شهید جامعه كلیمیان ایران در روز ۲۲ بهمن

شهید جامعه كلیمیان ایران در روز ۲۲ بهمن

جاوید شو: خبرگزاری دانشجویان ایران - یادداشت روزخاخام یونس حمامی لاله زار - رهبر دینی كلیمیان ایران


حضرت امام (ره)، نقطه اتكای تمام آحاد جامعه بودند. با عنایت به جنس انقلاب اسلامی، بعنوان انقلابی دینی و اسلامی و دیدگاه های متفاوتی كه در ایام نخست نمایش می شد، نگرانی و بحث های زیادی درباره وضعیت اقلیت های دینی و نحوه مواجهه نظام جدید با آنها مطرح بود اما منش صریح و واضح حضرت امام (رمه) بنی بر یكپارچه بودن همه ادیان با یكدیگر و اینكه ما همه ایرانی و ملتی واحد هستیم، آرامشی كامل به اقلیت ها، خصوصاً كلیمیان داد. در ادامه باز حضرت امام (ره)، همواره در مشكلات و مسائل مربوط به اقلیت های دینی، راهنما و رهگشا بودند. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) هم ادامه دهنده راه و منش ایشان هستند و اگر مشكلی وجود داشته باشد، ایشان همواره با روی باز و بینش گسترده با مسائل برخورد كرده و تمام توان خودرا برای بهبود وضعیت به كار گرفته اند. آیت الله خامنه ای، تنها یك فقیه و عالم شیعی نبوده و رهبر همه ملت ایران -از مسلمان و غیرمسلمان- هستند.

یهودیان از دیرباز، خودرا جزئی از ملت ایران دانسته اند، پس انقلابی هم كه خواست اكثریت ملت ایران بوده، از طرف یهودیان باز مورد تأیید قرار گرفته است. قبل از انقلاب اسلامی و در روند آن، افراد مبارزی از جامعه یهود حضور داشته اند. نمونه بارز آن، مهندس «حمید نهاوندی» است كه در روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به مقام رفیع شهادت نائل آمد. این، نمودی از همراهی كلیمیان با موج انقلاب اسلامی و ملت ایران است. این همدلی و همراهی در طول جنگ تحمیلی و سپس آن باز همچنان ادامه یافت. كلیمیان، جزئی از همین آب و خاك بوده و هستند و در تمام مواردی كه پای پیشرفت و سربلندی ایران مطرح باشد، آنها از تمام ظرفیت و توان خود مایه می گذارند. یهودیان، اگر نسبت به جمعیت خود، پیشرو نبوده اند، دست كم تلاش نموده اند تا همراهی لازم را در همه زمینه ها داشته باشند.در منطقه خاورمیانه طی سال های اخیر، انقلاب های متعددی صورت گرفته است. حركت های انقلابی در خیلی از كشورهای اسلامی، بیشتر جنبه ناسیونالیستی داشته و فشارهای ناشی از شرایط دشوار سپس این انقلاب ها باعث شده بیشتر اقلیت های ساكن در آنها دست به مهاجرت بزنند، در حالیكه این مسئله در ایران، تفاوتی بارز دارد. خاصیت شاخص انقلاب و ملت ایران این بود كه باوجود دینی بودن با تاكید بر دیدگاه الهی حضرت امام (ره) ر مسیری درست حركت نمود و توانست اقلیت ها را به خوبی در دل خود جای دهد، بطوریكه خویشتن را از این جامعه جدا نمی دانند و در همه زمینه ها با آن همراه بوده و هستند. این وجه ارجحیت انقلاب اسلامی ایران بر سایر انقلاب هاست كه با وجود حاكمیت یك گروه متدین و استقرار حكومت دینی، اما برمبنای آموزه های الهی، كوشیده ارزش های دینی سایر ادیان را باز حفظ نموده و به آنها احترام بگذارد؛ همین آزادی سبب شده حالت دوستی و برادری میان آنها برقرار باشد.

بررسی وضعیت كلیمیان، قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی از جنبه های مختلف، امكان پذیر است. از منظر حقوقی، با عنایت به اینكه انقلاب اسلامی ایران، یك حركت دینی و مذهبی بود، به ادیان توحیدی باز در این زمینه توجه بیشتری مبذول شد. رعایت آزادی در حوزه احوال شخصیه و برگزاری مراسم دینی برای اقلیت های دینی كه شامل حال یهودیان باز می شود، مهم ترین نمود این توجه است. از جنبه معیشتی هم كلیمیان مانند دیگر اقلیت ها، جزئی از همین جامعه هستند و اگر مشكل و سختی وجود دارد یا پیشرفتی حاصل شده، شامل حال تمام ملت می شود و همه ما باید برای سرافرازی كشور، دست در دست یكدیگر تلاش نماییم.

مسلماً روحیه مبارزه و دفاع از میهن، در نسل تازه یهودی باز -همچون گذشته- جاری و ساری است. این روحیه هنگام جنگ تحمیلی وجود داشت و یهودیان زیادی به صورت سرباز یا داوطلب در جبهه شركت كردند. همچنین، كمك های مردمی و خدمات خیلی از سوی جامعه یهودی نمایش شد. بیمارستان دكتر «سپیر»، قدیمی ترین بیمارستان خیریه فعال در تهران، مصداق بارز این امر است. دكتر سپیر در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی در خدمت انقلابیون و رزمنده ها بودند. مسلماً در مقابل هر دشمنی، اتحاد و یكپارچگی جامعه، بیشتر از قبل خواهد بود و كلیمیان باز در این زمینه همواره كوشیده اند از دیگران عقب نمانند.

یكی از مهم ترین دستاوردها و ارمغان های انقلاب اسلامی ایران، شكل گیری و تعمیق مقوله «گفتگوی ادیان» است. وقتی شناخت درست از ادیان مختلف وجود داشته باشد، زمینه گفتگوی مؤثر باز بیشتر خواهد بود. درست است كه من، خودرا «ایرانی» می دانم اما بعنوان یك كلیمی به مبانی دینی خویش اعتقاد دارم و در این زمینه تلاش می كنم. وقتی وجوه تمایز و تشابه ادیان مختلف را بشناسیم و در كنار آن، جنبه های ارزشی یكدیگر را به درستی درك نماییم، بی شك زمینه مشاركت، همكاری، دوستی و مودت بیشتر در جامعه باز فراهم می گردد. خوشبختانه این امكان در سایه توجهات نظام اسلامی به پیروان ادیان مختلف، تا حد زیادی فراهم گشته است.

مسلم است كه دشمن همواره به دنبال منافع خود است. شاید ما كمبودها و مشكلاتی در ایران داشته باشیم اما با دید مثبت مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و دیگر مسئولان، این موارد از مجاری قانونی و منطقی، حل و فصل می شود و ما هیچ گاه اجازه مداخله دشمن را در مسائل داخلی خود نخواهیم داد.
رفتار و عملكرد اقلیت ها در زمینه های مختلف، مثل راهپیمایی ۲۲ بهمن، گرامیداشت ایام دهه فجر یا سایر جنبه هایی كه احساس می شود بعنوان یك وظیفه ملی باید تلاش كرد، نمایانگر نگرش آنها نسبت به نظام و ملت ایران است. اقلیت ها در این زمینه ها حتی از اكثریت جامعه باز پیشرو هستند، چراكه می كوشند همراهی خودرا هرچه بهتر نشان دهند. شعار و یاوه سرایی دشمنان، همواره بوده و هست اما باید دید در عمل چه چیز رخ می دهد؛ چنانچه، عملكرد اقلیت ها و كلیمیان در طول این سال ها كاملاً گویا بوده و پاسخی است محكم بر این دست شعارها.1397/11/11
21:33:33
5.0 / 5
4426
تگهای خبر: موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو