بیماریهای مهم كلزا كدام هستند؟

بیماریهای مهم كلزا كدام هستند؟

لرستان یک عضو هیأت علمی و محقق بخش تحقیقات گیاه پزشکی مرکز تحقیقات لرستان اظهار داشت: همزمان با افزایش کشت کلزا توسط کشاورزان بیماریهای این گیاه نیز افزایش یافته که لازم است کشاورزان با آنها آشنا باشند.


علی دهقانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در سالهای اخیر به موازات افزایش سطح زیر کشت کلزا در لرستان، بیماریهای مختلفی در مراحل رشدی این محصول بروز کرده و گسترش یافته است که تعدادی از آنها در وضعیت اپیدمی موجب خسارت و کاهش شدید عملکرد این محصول می شوند.
وی افزود: ازجمله این بیماریها می توان به مرگ گیاهچه، سفیدک دروغی، داخلی یا کرکی، ساق سیاه کلزا، لکه سیاه یا سوختگی آلترناریایی، سفیدک پودری، پوسیدگی اسکلروتینیایی ساقه و فیلودی یا گل سبز اشاره نمود.
دهقانی اشاره کرد: همین طور ازجمله روش های کنترل بیماریهای کلزا می توان به آزمایش بذری، تیمار بذر، تناوب زراعی، کنترل علف های هرز، شخم عمیق پاییزه، بهداشت زراعی، ارقام مقاوم و مناسب، رعایت تعادل کودی و تراکم کاشت، برداشت بموقع و زودتر از موعد، کنترل شیمیایی و تلفیقی اشاره نمود.
این عضو هیأت علمی و محقق بخش تحقیقات گیاه پزشکی مرکز تحقیقات لرستان با اشاره به این که بیماری مرگ گیاهچه ناشی از قارچ های مختلف خاک زی شامل فوزاریوم، پیتیوم و ریزوکتونیاست و معمولاً موقعی رخ می دهد که بذور تحت شرایط نامساعد مانند رطوبت بالا یا زهکشی نامناسب خاک، جوانه بزنند.
وی با اشاره به این که ضدعفونی بذر با قارچکُش هایی مانند کربوکسین تیرام یا رورال تی اس از روش های کاهش این بیماری است.
دهقانی با اشاره به این که عامل بیماری سفیدک دروغی یک قارچ است، عنوان کرد: این بیماری در مرحله روزت و اوایل گُلدهی مشاهده می شود، رعایت اصول زراعی، استفاده از بذور عاری از بیماریها، معدوم کردن بقایای کُلزا سفارش می شود.
این عضو هیأت علمی و محقق بخش تحقیقات گیاه پزشکی مرکز تحقیقات لرستان افزود: خسارت بیماری لکه سیاه در مواردی که غلاف های کلزا را آلوده کرده و مش شکافد و یا منجر به مرگ گیاهچه می شود، اقتصادیست.
وی اضافه کرد: همه قسمت های گیاه به این بیماری حساس هستند و علایم اصلی آن لکه های تیره یا سیاه روی برگ های ساقه و غلاف هاست که به اندازه های مختلف و متحدالمرکز هستند که عامل این بیماری در بقایای گیاهی و بذر کلزا و همین طور روی علف های هرز زمستان گذرانی می کند.
دهقانی با اشاره به این که بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص آلودگی و یا استفاده از بذور گواهی شده در پیش گیری از بیماریهای مهم کلزا خصوصاً در مورد بیماریهای پوسیدگی اسکلروتینیایی، فوما و آلترناریا بسیار مهم می باشد، عنوان کرد: تیمار بذری شامل بوجاری و ضدعفونی بذر با قارچ کُش هایی نظیر رورال تی اس و کربوکسین حتی لگر در آزمایش بذری آلودگی مشاهده نشود می تواند مشکلاتی نظیر بلایت گیاهچه را کم کند.
این عضو هیأت علمی و محقق بخش تحقیقات گیاه پزشکی مرکز تحقیقات لرستان اشاره کرد: دیدگاه تلفیقی در کنترل بیماریهای مهم مانند ساق سیاه و پوسیدگی اسکلروتینیایی مؤثرترین نوع کنترل است که شامل رعایت اصول صحیح زراعی در تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت در جهت کاهش بیماری و استفاده از روش های تناوب زراعی ذو ارقام مقاوم و کنترل شیمیایی به صورت توأم در مزرعه کلزا و آگاه کردن و مشارکت ترویجی ب کشاورزان است.1399/12/10
22:17:45
0.0 / 5
1075
تگهای خبر: خسارت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو