در موزه ملی تاریخ پزشكی صورت می گیرد

آغاز پژوهش برای رمزگشایی از جسد مومیایی

آغاز پژوهش برای رمزگشایی از جسد مومیایی

پژوهش و تحقیقات برای شناسایی رابطه جسد مومیایی موزه ملی تاریخ پزشکی با دیگر مومیایی های کشور، برای کشف رمزهای نهفته مومیایی شروع شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، پژوهش برروی جسد مومیایی در موزه ملی تاریخ پزشکی، با استفاده از پیشرفته ترین فناوری ها، برای کشف رمزهای نهفته در مومیایی آغاز شد، مومیایی یکی از جالب ترین و پر بیننده ترین گنجینه های موزه است.
این پژوهش برای دستیابی به اطلاعات بیشتر و همینطور ارتباط بین مومیایی موزه تاریخ پزشکی با دیگر مومیایی های کشور است، این اطلاعات با ارزش از چگونگی مومیایی شدن و نحوه دفن آن به دست می آید. در این تحقیق، مومیایی و قالب جسد دست نخوره باقی می ماند.
جسد مومیایی لایه به لایه بررسی می شود تا یک بازسازی با وضوح بالا به دست آید. یافته های تازه، نتایج این تحقیقات است که توسط گروه دکتر امین شیرزادی از پژوهشکده مرمت در فروردین ۱۴۰۰ در موزه ملی تاریخ پزشکی در حال انجام می باشد.
توضیح اینکه مومیایی طبیعی خانم ۶۵ ساله متعلق به حدود ۷۰۰ تا۹۰۰ سال پیش، کشف شده از شهر یزد است. تکنیک مومیایی در کشور مصر برای بقاء جسد به علت اعتقاد به « کا» انجام می شد (مصری ها معتقد بودندکه روح انسان « کا» بعد از مرگ هم در بدن وجود دارد). ولی در ایران چه در دوران قبل از ورود اسلام که دین زرتشت رواج داشت و چه پس از ورود اسلام عمل مومیایی کردن طبق قوانین اعتقادی و شرعی مجاز شمرده نمی شد ولی نمونه هایی از اجساد در ایران یافت شده که به صورت طبیعی مومیایی شده اند که عامل آنرا میتوان شرایط خاص محیطی دانست و همچون این شرایط میتوان درصد بالای نمک موجود در خاک، رطوبت کم محیط و نبود میکروارگانیسم ها را نام برد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران موزه ملی تاریخ پزشکی؛ یکی از این اجساد که تقریباً به صورت کاملی از تخریب حفظ شده است، در ارتباط با یک پیرزن ۶۵ ساله است که از اطراف یزد پیدا شده است که به دلیل شرایط خاص محیطی از نابودی حفظ شده است.
منبع:

1400/01/24
13:59:21
5.0 / 5
1163
تگهای خبر: موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو