توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی انجام خواهد شد؛

اجرای اولین پیمایش ملی بزه دیدگی در ایران

اجرای اولین پیمایش ملی بزه دیدگی در ایران

جاوید شو: پروژه «پیمایش ملی جرم و بزه دیدگی» توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی و با همکاری سازمان امور اجتماعی کشور صورت خواهد گرفت.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، پیمایش ملی جرم و بزه دیدگی برمبنای پیشنهاد پژوهشگاه به سازمان امور اجتماعی کشور و تصویب و تامین اعتبار آن توسط سازمان مذکور، شروع شده است. اجرای این پیمایش ها در کشورهای توسعه یافته حدود نیم قرن سابقه دارد. ضرورت اساسی پیمایش های جرم و بزه دیدگی در دنیا، ناقص بودن اطلاعات رسمی و عدم کفایت این اطلاعات برای شناخت میزان، علل و عوامل و نتایج جرم و بزه دیدگی است. بدیهی است بدون اطلاعات صحیح و کامل نه فقط شناخت مناسبی از موضوع میسر نمی گردد، بلکه امکان سیاستگذاری، پیشگیری و اقدام اثربخش هم تضعیف می شود.

پیشگیری از جرم بعنوان یک هدف مهم در نظام اجرائی و قضایی کشور، مستلزم پژوهش های بزه دیده شناسی است. پیامدها و هزینه های بالای اجتماعی، اقتصادی و قضایی جرائم و همین طور ترس ها و نگرانی های عمومی ناشی از آنها ضرورت دیگر این پژوهش است. در حقیقت، جرائم هم هزینه های مادی و اقتصادی و هم هزینه های اجتماعی و غیرمادی ایجاد می کنند. تخمین زده شده است که بزه دیدگی سالانه نزدیک به 450 میلیارد دلار خسارت در ایالات متحده به بار می آورد. از این اندازه، 105 میلیارد دلار، هزینه های ملموس و 345 میلیارد دلار نیز هزینه های ناملموس هستند.

براساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، این پیمایش بعنوان اولین پیمایش ملی بزه دیدگی در ایران با اهداف: تعیین میزان وقوع جرائم در کشور؛ شناخت خاصیت های قربانیان جرائم و علل و عوامل بزه دیدگی آنها؛ شناخت خاصیت های مجرمان و علل و عوامل ارتکاب جرم توسط آنها برمبنای اطلاعات قربانیان؛ شناخت روابط قربانیان و مجرمان؛ بررسی میزان گزارش جرائم به پلیس و دلیلهای گزارش و عدم گزارش آنها و تیپولوژی آنها؛ بررسی میزان احساس ناامنی و میزان ترس از جرائم مختلف؛ ارزیابی عملکرد دستگاه های مختلف در حوزه جرم، شناسایی تجربه و ارزیابی افراد از نحوه برخورد دستگاه های مختلف اجرا می شود.


1400/01/25
11:58:13
5.0 / 5
1129
تگهای خبر: خسارت , دستگاه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو