در یك پژوهش عنوان شد

لزوم هدایت اضطراب ناشی از كووید-۱۹ به سمت رفتارهای پیشگیرانه

لزوم هدایت اضطراب ناشی از كووید-۱۹ به سمت رفتارهای پیشگیرانه

پژوهشگران یک مطالعه با بررسی میزان رعایت رفتارهای پیشگیرانه مردم در مقابل بیماری کووید-19 پیشنهاد کردند سیاستگذاران با هدایت اضطراب ناشی از بیماری به سمت مثبت و در راه بهبود رفتارهای پیشگیرانه، از بروز خستگی و اختلالات ناشی از اضطراب های مزمن در دوران بروز پاندمی و به صورتی رفتن به سمت بی تفاوتی های اجتماعی جلوگیری نمایند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، مهم ترین و اصلی ترین راه کنترل بیماری کووید-۱۹، از بین بردن زنجیره انتقال ویروس می باشد. هر چند نقش گسترده دولت و سیاست گذاران بهداشتی در اطلاع رسانی عموم مردم انکارناپذیر است؛ اما باید توجه داشت که رفتارهای پیشگیرانه و فرمان برداری عموم مردم از پروتکلهای اعلام شده تحت تاثیر عوامل گوناگون جسمی، روانی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.

اطلاع سیاست گذاران از وضعیت رفتارهای پیشگیرانه و فرمان برداری اجتماعی عموم مردم و استرس های تجربه شده آنها از بیماری در موج اول، برای برنامه ریزی های دقیق بمنظور مهار بیماری بسیار ضروری می باشد. باتوجه به این موضوع؛ پژوهشگران رفتار پیشگیرانه جمعیت بزرگسال ایران در مقابله با مبتلاشدن و انتقال بیماری کووید-۱۹ را بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه، در اردیبهشت ۱۳۹۹ یک هزار و هشت نفر از جمعیت بزرگسال ایران با بهره گیری از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

در این مطالعه مشخص شد که رعایت رفتارهای پیشگیرانه تا اواسط اردیبهشت به نسبت پذیرفتی بود. بر طبق این نتایج؛ رفتارهایی مانند رعایت فاصله اجتماعی، ماسک زدن در مکان های عمومی، شرکت نکردن در مهمانی و مجالس و خارج نشدن از منزل به جز مواقع ضروری کمتر از سایر رفتارها رعایت شدند. در ماه های اول همه گیری کووید-۱۹؛ اثر بخشی رفتارهایی مثل ماسک زدن سوال برانگیز بود و سازمان های بهداشتی و جوامع مختلف با این مسئله ضد و نقیض برخورد کردند؛ بدین سبب ضعف در این حیطه را می توان با این دلیلهای توجیه کرد.

بررسی میران اضطراب ناشی از کووید-۱۹ حاکی از این بود که بیش از نیمی از مشارکت کنندگان پژوهش؛ اضطراب متوسط و شدید را تجربه کردند. همین طور مشخص شد که بین رعایت رفتارهای پیشگیرانه و اضطراب ناشی از این بیماری؛ ارتباط مدلول دار وجود داشت و عنوان شد که میانگین نمرات رعایت رفتارهای پیشگیرانه در زنان و افراد ۵۰ تا ۶۹ سال و افراد بازنشسته و خانه دار بیشتر از سایر گروه ها بود و در همین گروه ها شدت اضطراب نیز بیشتر است.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: از آن جا که اضطراب تجربه شده عموم مردم در حد متوسط و شدید بود، انتظار می رود سیاست گذاران با هدایت اضطراب ناشی از بیماری به سمت مثبت و در راه بهبود رفتارهای پیشگیرانه، از بروز خستگی و اختلالات ناشی از اضطراب های مزمن در دوران بروز پاندمی و به صورتی رفتن به سمت بی تفاوتی های اجتماعی جلوگیری نمایند.

در این مطالعه امیرمالک نخعی زاده؛ پژوهشگر کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بابل و سپیده محمدی؛ استادیار گروه پرستاری داخلی جراحی پژوهشکده سلامت دانشگاه علوم پزشکی بابل در این مطالعه مشارکت داشتند.

یافته های این پژوهش به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی میزان رعایت رفتارهای پیشگیرانه و اضطراب ناشی از بیماریهای کووید ۱۹ در جمعیت بزرگسال ایران» در مجله مراقبت پرستاری و مامایی ابن سینا؛ انتشار یافته است.
1399/12/16
23:04:32
0.0 / 5
1039
تگهای خبر: برنامه , پرستار , سلامت , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو