مدیرعامل خبرفوری عنوان كرد:

استقبال از كلاب هاوس چندان بادوام نخواهد بود

استقبال از كلاب هاوس چندان بادوام نخواهد بود

به گزارش جاوید شو مدیرعامل مجموعه رسانه ای «خبرفوری» اظهار داشت: استقبال از کلاب هاوس چندان بادوام نخواهد بود؛ چون حرف عده محدودی که در این فضا پرسشگری می کنند بزودی تمام شده و حالت تکرار به خود می گیرد.مصطفی انتظاری هروی، مدرس علوم سیاسی دانشگاه و مدیرعامل مجموعه رسانه ای خبرفوری کلاب هاوس اعتقاد دارد مگر در اوج تحولات و اتفاقات خاص سیاسی مانند انتخابات، نمی تواند به صورت روزمره مخاطب را نگه دارد.

کلاب هاوس محصولی جدید از کارخانه شبکه های اجتماعی است که بدون اتکا به عکس و ویدئو و نوشته، توانسته به یکی از محبوبترین رسانه ها در دنیا و البته ایران تبدیل گردد. در این فضا کاربران می توانند به صورت زنده با یکدیگر حرف بزنند و نظرات خویش را به اشتراک گذارند.

با مصطفی انتظاری هروی، نویسنده کتاب پدیده هشتم نوامبر درباره موجی که این روزها کلاب هاوس به راه انداخته گفتگو کردیم. پرسش های ما درباره علت استقبال سیاستمداران ایرانی و بخشی از جامعه از این پلت فرم بود. همینطور از او پرسیدیم آیا کلاب هاوس بر نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ تأثیر گذار است یا خیر. به قول وی عمده مشارکت کنندگان در این شبکه اجتماعی، از پیش تصمیم خود درباره انتخابات را گرفته اند و بعید است فضای کلاب هاوس بر آنها تأثیر زیادی بگذارد.

به نظر شما علت استقبال سیاستمداران ایرانی و بخشی از جامعه از این پلت فرم چیست؟

به نظر من کلاب هاوس به علت آنکه بستری تازه برای اظهارنظر را فراهم نموده و می تواند صدای افراد را به گوش انبوهی از مخاطبان برساند، با استقبال روبرو شده است. از یاد نبریم که جامعه ایران یک جامعه شفاهی است و رسانه سنتی در ایران منبر به تعبیر عام آن بوده است. ازاین رو کلاب هاوس با احیای منبر، به نخبگانی که در قدرت نوشتن و استدلال مکتوب چندان تبحر ندارند، فرصت می دهد تا با قدرت کلام خود که بالاترین توانمندی معمول سیاستمداران است، مخاطبان را جذب کنند.

آیا این استقبال موجی زودگذر است یا دوام خواهد داشت؟

به نظر من استقبال از کلاب هاوس چندان بادوام نخواهد بود. همین حالا وقتی به اتاق های مختلف این شبکه اجتماعی رجوع می کنید می بینید بیشتر افراد برای شنیدن آمده اند و تعداد کمی پرسشگری و ایده پردازی می کنند. ازاین رو حرف های این عده محدود بزودی تمام می شود و حالت تکرار به خود می گیرد. من فکر می کنم کلاب هاوس مگر در اوج تحولات و اتفاقات خاص سیاسی مانند انتخابات، نمی تواند به شکل دائم مخاطب را نگه دارد چون فعلاً جذابیت دیگری ندارد.اساسا صوت چه برتری نسبت به متن و عکس و ویدیو دارد که کاربران به سمت آن رفته اند؟

فن بیان یک استعداد ذاتی است که دارندگان آن جهت استفاده از آن نیازی به تدوین و ویرایش و فضای خاص ندارند. عکس و ویدئو تخصص هایی است که خیلی از آن بی بهره اند اما صحبت کردن، یک فرصت بی دردسر است. آن هم در فضای کرونایی که فرصت دیدارهای حضوری اندک است. ازاین رو ارسال صوت و یا گفتگو کردن که سنتی رادیویی و حتی تلویزیونی است- در تلویزیون هم بیشتر صوت مهمانان ارزش رسانه ای دارد؛ تا تصویر آنها در خانه یا محل کار- بدون هیچ هزینه و مشکلی می تواند به یک دولتمرد یا نخبه یا فعال اجتماعی فرصت دهد تا مخاطبان خویش را تحت تأثیر پیام شفاهی قرار دهد. این خصوصیت بخصوص در ایران که تاریخی شفاهی و نه مکتوب دارد، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

آیا کلاب هاوس فضای دموکراتیکی برای مشارکت دارد؟

به نظر من تا حد زیادی فضای کلاب هاوس دموکراتیک است و اگر مثلا مدیر اصلی اتاق مانع از صحبت شود، مخاطب اتاق را ترک می کند و به اتاق دیگری می رود. با این وجود همان گونه که اشاره شد، از آنجائیکه اغلب مخاطبان کلاب هاوس شنونده هستند و گویندگان تکراری و در هر اتاق مدام این جمله تکرار می شود که «من سریع این را بگویم و بروم به اتاق بعدی»، در عمل فرصتی برابر برای اظهارنظر وجود نداشته و مانند بسیاری دیگر از شبکه های اجتماعی، حلقه بسته ای برای اظهارنظر کردن ایجاد می شود.

با توجه به کم شنونده بودن رادیو در ایران چگونه کلاب هاوس می تواند پرطرفدار باشد؟

رادیو در ایران به این علت کم مخاطب است که یکطرفه بوده و جنبه چندصدایی را چندان رعایت نمی نماید. برنامه های رادیویی، نمی تواند بازتاب دیدگاه های موجود در جامعه باشد. درصورتی که کلاب هاوس چنین نیست و مخاطب می تواند درباره هر مسئله ای اظهارنظر کند و صدای خویش را بشنود.

همچنین کلاب هاوس تنوع موضوعی بالایی برای سرگرم کردن مخاطب دارد. ازاین رو مخاطب می تواند به دلخواه خود از یک اتاق سیاسی به یک بحث فرهنگی وارد شود و از این نظر جذاب تر است. کلاب هاوس همینطور ارتباط مخاطب با چهره های بیرون از ایران را هم برقرار می کند که این امر در رادیو ممکن نیست. در کلاب هاوس پرسشگری وجود دارد و اظهارنظر کننده به چالش کشیده می شود درحالی که در رادیو این فضا وجود ندارد.

آیا کلاب هاوس می تواند بر نتیجه انتخابات ۱۴۰۰ تأثیر گذار باشد؟

فکر نمی کنم کلاب هاوس نقشی کلیدی در انتخابات ۱۴۰۰ ایفا کند. تجربه شخصی من در کلاب هاوس این است که عمده مشارکت کنندگان در این شبکه اجتماعی، از پیش تصمیم خود درباره انتخابات را گرفته اند و بعید است فضای کلاب هاوس بر آنها تأثیر زیادی بگذارد.منبع:

1400/01/30
14:22:23
5.0 / 5
1033
تگهای خبر: برنامه , فرهنگ , كتاب , نخبگان
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو