایش خواهد گذاشت.
برخلاف ونتابلک، ابداع کنندگان سفیدترین رنگ جهان امید دارند امکان استفاده آزادانه از این رنگ را برای همه مصرف کنندگان فراهم نمایند. همکاری ها با یک تولیدکننده شروع شده و این رنگ احیانا یک تا دو سال آینده توزیع خواهد شد.منبع:

1400/02/01
21:40:24
5.0 / 5
959
تگهای خبر: رونمایی , زیبایی , صنعت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو