در یك مطالعه بررسی شد

پدیده سرقت علمی و ارتباط آن با فرهنگ جامعه

پدیده سرقت علمی و ارتباط آن با فرهنگ جامعه

جاوید شو: پژوهشگران بر مبنای نتایج یک پژوهش توصیفی تحلیلی، می گویند: امروزه جوامع در حال گذر و تغییر از اعمال مجازات به سمت نظام آموزشی مناسب و جلوگیری از سرقت علمی هستند، ازاین رو شاید بتوان گفت ایجاد یک سیاست مفید آموزشی بسیار کارآمدتر از اعمال مجازات دراین زمینه خواهد بود.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، کسب مدارج علمی و همین طور دستیابی به موقعیت های اجتماعی بالاتر، گاهی اوقات سبب بروز نوعی از رفتارهای غیراخلاقی و نابه هنجار می شود که در عرف از آن بعنوان «سرقت علمی» یاد می شود. سرقت علمی؛ ارائه اثر علمی شخص دیگر بعنوان کار خود است.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه تحلیلی توصیف، تاثیر فرهنگ جوامع بر میزان سرقت علمی و مقابله با آنرا مورد مطالعه قرار دادند. همین طور قوانین کشور ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز در این مساله بررسی کردند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، در کشور ایران عواملی همچون فقدان سیستم آموزشی کارآمد و فرهنگ سازی صحیح از سطوح پایه، رواج فرهنگ تنبلی و تقلب، عدم آگاهی صحیح از مفهوم واقعی سرقت علمی، محدودیت زمانی و عدم توانایی لازم در امور علمی پژوهشی موجب گسترش پدیده سرقت علمی شده اند. بطوریکه امروزه عده ای تهیه کتب یا مقاله را در ازای دریافت حق الزحمه برای دیگران، بعنوان حرفه خود قرار داده و از این راه کسب درآمد می کنند.

در این مطالعه عنوان شده که بااینکه در حقوق ایران نیز قوانین مختلفی همچون قانون عام حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان در سال ۱۳۸۴ و همین طور قانون نسبتا خاص، پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در سال ۱۳۹۶ به تصویب رسیده اند؛ اما ضرورت دارد به صورت کارآمدتری اجرا شوند.

نتایج به دست آمده از این مطالعه حاکی از آنست که فرهنگ هر جامعه تاثیر به سزایی در میزان سرقت علمی اشخاص آن جامعه دارد.

این پژوهشگران می گویند: معضل اساسی در این راستا ناشی از اعطای ارزش کاذب اجتماعی به مدارج علمی در جامعه است که تعدادی از اوقات به نقص اصول فرهنگی، نادیده گرفتن ابعاد مادی و معنوی حق مولف و در نهایت تحصیل مدارج علمی بدون انجام پژوهش مستقیم و اصیل به وسیله برخی اشخاص منجر می شود.

محققان این مطالعه پیشنهاد می کنند که شرایط لازم جهت فرهنگ سازی و آموزش مردم در امتداد گسترش فرهنگ حفظ حقوق مولف فراهم گردد، چونکه این مساله اثربخشی بسیار بیشتری دارد که منافع آن در سطوح گسترده جامعه مشخص خواهد شد.

بر اساس نتایج این مطالعه، از لحاظ تقنینی امروزه جوامع در حال گذر و تغییر از اعمال مجازات به سمت نظام آموزشی مناسب و پیش گیری از سرقت علمی هستند. ایجاد یک سیاست مفید آموزشی به مفهوم آغاز به تغییر در نظام فرهنگی است که طبعا موجب تغییر قوانین نیز می شود و این مهم بسیار کارآمدتر خواهد بود.

در این پژوهش احسان نعمتی و سید حسن حسینی مقدم؛ پژوهشگران گروه حقوق خصوصی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مازندران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی «مطالعه تطبیقی سرقت علمی در حقوق ایران و اتحادیه اروپا»، در پژوهشنامه حقوق تطبیقی دانشگاه مازندران، انتشار یافته است.
1400/01/07
15:50:08
5.0 / 5
1080
تگهای خبر: سیستم , فرهنگ , هنر , هنرمند
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو