وزیر فرهنگ عراق خواهان مساعدت ایران در مرمت طاق كسری شد

وزیر فرهنگ عراق خواهان مساعدت ایران در مرمت طاق كسری شد

«حسن ناظم» وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق روز پنجشنبه با «ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران دیدار نمود و خواهان مساعدت ایران در مرمت طاق کسری شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، در این دیدار که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار شد، موضوعاتی از قبیل مرمت طاق کسری، توافق در حوزه همکاری­های مشترک فرهنگی و توسعه گردشگری دینی، تشکیل کمیته فرهنگی دو جانبه، همکاری در تولید آثار سینمایی و.. مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق در این دیدار گزارشی از اقدامات صورت گرفته در روند بازسازی طاق کسری ارائه کرد و خواهان مساعدت جمهوری اسلامی ایران در مرمت اصل طاق کسری و احیاء محیط پیرامونی این اثر تاریخی شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز با تاکید مجدد بر آمادگی هیأت کارشناسان حفظ و مرمت آثار تاریخی کشورمان جهت بررسی تخصصی وضعیت طاق کسری، خواهان تسریع انجام مقدمات برای حضور این تیم در عراق شد.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز با اشاره به پیگیری ها و مذاکرات قبلی درباب مرمت و بازسازی طاق کسری، بر حفظ و صیانت از این اثر تاریخی پس از بازسازی تاکید کرده و خواهان ایجاد ساز و کاری برای این مساله شد.


سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه با بیان نکاتی درباب سیر نزولی مبتلاشدن به ویروس کرونا در کشور ایران و عراق و پیشرفت­های صورت گرفته برای کنترل این بیماری و همین طور با اشاره به درخواست مکرر اقشار مختلف عراق خصوصاً هتلداران، شرکت­های حمل و نقل و... خواهان برقراری مجدد زیارت و تردد زوار دو کشور با رعایت پروتکل ­های بهداشتی شد.
در این دیدار همین طور فعال سازی و تشکیل مجدد کمیته فرهنگی دوجانبه جهت پیگیری بندهای تفاهم­نامه و سایر مصوبات فرهنگی دو کشور با حضور نمایندگان وزارت فرهنگ ایران و عراق مورد تاکید قرار گرفت.
در اختتام این دیدار نیز کُتبی از نویسندگان ایرانی با موضوع مناسبات سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی عراق پس از سال 2003 میلادی که بنا به درخواست وزیر فرهنگ عراق و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد گردآوری شده بود، تقدیم وی شد.


1399/11/16
23:49:50
0.0 / 5
876
تگهای خبر: شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو