زمان كاشت مناسب محصولات كشاورزی را چطور مشخص كنیم؟

زمان كاشت مناسب محصولات كشاورزی را چطور مشخص كنیم؟

لرستان یک استاد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: زمان کاشت مناسب یکی از عامل های مهم در تولید محصولات کشاورزی است که می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش و یا کاهش محصول داشته باشد.


محمدحسن کوشکی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: یکی از عاملهای مهم در تولید هر محصول تاریخ کاشت مناسب آن است، به صورتی که بعضی مواقع دیر یا زود کاشتن محصول می تواند منجر به کاهش میزان محصول تا حد صفر شود.
وی افزود: ازمهم ترین عوامل تعیین کننده زمان کاشت لوبیا دمای هوا و خاک، میزان رطوبت خاک و رقم است.
کوشکی ضمن اشاره به این که ترکیب مناسبی از حبوبات و غلات می تواند سوء تغذیه و کمبود اسیدهای آمینه را در چرخه غذایی انسان برطرف کند، اظهار داشت: بهترین پروتئین گیاهی متعلق به لوبیاست که تمامی اسیدآمینه های ضروری برای بدن انسان را دارد و علاوه بر پروتئین سرشار از املاح معدنی و فیبر است که برای بدن انسان از ضروریات است.
این استاد پژوهش، بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، خاطرنشان کرد: تثبیت زیستی نیتروژن یکی از ابعاد مهم کشاورزی پایدار و احیای اراضی است که از خصوصیت های بارز حبوبات است و به واسطه توانایی این مکانیسم در حبوبات، قرار دادن آنها در تناوب به پایداری سیستم های زراعی کمک می نماید.
وی اظهار داشت: زمان کاشت مناسب یکی از عامل های مهم در تولید محصولات کشاورزی است که می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش و یا کاهش محصول داشته باشد.
کوشکی افزود: تأخیر در کاشت لوبیا به علت دیر رسیدن محصول و بارش های زودهنگام پاییزی گاهی سبب خسارت فراوان به کشاورزان استان می شود که آگاهی بخشی و در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی در این حوزه می تواند از ضرر و زیان کشاورزان جلوگیری کند.
این استاد پژوهش، بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، بیان نمود: تاریخ کاشت نامناسب منجر به برخورد دوران رشد رویشی و زایشی گیاه با شرایط نامناسب از نظر طول روز و یا برخورد دوران های گُل دهی و غلاف دهی و پُرشدن غلاف با شرایط نامساعد حرارتی می شود.
وی ادامه داد: شرایط نامساعد حرارتی سبب کاهش رشد رویشی و اجزاء عملکرد و یا حتی مرگ گیاه می شود.
کوشکی اظهار داشت: زمان رسیدن گیاهان را می توان برپایه نیاز گرمایی آنها پیش بینی نمود، که این امر با برآورد درجه ـ روز رشد برای گیاهان مختلف امکان پذیر است که این مقدار با استفاده از میانگین دمای شب و روز و حداقل دمای مورد نیاز برای جوانه زدن لوبیا به دست می آید.
این استاد پژوهش، بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، اظهار داشت: برای تعیین تاریخ کاشت لوبیا عواملی مانند دمای هوا و خاک، میزان رطوبت خاک، کِشت دوم، میزان آب در دسترس کشاورز با عنایت به سطح زیر کشت محصولات پاییزه و رقم گیاه را باید مد نظر قرار داد.1399/12/01
14:05:20
0.0 / 5
990
تگهای خبر: خسارت , سیستم , محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو