ستاد سفر نوروزی در مازندران تشكیل شد

ستاد سفر نوروزی در مازندران تشكیل شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران اظهار داشت که باتوجه به آخرین تغییرات صورت گرفته در رنگ بندی های کرونائی که مازندران را با دو رنگ زرد و آبی مشخص کرده است، ستاد سفر نوروزی در این استان تشکیل شده است.


کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا روز گذشته هرگونه سفر به شهرهای نارنجی و قرمز و یا بر عکس را ممنوع و اعلام نمود که سفر به شهرهای زرد و آبی و یا برعکس مشکلی ندارد.
سیف الله فرزانه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: برمبنای تازه ترین رنگ بندی که از طرف ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا انتشار یافت، تمامی شهرهای مازندران دارای رنگ زرد و آبی هستند که برای ممنوع نبودن سفر به استان است و از آنجایی که مازندران استاندار گردشگری و مسافرپذیر است، مبادرت به تشکیل ستاد تسهیلات سفر نوروزی کرده ایم.
وی توضیح داد: قبل از تشکیل ستاد تسهیل سفر هم عصر روز گذشته دوشنبه برمبنای جلسه ای که با استاندار مازندران و معاونین ایشان داشتیم مقرر گردید ستاد سفر نوروزی استان به صورت محدود و برای مدیریت شرایط اجرا شود.
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران اشاره کرد: برخلاف سالهای گذشته که ستاد تسهیل سفر نوروزی به صورت متمرکز و در اداره کل میراث فرهنگی برگزار می شد، امسال این ستاد به صورت جداگانه و در هر دستگاه ذیربط مستقر و فعال می شود.
وی با بیان این که هرگونه سفر به مازندران باید اساس دستورالعمل های بهداشتی باشد و ستاد تسهیل سفر نوروزی دراین زمینه با وسواس برخورد می کند، اظهار داشت: در صورت تغییر رنگ بندی شهرها یا استان در روزهای نوروز، اساسا بلافاصله محدودیت های کرونائی بازخواهد گشت و مسافران موظف به ترک این مناطق هستند.
به مازندران سفر نکنید
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران ضمن اشاره به فعال بودن تمامی تاسیسات گردشگری و آزاد بودن سفر به استان، اشاره کرد: سفارش ما این است که مردم در این ایام سفر نکنند.
وی به لطمه های جدی مجموعه گردشگری از محدودیت های کرونائی اشاره نمود و اظهار داشت: تا کنون هزاران میلیارد تومان خسارت به به خاطر تعطیلات کرونائی به تاسیسات گردشگری استان وارد شده و بخش قابل توجهی از توان این صنعت را در توریست پذیرترین ناحیه کشور گرفته است.
فرزانه با تاکید بر این که سفر به مازندران باید مسئولان باشد، اظهار داشت: در صورت مبادرت به سفر از مردم می خواهیم حداقل پروتکلهای بهداشتی را به درستی رعایت نمایند تا امنیت خود و خانواده اشان و همین طور وضعیت استان مازندران را به خطر نیندازند.
استان مازندران جزو اولین استان های کشور بود که از ۲۹ بهمن ماه سال قبل درگیر شیوع ویروس کرونا شد، ویروسی که نه فقط در بهترین زمان درآمدزایی گردشگری سال مازندران را در نوردید، بلکه خسارت جدی به اقتصاد کشور همچون حوزه گردشگری وارد کرد که حدودا نیمی از اقتصاد و یک سوم اشتغال مازندران را تشکیل می دهد.
ویروس کرونا فقط در موج نخست خود که در طلایی ترین فصل گردشگری مازندران یعنی نوروز ۱۳۹۹ رقم خورد، طبق برآوردهای رسمی حدود ۶ هزار میلیارد ریال تنها در بخش لغو رزرو تاسیسات گردشگری خسارت وارد و حدود ۱۵ هزار شاغل مستقیم در این بخش را برای مدتی بیکار کرد. میزان خسارت به این بخش که در ۱۲ ماه گذشته یک روز خوش به خود ندید حالا با تجربه سه موج شیوع ویروس کرونا طبق برآوردهای غیررسمی به دهها هزار میلیارد ریال رسیده است.
پیشتر این استان شمالی سالانه میزبان ۳۰ میلیون توریست و مسافر بود ولی در یک سال قبل به سبب ممنوعیت ها و تعطیلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و تداوم امواج آن بر اثر عادی انگاری های بهداشتی از طرف بومیان و غیربومیان کاهش ۶۰ درصدی داشته است. این میزان کاهش برای استانی که بطور رسمی حدود ۳۰ درصد از درآمدهایش از محل گردشگری و توریسم کسب می شود، رقمی بزرگ است که تداوم آن می تواند این صنعت دست و پا شکسته را با بحران جدی مواجه کند.
حال در آستانه دومین نوروز کرونائی، باتوجه به آخرین تصمیمات ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا استان مازندران با ورود به رنگ بندی زرد مجوز پذیرایی از مسافران نوروزی را دریافت کرده است.
البته پیش تر ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا برای مدیریت شرایط کرونائی و کمک به مجموعه های گردشگری استان در درآمدزایی پذیرش مسافر در مهمانسراهای دولتی استان را ممنوع اعلام نمود که شامل ۵۸ محموع دولتی با ظرفیت ۱۲ هزار نفر شب اقامت می شود.
حال در شرایطی سفر برای استان مازندران آزاد و بدون محدودیت شده است که روز گذشته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفری به استان مازندران خواهان تحمل شهروندان برای نرفتن به سفر نوروزی شد و هشدار داد: سفر نوروزی به مازندران باتوجه به چرخش ویروس جهش یافته کرونا در کشور و شرایط جغرافیایی خاص مازندران، این استان را وارد موج چهارم شیوع ویروس کرونا خواهدنمود.
این هشدار در حالی داده می شود که در دو روز گذشته تست کرونای جهش یافته انگلیسی هفت شهروند مازندران مثبت اعلام شده است.


1399/12/26
13:18:46
0.0 / 5
1093
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو