مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید:

كاوش پایتخت گمشده هخامنشیان، رازهای تمدن كهن را بازگو می كند

كاوش پایتخت گمشده هخامنشیان، رازهای تمدن كهن را بازگو می كند

به گزارش جاوید شو ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به اینکه تل آجری، دروازه شهر پارسه پایتخت گمشده هخامنشیان است، ابراز کرد: کاوش ها در این مجموعه ظرفیت های گردشگری تاریخی فارس را زیاد می کند و از رازهای این تمدن سربرمی دارد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، حمید فدایی شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سایت موزه ای معروف به تل آجری مهم ترین سند وجود شهر باستانی پارسه است، اظهار نمود: پارسه، شهری گمشده است که آنرا پایتخت اصلی هخامنشیان می دانند و تل آجری، در حقیقت بازمانده دروازه این شهر است.
تُل آجری دروازه ای است که قبل از تخت جمشید و برای کاخ فیروزی که امروز به صورت کامل تخریب شده، در محوطه شهر باستانی پارسه ساخته شده بود.
فدایی تخت جمشید را درواقع تخت گاه شاهان هخامنشی دانست و بیان داشت: تخت جمشید بخشی از شهر پارسه بوده است و این شهر امروز دیگر وجود ندارد.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به اینکه نام اصلی این ویرانه های تاریخی نه تخت جمشید است و نه پرسپولیس، افزود: در کتیبه ها تنها، از پارسه نام برده شده است که در دشت مرودشت قرار داشته است و کوشک شاهی در پیشانی شهر و خانه ها هم در اطراف آن ساخته شده بود.
او ضمن اشاره به اینکه کوه مشرف به دشت پارسه با عنوان کوه مهر یا رحمت شناخته می شود، بیان نمود: این کوه از نظر آیینی برای زرتشتیان عصر هخامنشی اهمیت ویژه ای داشته است.
فدایی محدوده حریم سایت تخت جمشید را ۸۰ هزار هکتار برشمرد و بیان داشت: این محدوده تقریب باستان شناسان از شهر گمشده پارسه است و متاسفانه طی چند دهه اخیر، کشاورزی و راه سازی مانع انجام پژوهش های باستان شناختی در این حوزه شده است.
کشف دروازه ورودی پارسه سندی برای وسعت مجموعه تخت جمشید است
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید اضافه کرد: در سالهای گذشته خیلی از اشخاص حقیقی و حقوقی به وسعت این حریم ایراد می گرفتند؛ چونکه بزرگی آن، ممنوعیت ساخت وساز در اطراف را تا شعاع بزرگی دربر می گیرد؛ اما امروز که دروازه ورودی پارسه کشف شده، سند محکمی برای میزان وسعت این مجموعه در دست است.
وی ابراز امیدواری کرد راه اندازی سایت موزه تل آجری در تقویت اقتصاد گردشگری استان موثر باشد و اظهار داشت: هر سال صدها پروژه دیرینه شناسی انجام می شود، اما شاید تنها یک درصد آنها به نتیجه ای ختم شود که جاذب گردشگران باشد.
فدایی اظهار داشت: کاوش تل آجری طی یک دهه گذشته با همکاری باستان شناسان ایتالیایی دانشگاه بولونیا انجام شده و به علت روابط حسنه ایران و ایتالیا، تحریم ها مانعی بر سر راه این کاوش مشترک ایجاد نکرده است.
بیستم بهمن ماه ۱۳۹۹، هیات دیرینه شناسی مشترک ایرانی ـ ایتالیایی به سرپرستی مشترک پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز که از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹، ۱۰ فصل کاوش دیرینه شناسی را در تل آجری صورت دادند، اعلام نمودند برپایه مجموعه اسناد و مدارک گسترده دیرینه شناسی محل دقیق دروازه کوروش در محوطه تل آجری واقع در سه کیلومتری شمال غرب تختگاه تخت جمشید قرار دارد.
این دروازه بنایی به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲متر بوده است. بنا دارای کریدوری در مرکز بوده که آنرا اتاقی مستطیل شکل به ابعاد هشت در ۱۲ متر تشکیل می داده است و در دورن این اتاق مرکزی چهار صندلی نشیمن وجود داشته است. راهروی مرکزی از دو طرف به سمت پردیس هخامنشی باز می شده است.
این دروازه از مواد و مصالح خشت و آجر بنا شده است و سرتاسر نمای داخلی و بیرونی آن مزین به آجرهای رنگین بوده است. بخش پایین و ازاره دیوارها مزین به گل های لوتوس، بدنه و نمای دیوارها مزین به انواع پنل های رنگین از حیوانات اسطوره ای، نمادها و سمبل های اعتقادی ایران باستان، هخامنشیان، عیلامیان و اهالی بین النهرین بوده است؛ مهم تر اینکه در اتاق مرکزی کتیبه هایی به خط و نگارش بابلی و عیلامی وجود داشته است.
در فصل های گذشته، عملیات دیرینه شناسی در منطقه تل آجری، چندین اثر و بناهای تاریخی، دارای آجرهای لعاب دار با تصاویری از اسطوره های ایران که قابل مقایسه با بین النهرین و شوش است، کشف شد.
محوطه تاریخی تل آجری در نزدیکی تخت جمشید قرار دارد و یکی از بناهای متعلق به دوران هخامنشیان است که به ثبت ملی رسیده و به لحاظ ارزش های تاریخی و هویت محتوایی، میراثی پرارزش است.
بناهایی که در این محوطه کشف شده به احتمال زیاد قبل از بنای تختگاه تخت جمشید ساخته شده و در واقع کشفیات اخیر، خلاء های تاریخی شهر پارسه بخصوص در دوره حکومت کوروش و کمبوجیه و قبل از به قدرت رسیدن داریوش هخامنشی در سال ۵۲۱ قبل از میلاد را پر می کند.
آثار تاریخی تخت جمشید حدود ۵۵ کیلومتری شمال شیراز در محدوده شهرستان مرودشت واقع شده است.منبع:

1399/12/29
13:05:36
0.0 / 5
1477
تگهای خبر: سایت , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو