در یك مطالعه عنوان شد

آلودگی آب سردكن برخی بیمارستان ها به باكتری

آلودگی آب سردكن برخی بیمارستان ها به باكتری

در بررسی آب سردکن های بیمارستان های شهر تهران مشخص شد که برخی از آب سردکن ها آلوده به تعدادی از باکتری ها هستند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، باکتری سودوموناس یک باکتری سرمادوست است و می تواند در محیط هایی با حداقل مواد غذایی رشد کند. این باکتری مقاومت چشمگیری در مقابل مواد ضد عفونی کننده دارد و می توان حتی آنها را در بعضی از صابون های مایع، مواد ضدعفونی کننده و مواد شوینده نیز پیدا کرد. نشت فاضلاب به آب های زیرزمینی و عدم فیلتراسیون آب های سطحی، موجب گسترش این باکتری می شود.

با توجه به نکات گفته شده، پژوهشگران مهندسی محیط زیست وضعیت آلودگی آب سردکن های بیمارستان های مناطق مختلف را از نظر باکتری «سودوموناس آئروجینوزا» بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه در دو فصل پاییز و زمستان ۱۰۰ نمونه از ۱۰ بیمارستان در نقاط پنج گانه شهر تهران، برداشته شد. نمونه های برداشته شده، بعد از انتقال به آزمایشگاه از نظر وجود باکتری سودوموناس مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج این بررسی ها نشان داد که از بین نمونه های ارسالی به آزمایشگاه یک نمونه مشکوک به باکتری سودوموناس آئروجینوزا و یک نمونه مشکوک به جنس آلکالیژنز فیکالیس بود. در سه نمونه نیز آلودگی به باکتری باسیلوس سوبتلیس مشاهده شد. این باکتری یک باکتری گرم مثبت است و در سطح خاک و محیط های آبی فراوان یافت می شود.

همچنین ادامه بررسی ها نشان داد که میزان شیوع باکتری های گرم مثبت در آب سردکن های بیمارستان های شهر تهران بیشتر از باکتری های گرم منفی است. این مساله به سبب وجود گرد و غبار در هوا و عدم رعایت بهداشت فردی مراجعه کنندگان است.

باکتری سودوموناس آئروجینوزا از آب سردکن بخش پذیرش یک بیمارستان در جنوب تهران جدا شد. باکتری آلکالیژنز فیکالیس از آب سردکن مستقر در کنار سرویس بهداشتی بیمارستانی در مرکز تهران و باکتری باسیلوس سوبتلیس از آب سرد بخش پذیرش بیمارستانی در شرق تهران جدا شد.

پژوهشگران این مطالعه باتوجه به نتایج به دست آمده می گویند: رسیدگی مرتب مسئولان، خدمت رسانی منظم، بررسی اتطالات آب سردکن ها، کلرزنی مرتب، تاسیسات لوله کشی مناسب جهت آبرسانی، فیلترینگ صحیح و تجهیزات مدرن دستگاه های آب سردکن اهمیت زیادی دارد.

به گفته این محققان؛ آب سردکن های سنتی در ایجاد آلودگی ثانویه تاثیر کمی دارند، و شستشوی دوره ای آب سردکن های غیرسنتی ضروری بنظر می رسد و می تواند امری مهم در سلامت مصرف کنندگان آب شرب باشد.

در انجام این پژوهش، سمانه عبدی اندرابیو رضا حاجی سید محمد شیرازی؛ پژوهشگران گروه مهندسی محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و سید امیرعلی انوار و مریم عطایی؛ پژوهشگران گروه بهداشت مواد غذایی این دانشگاه، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی احتمال آلودگی آب سردکن های برخی از بیمارستان های تهران با باکتری سودوموناس آئروجینوزا» در فصلنامه علوم و تکنولوژی محیط زیست، انتشار یافته است.
1399/12/05
14:07:45
0.0 / 5
856
تگهای خبر: دستگاه , سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو