طرح دولت ژاپن برای اعتلای فرهنگ این كشور

آیا cool japan ژاپن را بدل به ابرقدرت فرهنگی می كند؟

آیا cool japan ژاپن را بدل به ابرقدرت فرهنگی می كند؟

جاوید شو: دولت ژاپن برای تبدیل این كشور به ابرقدرتی فرهنگی طرح ژاپن جذاب cool japan را اجرایی كرده است.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، «ژاپن جذاب» یا (cool japan) مفهومی است كه دولت ژاپن برای توجه به عزم این كشور برای تبدیل شدن به ابرقدرت فرهنگی استفاده می نماید. بر این اساس ژاپن به دنبال بهره گیری تجاری از ظرفیت های فرهنگی خود و اثرگذاری غیرمستقیم فرهنگی و ایدئولوژیك است.
بر اساس تازه ترین گزارش ارسالی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، در سال ۲۰۱۰، وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن «دفتر ارتقای صنایع خلاق» را تاسیس كرد تا صنایع خلاق و فرهنگی را ذیل مفهوم استراتژیك «ژاپن جذاب» سازماندهی كند و اعلام نمود كه «فرهنگی عامی» ژاپن كه شامل موسیقی، انیمه، مانگا، مُد، غذا، معماری و ابداعات الكترونیك می شود نقش بنیادین در این طرح دارد.
علیرغم بودجه قابل توجهی كه دولت ژاپن به صندوق «ژاپن جذاب» اختصاص داده، موانع مهمی بر سر تحقیق اهداف آن قرار گرفته است. میانگین بالای سن جمعیت و نیروی انسانی ناكافی سبب شده است كه ژاپن در این زمینه در حالت تدافعی قرار بگیرد یعنی به جای اثرگذاری فرهنگی، سرگرم تنظیم روابط فرهنگی با مهاجرین خارجی شود. از جانب دیگر، آمار نشان داده است دولت و بخش خصوصی ژاپن در همكاری با تحصیل كرده های خارجی به اندازه كافی موفق نبوده اند.
به طور متوسط سالانه تنها ۳۰ درصد فارغ التحصیلان خارجی در ژاپن مشغول كار می شوند. این میزان كم ناشی از اعتماد اندك ژاپنی ها به استخدام خارجی ها در پست های مهم، ناكافی بودن فراخوان كار و دشواری زبان ژاپنی است. علاوه بر این، هنوز بیشتر خارجی ها اقامت در ژاپن را به چشم فرصتی برای پول درآوردن یا پله ای برای رفتن به غرب می بینند. البته این دیدگاه با وجود قوانین سخت گیرانه مهاجرتی و علاقه كارفرمایان به بستن قرارداد كوتاه مدت با خارجی ها مطابقت دارد. حال باید دید آیا ویزای كار پنج ساله كه از آوریل ۲۰۱۹ معرفی خواهد شد می تواند نگاه ها را بهبود بخشد یا خیر؟

1397/11/15
21:22:49
5.0 / 5
4490
تگهای خبر: فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو