محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت پاسخ دادند؛

چرا برای كرونا داروی ضد باكتری تجویز می شود؟

چرا برای كرونا داروی ضد باكتری تجویز می شود؟

به گزارش جاوید شو محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بر مبنای شواهد موجود می گویند: از آن جا که مبتلا شدن به عفونت تنفسی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند؛ امکان دارد پزشکان برای پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی ثانویه، برای افراد مبتلا به کووید-۱۹ آنتی بیوتیک تجویز کنند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، از زمان شروع همه گیری ویروس کرونا، اطلاعات حاصل از مطالعات در چندین کشور حاکی از تجویز آنتی بیوتیک در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، آنتی بیوتیک ها در درمان کووید-۱۹ موثر نیستند. آنتی بیوتیک ها فقط می توانند عفونت های باکتریایی را درمان کنند و در عفونت های ویروسی موثر نیستند.

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که چرا با وجود ویروسی بودن عامل بیماری، آنتی بیوتیک (داروهای ضد باکتری) برای برخی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تجویز می شود؟

ویروس کرونا سبب ایجاد عفونت تنفسی می شود که می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند. ضعیف شدن سیستم ایمنی، می تواند خطر مبتلا شدن به عفونت های باکتریایی را افزایش دهد و فرد را برای مبارزه با بیماری با دشواری روبرو سازد.

نتایج مطالعه ای بر روی ۲۴۷ بیمار کووید-۱۹ بستری در ووهان چین نشان داد که ۱۵ درصد از آنها -و نیمی از کسانی که فوت کرده اند- به عفونت های باکتریایی مبتلا شده اند. ازاین رو پزشکان امکان دارد از آنتی بیوتیک ها، جهت پیشگیری و یا درمان عفونت های باکتریایی ثانویه مانند ذات الریه باکتریایی، بعنوان بخشی از فرآیند مراقبت بیمار استفاده کنند.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ آنتی بیوتیک ها ویروس را درمان نمی کنند بلکه فقط در مقابل عفونت های باکتریایی موثر هستند. از آن جا که مبتلا شدن به عفونت تنفسی می تواند سیستم ایمنی را ضعیف کند، ازاین رو افراد مبتلا به کووید-۱۹ امکان دارد برای پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی ثانویه آنتی بیوتیک را دریافت نمایند.

منبع:

1399/10/20
14:16:36
0.0 / 5
999
تگهای خبر: سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو