معاون وزیر علوم عنوان كرد

ارائه پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی بودجه پژوهشی كشور

ارائه پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی بودجه پژوهشی كشور

به گزارش جاوید شو خوزستان معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به پیشنهاد افزایش حدود 50 درصدی بودجه پژوهشی کشور، اظهار داشت: بودجه پژوهشی کشور حالا حدود 0، 45 درصد نسبت به درآمد ناخالص ملی است که اگر این مقدار بودجه به حدود 0، 8 یا 0، 9 درصد برسد، عالی خواهد بود و در رشد شتابان حوزه پژوهش بسیار کمک کننده خواهد بود.


غلامحسین رحیمی در گفت و گو با ایسنا، درباب بودجه پژوهشی دانشگاه ها در سال ۱۴۰۰، اظهار نمود: نمی خواهم بگویم که بودجه پژوهشی کشور خیلی کم است اما ظرفیت پژوهشی، بسیار بیشتر از بودجه پژوهشی است. از آن طرف نیز نباید بی رویه بودجه پژوهشی را افزایش دهیم، برای اینکه باید قابلیت جذب پژوهش را در حوزه های تحقیقاتی و توسعه فناوری داشته باشیم.
وی با اشاره به پیشنهاد افزایش حدود ۵۰ درصدی بودجه پژوهشی کشور، افزود: بودجه پژوهشی کشور حالا حدود ۰، ۴۵ درصد نسبت به درآمد ناخالص ملی است. اگر این مقدار بودجه به حدود ۰، ۸ یا ۰، ۹ درصد برسد، عالی خواهد بود و در رشد شتابان حوزه پژوهش بسیار کمک کننده خواهد بود.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباب اهمیت درآمدزایی دانشگاه ها، بیان کرد: خوشبختانه دانشگاه های کشور خصوصاً دانشگاه های بزرگی مانند دانشگاه شهید چمران اهواز بسیار سریع در حال وارد شدن به این بخش هستند که تحقیقات خودرا در رابطه با تولید کالا و محصول صنعتی دانش بنیان کنند. اعضای هیات علمی دانشگاه های بزرگ، الان در حال انجام پروژه های بزرگی هستند. البته به این معنا نیست که همه پژوهشگران و اعضای هیات علمی این توانایی را دارند، بلکه تعداد محدودی هستند که در این عرصه فعالیت می نمایند. اما باید زمینه ای فراهم نماییم تا اعضای هیات علمی و پژوهشگران بیشتری در حوزه توسعه فناوری کشور وارد شوند.
رحیمی در آخر با اعلان اینکه ارتباط با صنعت برای دانشگاه ها درآمدزایی می کند، اظهار داشت: تعدادی از دانشگاه ها درآمد خوبی از این طریق به دست آورده اند اما از طرفی نیز هزینه ها بالا رفته است.
منبع:

1399/11/05
22:14:31
0.0 / 5
658
تگهای خبر: صنعت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو