گشتی در اخبار تئاتر؛

افزودن بخشی تازه تا استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاترفجر

افزودن بخشی تازه تا استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاترفجر

تئاتر در هفته جاری با اتفاقات مختلفی روبه رو بود که از مهمترین آنها می توان به انتشار فراخوان بخش ویژه هنر بدن و حرکت بعنوان فصلی تازه از بخش های جشنواره تئاتر فجر تا امکان بهره بردن از ظرفیت 50 درصدی سالن های میزبان این رویداد در صورت تایید ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره نمود.


همزمان با پشت سر گذاشتن اولین دهه دی ماه، تنور فعالیت جشنواره های تئاتر با وجود ادامه دار بودن شرایط کرونائی کشور روز به روز در حال گرمتر شدن است. از جشنواره تئاتر فجر، جشنواره تئاتر سردار آسمانی گرفته تا رویدادهای دیگر نمایشی که به جهت شیوع ویروس کرونا بخش عمده ای از فعالیت جشنواره های کشور را به خود اختصاص داده اند. پس از مدتی رُکود به جهت موج سوم شیوع ویروس کرونا در کشور، عرصه هنر نمایش طی یک هفته اخیر مملو از اتفاقات ریز و درشت بود.
در کنار گرمتر شدن جنب و جوش هنرمندان برای حضور در بخش های گوناگون سی ونهمین جشنواره تئاترفجر که مهمترین و جریان سازترین رویداد نمایشی کشور در طول سال شناخته می شود و برگزاری دومین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی همزمان با اولین سالروز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به وضوح نشان داد که خانواده تئاتر کشور حالا دیگر با وجود ویروس کرونا بعنوان میهمان ناخوانده شهر و دیارمان از هر نظر آماده و مهیای آغاز کارهای نمایشی در تمامی شاخه ها و بخش های آن هستند.
آنچنان که به جهت نزدیک شدن به اوج کارهای جشنواره ای تئاتر کشور که غالبا در نیمه دوم سال متمرکز است، هنرمندان و مسئولان دست در دست هم تلاش می کنند با ارائه راه کارهای خلاقانه بتوانند برنامه ها و رویدادهای تئاتری کشور را در روزها و ماه های پیش رو، زیر سایه سنگین ویروس کرونا برنامه ریزی و اجرائی کنند. از گوشه و کنار ایران خبر کارهای اهالی این هنر در عرصه های مختلف تولید، اجرا و جشنواره ها به گوش می رسد.
از مهمترین رویدادها و اتفاقات این هفته می توان به معرفی هیات انتخاب دو بخش غیررقابتی و برگزیدگان جشنواره های تئاتر استان، معرفی مدیر بخش تله تئاتر و گزارش های صحنه ای جشنواره تئاتر فجر، انتشار فراخوان بخش ویژه هنر بدن و حرکت «تئاتر فجر»، معرفی مقالات بخش «مسابقه پژوهش» جشنواره نمایش عروسکی، برگزاری دومین کارگاه جشنواره نمایش عروسکی در فضای مجازی، انتشار فراخوان دومین جشنواره مونولوگ دانشجویی افرا، تجلیل از رضا ایرانمنش در اختتامیه جشنواره تئاتر «سردار آسمانی»، احتمال استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاتر فجر، معرفی منتخبان ایده فصل پنجم از پروژه چهارفصل تئاتر ایران و رویدادهای دیگر اشاره نمود.
اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در دوره زمانی ۱۳ تا ۱۹ دی ماه ۱۳۹۹ مرور کنید.


احتمال استفاده از ظرفیت ۵۰ درصدی سالن ها در تئاتر فجر
حسین مسافرآستانه دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر درباره نحوه برگزاری این دوره از جشنواره باتوجه به شرایط و محدودیت های کرونائی اظهار داشت: جلسه ای با دوستان برگزار کننده جشنواره تئاتر مقاومت داشتیم تا از تجربیات آن درباب برگزاری آنلاین جشنواره مقاومت بهره ببریم البته سطح برگزاری جشنواره تئاتر فجر خیلی منطبق بر جشنواره تئاتر مقاومت نیست و خیلی گسترده است ولی قصدمان استفاده از تجربیات بود. باتوجه به شرایط کرونائی موجود بطور مسلم جشنواره سی ونهم تئاتر فجر را صد در صد به صورت مجازی برگزار خواهیم کرد.
مسافرآستانه با اشاره به طراحی یک روش دوم در کنار برگزاری مجازی جشنواره سی و نهم، توضیح داد: در این روش با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی ۵۰ درصد ظرفیت سالن ها برای اجرای زنده آثار جشنواره مدنظر قرار گرفته است که البته این روش را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارایه داده و منتظر پاسخ ستاد هستیم.
دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با تاکید بر اینکه اگر این روش مورد تأیید ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بگیرد در کنار برگزاری جشنواره مجازی استفاده خواهد شد، تصریح کرد: طی این روش سالن های کوچک تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود میزبان میهمانان و اصحاب رسانه خواهند بود و در سالن های بزرگ باتوجه به ظرفیت بالایی که دارند فروش محدود بلیت برای مخاطبان نیز صورت خواهد گرفت.


معرفی هیات انتخاب دو بخش غیررقابتی و برگزیدگان جشنواره های تئاتر استان
حسین مسافرآستانه دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر، طی احکامی محمدرضا الوند، کوروش سلیمانی و سینا ییلاق بیگی را بعنوان اعضای هیات انتخاب آثار منتخب جشنواره های تئاتر استانها برای حضور در این دئره جشنواره تئاتر فجر انتخاب و معرفی نمود.


مسافرآستانه همین طور طی احکامی جداگانه افشین خورشید باختری، عباس اقسامی و رضا آشفته را بعنوان اعضای هیات انتخاب نمایش های صحنه ای سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر در بخش غیررقابتی این دوره از جشنواره تئاتر فجر را انتخاب و معرفی نمود.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۱بهمن ۹۹ انجام می شود. آدرس سایت جشنواره www.fitf.ir است.


معرفی مدیر بخش تله تئاتر و گزارش های صحنه ای جشنواره تئاتر فجر
در ادامه معرفی دبیران، داوران و اعضای هیات انتخاب آثار نمایشی جهت حضور در سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر، طی حکمی از طرف حسین مسافرآستانه دبیر این دوره رویداد، رضا حامدی خواه بعنوان مسئول بخش تله تئاتر و گزارش‎های صحنه ای سی و نهمین جشنواره تئاتر انتخاب و معرفی گردید.


انتشار فراخوان بخش ویژه هنر بدن و حرکت «تئاتر فجر»
فراخوان بخش هنر بدن و حرکت (فیزیکال-تئاتر) بعنوان یک بخش ویژه از سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر منتشر گردید. بدین سان بخش هنر بدن و حرکت (فیزیکال-تئاتر) با مدیریت یاسر خاسب به سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر افزوده شد.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر با هدف توجه به گونه های مختلف اجرائی تئاتر و باتوجه به گسترش اقبال جوانان خلاق عرصه هنر نمایش به شیوه های نوین اجرائی مبتنی بر هنر بدن و حرکت با مشارکت مجموعه فرهنگی آوای خلیج فارس و حمایت معاونت فرهنگی-اجتماعی منطقه آزاد کیش بخش ویژه هنر بدن و حرکت را برگزار می نماید.
این بخش که به صورت مجزا همزمان با جشنواره سی و نهم در جزیره کیش برگزار می شود، طی فراخوانی در ۲ بخش تک نفره (سولو) و ۲ نفره (دوئت) از متقاضیان دعوت به ثبت نام کرد.
هنرمندان مشتاق حضور در این بخش می توانند فایل تصویری اجرای خودرا تا ۲۵ دی ۹۹ به همراه مشخصات کامل به آدرس الکترونیکی ۳۹fadjrtheaterfest@gmail.com ارسال کرده یا به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه ۱۱ تا ۲۱ بهمن ۹۹ انجام می شود. نشانی سایت جشنواره www.fitf.ir است.


معرفی مقالات بخش «مسابقه پژوهش» جشنواره نمایش عروسکی
هیات داوران بخش«پژوهش» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک متشکل از فریندخت زاهدی، حمیدرضا اردلان و بهرام جلالی پور بعد از بررسی چکیده مقالات رسیده به این دوره جشنواره، ۱۴ پژوهش را جهت بررسی نهایی انتخاب کردند که بعد از دریافت و داوری اصل مقالات، برگزیدگان نهایی پژوهش جشنواره معرفی خواهند شد.
بر این اساس پژوهشگران تا ۱۰ بهمن فرصت دارند اصل مقالات را برمبنای فراخوان این بخش برای داوری نهایی در تارنمای جشنواره بارگذاری کنند. همین طور متقاضیان ارائه مقالات بخش ترجمه هم تا ۱۰ بهمن ماه فرصت دارند اصل مقالات ترجمه شده خودرا طبق روال فراخوان بارگذاری کنند.


برپایی دومین کارگاه جشنواره نمایش عروسکی در فضای مجازی
برگزاری کارگاه های تخصصی در امتداد ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی همچون رویدادهایی است که در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک رخ خواهد داد به همین دلیل کارگاه «تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی» با حضور آزاده گنجه عضو هیات علمی دانشگاه تهران و استادیار گروه هنرهای نمایشی، دومین مورد آن است؛ کارگاهی که روز دوشنبه ۲۲ دی ماه به مدت سه ساعت و به صورت آنلاین برگزار می گردد.
آزاده گنجه درباره موضوع این کارگاه اظهار داشت: «تئاتر فراگیر» بعنوان موضوع این کارگاه تخصصی که این روزها توجه بسیاری به آن می شود، تعریفی تازه است که با تاکید بر فضا، شیوه های مختلف اجرا را دربرمی گیرد و طبعا در تئاتر عروسکی هم می تواند کاربرد داشته باشد. توجه ویژه به کارکرد فضا در اجرا و قرارگیری اجراگر و تماشاگر در محیطی با امکان کنش گری مشترک، همچون پتانسیل های تئاتر فرگیر در حوزه نمایش عروسکی است.
وی درباره مسائلی که در کارگاه «تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی» مطرح خواهد کرد، اضافه کرد: در این کارگاه در مورد ماهیت «تئاتر فراگیر» صحبت خواهد شد. همین طور در مورد این که چگونه می توان عروسک را به مثابه اجراگر واقعی در کنار تماشاگر قرار داد و این فضای فانتزی را هرچه بیشتر با رئالیته برابر کرد نیز گفتگو خواهم کرد و مسئله سوم دیدن نمونه های موفق از چنین روشی در دنیا به قصد بررسی ایده های آنهاست.
وی درباره گروه هدف «تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی» اظهار داشت: چه دوستانی که بطور خاص در حوزه تئاتر عروسکی کار می کنند و چه کسانی که مشتاق شیوه های تئاتر مشارکتی، بهره گیری از فضای عمومی و تئاترهایی هستند که درگیر کردن یک محیط عمومی و فضا با اجرا اولویت آنهاست می توانند در این کارگاه شرکت نمایند.
متقاضیان جهت شرکت در این کارگاه تا روز ۲۰ دی ماه فرصت دارند بوسیله تماس با شماره تلفن های ۰۹۳۵۳۸۰۱۹۸۲ و ۰۲۱۶۶۷۵۴۶۹۶ ثبت نام کنند.
نخستین کارگاه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک «بیان تصویری عروسک در قاب» است که طی روزهای ۱۸ و ۲۵ دی با حضور امیر سلطان احمدی، میزبان متقاضیان خواهد بود.
هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسفندماه سال جاری انجام خواهد شد. مدیریت بخش پژوهش این دوره از جشنواره بر عهده فهیمه میرزاحسینی است.


انتشار فراخوان دومین جشنواره مونولوگ دانشجویی افرا
عمارت نوفل لوشاتو دومین جشنواره مونولوگ دانشجویی افرا را با عنوان «جایزه بزرگ استاد ناظرزاده کرمانی» به دبیری داود نامور و در بهار ۱۴۰۰ برگزار می نماید.
آکادمی افرا در جهت تقویت و آینده سازی شیوه اجرائی محبوب مونولوگ، بخصوص در روزگار سخت فاصله گذاری انسان ها به جهت انتشار ویروس کرونا، این جشنواره را در عمارت نوفل لوشاتو برگزار می نماید.
بخش مونولوگ (متعارف) پذیرای آثاری خواهد بود که در عین نوآور بودن، برای بازتاب متعارف این شیوه اجرائی در بخش صحنه ای مناسب باشد و بخش مونولوگ (اجرا) پذیرای آثاری تک نفره خواهد بود که بیشتر مبتنی بر نامتعارف بودن است و خاصیت های اجرائی و تجربی جدیدی در حوزه اجرا است و شامل آثاری است که با محوریت تجربه های اجرائی (پست دراماتیک، آلترناتیو، ضد جریان، انواع تجربیات رقص معاصر و... ) تولید شده باشند.
بنا بر اعلام دبیرخانه این رویداد، جوایز نقدی و لوح زرین در رشته های نمایشنامه نویسی، بازیگری زن، بازیگری مرد و کارگردانی به نفرات برتر اهدا خواهد شد و اجرای عمومی در عمارت نوفل لوشاتو شامل سه گروه برگزیده جشنواره می شود.
هنرمندان علاقمند برای حضور در این رویداد تا ۲۵ دی ماه ۱۳۹۹ برای ثبت نام و تحویل مدارک فرصت دارند، اعلام متون یا طرح پذیرفته شده برای بازنگری در ۲۵ بهمن ماه خواهد بود و اعلام پذیرفته شدگان مرحله بازنگری در ایام پایانی اسفندماه صورت خواهد گرفت و طبق تقویم جشنواره، این رویداد در بهار ۱۴۰۰ برگزار می شود.


تجلیل از رضا ایرانمنش در اختتامیه جشنواره تئاتر «سردار آسمانی»
آیین اختتامیه دومین جشنواره تئاتر «سردار آسمانی» ۱۵ دی ماه در مجموعه تئاتر شهر استان کرمان در شرایطی انجام شد که در این مراسم علاوه بر معرفی منتخبان بخش های رقابتی جشنواره از رضا ایرانمنش بازیگر شناخته شده تئاتر، سینما و تلویزیون کشور و از هنرمندان اهل کرمان به شکل ویژه ای تقدیر و تجلیل به عمل آمد.
قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با تاکید بر اینکه در دنیای به هم پیوسته برای رشد باید به خودباوری رسید، اظهار نمود: اگر قوم و ملتی می خواهد به رشد برسد باید قبل از هر چیز به خود اتکایی برسد و خوداتکایی یعنی به توانمندی هایی که داریم اتکا نماییم و دست نیاز به سوی غیر نداشته باشیم.
ملتی که به اقتدار برسد به افتخار دست خواهد یافت و برای مردمش احساس عزت و سربلندی به ارمغان می آورد و در جهان بعنوان یک عنصر تأثیرگذار شناخته می شود و در درون جامعه به مشروعیت می رسد و سر تسلیم جلوی هیچ کسی فرو نمی برد.
آشنا بیان کرد: آنچه ما داریم و به آن افتخار می نماییم بیشمار است ولی ما باید به شهدای هشت سال دفاع مقدس و آرمان های انقلاب افتخار نماییم. سردار سلیمانی و مدافعان حرم زمانی وارد میدان جنگ شدند که داعش و اربابانشان تصمیم گرفتند ایرانیان را نابود کنند چونکه ایرانیان را برای دنیا خطرناک می دیدند.


در ادامه این مراسم آئین بزرگداشت رضا ایرانمنش اجرا شد. این هنرمند پیشکسوت بعد از قدردانی از طرف برگزار کنندگان جشنواره اظهار داشت: من این مراسم را بیش از هنرمندان متعلق به حاج قاسم سلیمانی می دانم کسی که بغیر از رشادتش عشق به هنر داشت. به یاد دارم در زمان اجرای نمایش «صدام در دام» به کارگردانی حمیدرضا صدفی، حاج قاسم سلیمانی از اجرا به قدری شاد شد که گفت شما دامنتان هیچ وقت به آتش جهنم نخواهد سوخت. همین که بچه ها از عملیات طاقت فرسا آمده اند و لبخند بر لبانشان نقش بسته، شما آتش جهنم را نخواهید دید.
روزی در یک اجرا سردار سلیمانی صدایم کرد و گفت شما در جنگ با نمایش تان حضور داشتید، امروز هم که جنگ نرم است با هنرتان ایستاده اید و باید فردا هم با این هنر بایستید.


معرفی منتخبان ایده فصل پنجم از پروژه چهارفصل تئاتر ایران
منتخبان ایده فصل پنجم از پروژه ملی «چهارفصل تئاتر ایران» با عنوان «مدافعان سلامت» عرضه شدند.
ایوب آقاخانی مدیر دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و مؤسس و دبیر پروژه جامع آموزشیِ نمایشنامه نویسی برای خارج از پایتخت تحت عنوان «چهارفصل تئاتر ایران» از انتخاب ۹ ایده اولیه از هشت استان کشور آگاهی داد که از میان ایده های ارسالی در پاسخ به فراخوان پنجم دور نوینِ این پروژه با نام «مدافعان سلامت» به این رویداد ارسال شده است.
اعضای هیات علمی این فصل شهرام کرمی و سعید اسدی پس از بررسی ایده های اولیه، ۹ ایده را بعنوان منتخب مرحله اول اعلام نمودند.
منتخبان اعلام شده تا نیمه بهمن ماه فرصت دارند تا ایده های به نگارش درآمده خودرا در قالب نمایشنامه نهایی به دبیرخانه این پروژه یعنی دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری به آدرس الکترونیکی sahnemagazine@yahoo.com ارسال نمایند.
نویسندگان نمایشنامه های ارسال شده بعد از بررسی و تأیید اعضای هیات علمی فصل جهت شرکت در کارگاه های حضوری (و در صورت لزوم مجازی) فصلی پروژه دعوت خواهند شد.


1399/10/19
22:55:50
0.0 / 5
821
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو