رئیس نمایشگاه مجازی كتاب تهران:

فروش بیش از 40 میلیاردی نمایشگاه كتاب نشان داد راه را درست طی كردیم

فروش بیش از 40 میلیاردی نمایشگاه كتاب نشان داد راه را درست طی كردیم

به گزارش جاوید شو رئیس نمایشگاه مجازی کتاب تهران، با پذیرش برخی اختلالات در سایت این نمایشگاه و هزینه 200 میلیونی برای طراحی سایت اظهار داشت: ساده ترین کار این بود که پول کلانی به یک شرکت بیرونی بدهیم تا سایت را برنامه نویسی کند؛ اما فروش 40 میلیاردی نشان داد راه را درست طی کردیم.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نمایشگاه مجازی تهران که کار خودرا از یکم بهمن شروع کرده و امروز چهارشنبه هشتم بهمن برای بار دوم تمدید گردید، با اما و اگرهایی رو به رو بود. از اعتراض برخی سایت های فروش کتاب و کتابفروشان به بخش فروشگاهی تا اختلالات دو روز نخست نمایشگاه، شرایط نمایشگاه را پیچیده کرده بود اما مشکلات در روز جمعه (دومین روز نمایشگاه) تا حد زیادی برطرف شد و الان نمایشگاه به روال مناسب خود رسیده تا جایی که خرید مخاطبان به رقم ۵۰ میلیارد تومان نزدیک می شود.

ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در نشستی کوتاه با خبرنگاران ایرنا درباره این روزهای نمایشگاه سخن گفت.

رییس اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، با سپاسگزاری از استقبال مردم و همراهی ناشران، اظهار داشت: برای اختلالات دو روز اول از همه مخاطبان نمایشگاه عذرخواهی می نماییم. حالا همه کارها روی روال افتاده است و ناشران بعد از کمی استفاده از سامانه به سیستم عادت کرده و مردم هم به خوبی با آن آشنا شدند.

نمایشگاه مجازی کتاب تهران، یک ابررویداد است

دهقانکار در توضیح اینکه با وجود همه پیش بینی ها چرا سایت دو روز از دسترس خارج شده بود، بیان نمود: در کارهای اجرائی هرچقدر از قبل تمهیدات اندیشیده شود باز هم در عمل امکان دارد اتفاق دیگری بیفتد. کاری در سطح نمایشگاه مجازی کتاب تهران، در حقیقت یک ابر پروژه چه در حوزه فناوری و زیرساخت و هم در بحث مجازی و حتی کارهای غیرمجازی و بحث لجستیک پشتیبانی مالی اداری و حتی پشتیبانی است.

نمایشگاه مجازی کتاب تهران یک ابررویداد است که پروژه های بسیار بزرگی را درون خود جای داده و البته کار ما با اختتام نمایشگاه، تازه شروع خواهد شد و بعد از انجام خرید توسط مردم و ارسال آن توسط پست بخش مهمی از کار ما در مرحله پشتیبانی است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: در پروسه بزرگی مثل نمایشگاه کتاب، بعنوان مجری می دانستیم اقتضائات نمایشگاه های فیزیکی و خواسته مردم چیست و یقین داشتیم از این نمایشگاه هم استقبال می شود اما پیش بینی نمی کردیم این حجم از استقبال صورت بگیرد که تا کنون (روز پنجم نمایشگاه) نزدیک به ۷۰۰ میلیون درخواست در سامانه ثبت شده و پاسخ درست را در یک یا کمتر از یک ثانیه گرفته است.

ویژگی های متمایز سامانه نمایشگاه

دهقانکار افزود: سایت نمایشگاه خاصیت مهمی دارد که از همه سامانه های کشور متمایز است و حتی در دنیا نظیر آن کمتر دیده شده، خدماتی که این سایت به مخاطب می دهد، بسیار متفاوت و گسترده است. سایت های فروش بزرگی را در کشور و در دنیا می شناسیم، ما هیچ کدام از آنها به سامانه ثبت احوال نیازی ندارد و هیچ کدام بن خرید روی آن سوار نیست، سامانه ای بطور مستقیم به سایت پست متصل نیست، هیچ سایت فروشی به بانک اطلاعاتی یک نهاد دولتی مثل خانه کتاب دسترسی نداشته است.وی ضمن اشاره به دسترسی مخاطبان، به اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعاتی خانه کتاب، اظهار داشت: در این نمایشگاه بیش از ۳۵۰ هزار رکورد را در دسترس مخاطب گذاشتیم و هر جست وجو در بین این حجم از اطلاعات به دست مخاطب می رسد. در هر مرحله نیز کار پیچیده تر می شود وقتی بخواهید کتابی را تهیه کنید، اگر بن خرید هم داشته باشید در هر مرحله پیچیدگی کار سایت بهتر خودرا نشان می دهد، آن هم وقتی که در یک لحظه ۵۰ هزار درخواست روی سیستم ثبت می شود.

دهقانکار افزود: این موارد را در نظر بگیریم و این نکته که همه امکانات در یک برنامه شش روز است؛ نه یک برنامه بلندمدت برای یک سال یا بیشتر. بسیاری از سایت های فروش آنلاین زمان اوج مراجعه ندارند، شاید مثل شب های عید یا شب یلدا یا در زمان تخفیف های مشخصی سایت شان شلوغ شود اما اینکه یک جمعیت میلیونی در بازه زمانی ۶ روزه که شده ۱۰روزه، وارد سایت شود، جای دیگری وجود ندارد و این حجم از خدمات را دریافت نمایند.

هزینه سایت نمایشگاه مجازی، تنها ۲۰۰ میلیون تومان

رئیس نمایشگاه مجازی کتاب تهران به هزینه های ساخت سایت اشاره نمود و اظهار داشت: سایت های دیگر که خدمات فروش ارائه می دهند، سالانه چند صد میلیارد تومان هزینه راه اندازی یا حفظ سایت دارند و حتی چند ده میلیارد هزینه نگهداری ماهانه آن هاست. افتخار می نماییم که در خانه کتاب و ادبیات ایران همه این خدمات را با مبلغ حدود ۲۰۰ میلیون تومان به مردم ارائه کرده ایم.

ممکن است این سوال مطرح شود که چرا بیشتر هزینه نکردید؟ باید بگویم کل بودجه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد که موسسه خانه کتاب و ادبیات هم زیر مجموعه آن است، در سال ۱۰۰ میلیارد تومان بوده سایت هایی در همین کشور وجود دارند که بیشتر از بودجه سالانه معاونت برای حفظ و ارتقای کار خود هزینه می کنند. بهتر است محدودیت بودجه ما دیده شود. از طرفی هم سال اول بود و نمی دانستیم چه استقبالی صورت خواهد گرفت. برای در نظر گرفتن این نکته باید حجم بازدیدکنندگان پیش بینی شود اما استقبال بسیار از آنچه ما فکر می کردیم، فراتر بود.

دهقانکار با بیان اینکه دانش و فناوری نمایشگاه کتاب مجازی در کشور و در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران بومی شد، عنوان کرد: یکی از وظایف و رسالت های خانه کتاب برگزاری نمایشگاه های فرهنگی در ایران و جهان است. ساده ترین کار برای ما این بود که پول کلانی به یک شرکت بیرونی بدهیم که سایت را برنامه نویسی کند و پشتیبانی و راه اندازی آنرا به عهده بگیرد؛ اما حتی اگر پول آنرا هم داشتیم این کار را نمی کردیم، حجم فروش اینترنتی نمایشگاه امروز نشان داد راه را به درستی طی کردیم و الان ۴۰ میلیارد تومان را نیز رد کرده ایم.

وی در توضیح این که چرا برخی ناشران بزرگ در نمایشگاه حاضر نیستند، اظهار داشت: برخی ناشران بزرگ در نمایشگاه هستند و برخی نیستند. ما نمی توانیم اجبار نماییم چه کسی در نمایشگاه حاضر باشد یا نباشد، ناشر هم چون تجربه اول بوده، نمی دانسته با چه چیز روبرو می شود و حق داشته که این ریسک را نپذیرد. امیدواریم باقی ناشران نیز در دوره های بعدی حضور داشته باشند.

در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ناشرانی حضور دارند که در ۳۲ دوره نمایشگاه فیزیکی تهران شرکت نکردند

دهقانکار با تکیه بر این که در نمایشگاه فیزیکی هم برخی ناشران شرکت نمی کردند، اضافه کرد: ما از کسانی که در نمایشگاه شرکت کردند سپاسگزاری و به آنها که در نمایشگاه حضور نداشتند حق می دهیم، این نمایشگاه مجازی تجربه اول ما و یک ضیافت فرهنگی بوده که همه در آن دعوت شدند، یک عده دعوت را پذیرفتند و برخی امکان دارد معذوراتی داشته باشند.دهقان کار در پاسخ به این سؤال که با وجود فروشگاه های کتاب موجود چه نیازی به برگزاری نمایشگاه مجازی بود، اظهار داشت: این ایراد را نه فقط به نمایشگاه مجازی کتاب یا به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، به هر نمایشگاه دیگری در جهان می توان وارد کرد. در همین نمایشگاه کتاب تهران که هر سال برگزار می گردد وقتی کتابفروشان هستند، چرا برگزار می شود؟ نمایشگاه های دیگری در حوزه های مختلف مثل لوازم خانگی و مواد غذایی هم برگزار می گردد که مراکز فروش آنها وجود دارد.

اقتضائاتی وجود دارد، اتفاقاتی در فضای نمایشگاهی می افتد که در هیچ کدام از این واحدها اتفاق نمی افتد، نمایشگاه یک گردهمایی بزرگ فرهنگی است، حالا در نمایشگاه مجازی کتاب تهران ناشرانی حضور دارند که در ۳۲ دوره نمایشگاه فیزیکی تهران شرکت نکردند. این امکان را فضای مجازی به ما داده است در بخش بین الملل ما از اندونزی میهمان داریم.

رییس نمایشگاه مجازی کتاب تهران، ضمن اشاره به وضعیت همه گیری کرونا افزود: اگر منتظر نمایشگاه فیزیکی می ماندیم ممکن بود تا سال ها امکان برگزاری آن وجود نداشته باشد. در نمایشگاه مجازی، ناشران در حال فروش حق انتشار یا کپی رایت کتاب ها هستند. قراردادهای چاپ و انتشار می بندند و همتایان خودرا در کشورهای مختلف پیدا می کنند این موجب اتفاقات مبارکی در صنعت نشر ما می شود.

دهقانکار با مطرح کردن این سوال که یارانه پشتیبانی از نشر را کجا باید مصرف کنیم؟ پاسخ داد: آیا می توانیم آنرا به سایت های فروش بپردازیم؟ آیا مردم به آن سایت های فروش مراجعه می کنند؟ یکی از بهترین جاهایی که می توان این یارانه ها را اختصاص داد نمایشگاه است

و به کاربر نهایی و به مردم یارانه را پرداخت کرد، این گونه، خریدار ترجیح می دهد کدام اثر را بخرد یا نخرد. نشست های فرهنگی بخش های بین المللی، خرید آثار خارجی، نشستهای تخصصی، از مواردی که جز در نمایشگاه ممکن نمی گردد.

دلیل تمدید نمایشگاه، استقبال مردم است

وی در توضیح این که چرا نمایشگاه امسال بین المللی نیست اما ناشران خارجی در آن حضور دارند، اظهار داشت: ما قصد پشتیبانی از ناشر داخلی را داشتیم، در طرح های فصلی از کتاب فروشان حمایت کردیم، معاونت فرهنگی و نهادهای دیگر تسهیلاتی را برای حوزه نشر در نظر گرفتند و نمایشگاه مجازی مقرر است کامل کننده این برنامه باشد. ناشران خارجی کنار ما هستند اما فرصتی برای فراخوان بین المللی نداشتیم.

دهقان کار درباره تمدید نمایشگاه مجازی کتاب و ارتباط آن با اختلالات روزهای نخست اظهار داشت: یکی از دلیلهای تمدید اختلال بود؛ اما دلیل اصلی و مهم تر استقبال مردم و مخاطبان از این رویداد فرهنگی است. اگر سامان هیچ اختلالی نداشت اما مردم هم استقبال نمی کردند ما دلیلی برای تمدید نمایشگاه نداشتیم.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، در توضیح اینکه چرا برخی دوره های چندجلدی تنها یک جلد از آن در نمایشگاه وجود دارد، تشریح کرد: قبل از شروع نمایشگاه ما بیش از ۲ هفته با ناشران جلسه داشتیم و بحث کردیم و درباره کتاب هایی که مجلد هستند، صحبت کرده بودیم. دو حالت وجود داشت بعضی کتاب ها دوره هستند که باید دوره کامل خریده شود؛ برخی کتاب ها نیز به صورت تک به تک ارائه شده اند چون هر عنوان آن یک کتاب مستقل می شود. ما اگر الزام کردیم که همه جلدها با هم فروخته شود مخاطب را در مضیقه قرار داده بودیم، چون از لحاظ قیمت هم هزینه بالایی را رقم می زد و ممکن بود برخی تنها یک کتاب را بخواهند و اینطور در حقشون جفا می شد بنابراین ما اجازه فروش تک جلدی هم دادیم.

وی افزود: از طرفی ناشران موجودی فعلی خودرا اعلام نمودند امکان دارد کتابی جلد های دیگرش نباشد و چاپ آن به پایان رسیده باشد، ما در این حوزه دخالت چندانی نداشتیم نمایشگاه مجازی کتاب تنها یک زمینه است که ناشر می تواند انتخاب نماید کتابی را دوره ای بفروشد یا تک جلدی آنرا هم به مخاطب عرضه نماید.

تا اختتام نمایشگاه تخلفات مشخص نمی شود

دهقانکار در توضیح مشکلات فنی استفاده از بن کارت ها در هنگام خرید اظهار داشت: این مورد بستگی به زمان و موقعیت سایت و خریدار دارد. امکان دارد دانشجوی در زمانی وارد سایت می شود که پردازش بسیار بالایی صورت گرفته و ترافیک سرور وجود دارد امکان دارد درگاه بانکی مشکل شده باشد همه چیز محتمل است اما این مورد باید موردی بررسی شود چون مشکلات هر شخص با دیگری متفاوت بوده است.

ویژگی این بن ها در این است که دیگر تبادل پول نقد نداریم و این بن ها تنها به صورت اعتبار هستند، ازاین رو قابلیت نقد کردن ندارند و به صورت کد اعتباری به کد ملی اختصاص داده شده و دیگر بانک مجبور نیست برای اختصاص بن، چند میلیون تومان هزینه چاپ بن کارت را به عهده بگیرد. مشمولان یارانه اگر آنرا استفاده کنند تا اختتام نمایشگاه اعتبار دارد و اگر زمان آن بگذرد دیگر باقی نخواهد ماند.

دهقانکار با اشاره به اینکه نمایشگاه مجازی امکان تخلفات را از بین برده است، افزود: در نمایشگاه فیزیکی شاهد آن بودیم که ناشری که آثار آن چنانی نداشت، آثار پرفروش ناشران دیگر را می فروخت. نکته دیگر مسئله نقد کردن بن ها بود که آن نیز از بین رفته است. امکان دارد تخلفاتی روی داده باشد اما حالا مشخص نمی گردد تا بسته ها به دست مردم نرسد نمی توانیم درصد تخلفات را در نظر بگیریم.

تاکید می کنم نمایشگاه مجازی جایگزین نمایشگاه فیزیکی نیست اما این نمایشگاه شرایطی را فراهم نموده که قابل چشم پوشی نخواهد بود و ازاین رو مکمل نمایشگاه فیزیکی خواهد شد. حالا امکان برگزاری خیلی از برنامه ها که تا حالا میسر نبوده است فراهم می شود و دست ما در اقدامات حمایتی بازتر است.

وی در آخر اظهار داشت: پس از نمایشگاه کتاب پایش اطلاعات آنرا شروع خواهیم کرد که بتوانیم مجموعه ای از داده های درست در حوزه نشر و کتاب داشته باشیم.
به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال راهی برای پشتیبانی از ناشران و بازار کتاب کشور بود چون این شکل برگزاری نمایشگاه مجازی در این وسعت، با حضور این تعداد ناشر، و با لحاظ دارا بودن بخش فروش، و بخش بین الملل، رایت سنتر و نشست های فرهنگی در دنیا بی نظیر بوده تا آنکه تصمیم گرفت با استفاده از تجربیات حضور در نمایشگاه های مجازی برگزار شده توسط دیگر کشورها نظیر نمایشگاه بزرگ کتاب فرانکفورت، این رویداد فرهنگی را در ایران به شکل مجازی برگزار کند.
ایوب دهقانکار مدیر عامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با حکم معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان ریاست برگزاری اولین نمایشگاه مجازی کتاب ارائه شد. در اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، بیش از ۱۰۰۰ ناشر حضور دارند و بیش از ۱۰۰ هزار عنوان کتاب برای عرضه در سایت نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارائه شد.
همچنین ۱۸۰ ناشر خارجی با ۲۰ هزار عنوان کتاب و ۱۴۲ نهاد فرهنگی و آژانس ادبی در بخش رایت سنتر نیز در این نمایشگاه حضور دارند. هزینه ارسال کتاب ها نیز از طرف شرکت پست جمهوری اسلامی برای همه مخاطبان رایگان اعلام شده است.
کاری در سطح اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، در حقیقت یک ابر پروژه چه در حوزه فناوری و زیرساخت و هم در بحث مجازی و حتی کارهای غیرمجازی و بحث لجستیک پشتیبانی مالی اداری و حتی پشتیبانی است.
همچنین فروش بیش از ۵۰ میلیاردی این نمایشگاه کتاب همراه با ثبت بیش از ۷۰۰ میلیون درخواست در سامانه و ارائه پاسخ های درست در کسری از یک ثانیه نشانگر اقبال و استقبال مخاطبان از این رویداد بزرگ فرهنگی و مجازی کشور دارد.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با عنایت به استقبال خوب و چشم گیر ناشران و مخاطبان با دو نوبت تمدید از طرف موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا دهم بهمن ماه جاری میزبان بازدید کنندگان و علاقه مندان این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در فضای مجازی خواهد بود.
اخبار، گزارش، مطالب و... نمایشگاه مجازی کتاب تهران را علاوه بر رسانه ها می توانید از خانه کتاب دنبال کنید.منبع:

1399/11/08
15:01:31
0.0 / 5
792
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو