معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

دوره پژوهش های هزینه بر و مقاله های بی اثر گذشته

دوره پژوهش های هزینه بر و مقاله های بی اثر گذشته

جاوید شو: معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه عصر پژوهش های هزینه بر و منتج به مقاله بی اثر تمام شده، به اقدامات و طرح های دانشگاه در جهت ارائه و اجرای تحقیقات اثربخش و کاربردی، اشاره نمود و از راه اندازی دوره فلوشیپ ˮآموزش، پژوهش و فناوریˮ اجرای پروژه های فناورانه  ˮبیمارستان هوشمندˮ و ˮپزشکی از راه دورˮ و ارائه بیش از یک هزار طرح پژوهشی امسال آگاهی داد.


دکتر افشین زرقی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه بیست و یکمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی از سویمعاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه، فردا (سه شنبه، دوم دی ماه) برگزار می شود، اظهار داشت: در این جشنواره پژوهشگران برتر بین المللی، ملی و پژوهشگران دانشگاه و برگزیدگان و منتخبان پژوهشی در حوزه های دانشجویی، مراکز، دانشکده ها، مجلات و مقالات معرفی و تقدیر می شوند.
وی با اشاره به فعالیت ها و دستاوردهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه تحقیقات و فناوری؛ از رونمایی چندین پروژه جدید در این راستا آگاهی داد و اظهار داشت: طی هفته پژوهش از مرکز رشد و نوآوری تجهیزات پزشکی دانشگاه پرده برداری می شود.
راه اندازی دوره فلوشیپ "آموزش، پژوهش و فناوری"
زرقی با اشاره به راه اندازی دوره فلوشیپ "آموزش، پژوهش و فناوری" برای نخستین بار در این دانشگاه، اظهار داشت: این دوره یک ساله در سه محور پژوهش، اخلاق و فناوری با هدف توانمندسازی اعضای هیئت علمی و ترغیب آنان به سمت پژوهش های کاربردی به راه افتاده است.
وی افزود: طی این دوره که برای اعضای هیات علمی زیر 40 سال الزامی است، چگونگی انجام پژوهش، آشنایی با روش تحقیق، انواع مختلف پژوهش و متدهای پژوهشی، رعایت شاخصهای اخلاق در پژوهش، نحوه راه اندازی شرکت های دانش بنیان، نگارش طرح اقتصادی و مبانی فناوری آموزش داده می شود.
ارتقای رتبه دانشگاه در سطوح بین المللی
وی در ادامه عبور از مرز 4000 مقاله را رکورد بزرگ و تاریخی این دانشگاه امسال عنوان نمود و اظهار داشت: در همین راستا دانشگاه سال قبل در رتبه بندی وبومتریکس و رتبه بندی لایدن رشد چشمگیری داشت، بر این اساس در رتبه بندی لایدن 46 پله و در وبومتریکس 169 پله ارتقای رتبه داشته ایم.
رشد 1.5 برابری تولیدات علمی دانشگاه از نظر کیفی
وی با اعلان اینکه در کنار ارتقای کمی، کیفیت تولیدات علمی نیز 1.5 برابر رشد داشته است، عنوان کرد: استنادات و ارجاعات به تولیدات علمی رشد قابل توجهی داشته و انتظار داریم در رتبه بندی های بین المللی وضعیت بمراتب بهتری نسبت به سالهای گذشته داشته باشیم. در همین راستا تا به امروز بیش از 1000 طرح پژوهشی در دانشگاه تصویب شده که حدود 400 طرح با محوریت کرونا بوده و همین مساله نشان دهنده توجه و نگاه ویژه به تحقیقات کاربردی است.
وی با اشاره به کسب رتبه اول فناوری کشور توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیان کرد: امسال به ارتقای زیرساخت های پژوهشی توجه ویژه داشتیم که راه اندازی بایوبانک مرکزی، ایجاد دو مرکز رشد در حوزه فناوری، راه اندازی پارک علم و فناوری، رونمایی از چندین محصول فناورانه، برگزاری نمایشگاه کرونا با حضور 40 شرکت دانش بنیان، انعقاد تفاهم نامه های کاربردی با وزارت ارتباطات، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر و غیره در همین راستا اجرائی شد.
زرقی انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با سایر دانشگاه های کشور را در ایجاد و تقویت زیرساخت های پژوهشی موثر دانست و افزود: در این راستا علاوه بر همکاری در حوزه محصولات پارک علم و فناوری، صندوق فناوری مشترک با دانشگاه امیرکبیر به وجود آورده ایم و همین طور با دانشگاه صنعتی خواجه نصیر 5 طرح فناورانه عملیاتی کرده ایم.
اجرای پروژه های فناورانه "بیمارستان هوشمند" و "پزشکی از راه دور" در دانشگاه
معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همین طور با اعلان اینکه تا آخر سال چندین پروژه کلان در دانشگاه رونمایی می شود، عنوان کرد: "بیمارستان هوشمند" یکی از این طرح هاست که احیانا در مراسم دهه فجر رونمایی می شود، طی این طرح بیمارستان 15 خرداد بعنوان بیمارستان پایلوت برای اجرای طرح بیمارستان هوشمند انتخاب شده که تمامی فاکتورهای این نوع بیمارستان ها در آن اجرا می شود؛ همین طور طرح "پزشکی از راه دور" از دیگر طرح های فناورانه دانشگاه است که اجرای آن از بیمارستان اختر شروع شده است.
وجود 100 شرکت دانش بنیان در دانشگاه
زرقی با اشاره به مراحل رشد پارک علم و فناوری دانشگاه نیز توضیح داد: حدود 100 شرکت دانش بنیان در دانشگاه داریم که 5 مورد آنها با اتمام مرحله رشد، اسپین اف شده و در پارک علم و فناوری مستقر شده اند؛ 3 مورد از این شرکتها در زمینه دارو و 2 مورد در زمینه تولید کیت های کرونا، آنفلوآنزا و مکمل های دارویی و غذایی فعالیت می نمایند.
معاون تحقیقات دانشگاه همین طور با اشاره به فعالیت 74 مرکز تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اعلان اینکه طی سه سال قبل حدود دو مرکز تحقیقاتی کم فعال بودند، اظهار داشت: یکی از آنها الان فعال شده و مرکز تحقیقاتی بعدی نیز با تذکرات لازم و حمایت های دانشگاه در حال خروج از خط قرمز است.
وی همین طور با اشاره به برنامه های دانشگاه جهت ترغیب اعضای هیات علمی به سمت پژوهش، با اعلان اینکه حدود 10 عضو هیات علمی دانشگاه جزو دانشمندان یک درصد پراستناد دنیا هستند، اظهار نمود: از 1422 عضو هیات علمی دانشگاه، 93 عضو خاموش پژوهشی داریم، البته این عدد در سال 92، حدود 650 نفر و در سال 98، حدود 163 نفر بود، که با حمایت ها و اقدامات ترغیبی و تشویقی دانشگاه الان به رقم 93 ارتقا یافته است.
بایدها و نبایدهای پژوهشی در حوزه سلامت
این استاد دانشگاه در بخش پایانی گفت و گو با اشاره به بایدها و نبایدهای پژوهشی در حوزه سلامت و علوم پزشکی، اظهار نمود: دانشگاه های علوم پزشکی کشور در مرحله پوست اندازی به سمت پژوهش های کاربردی، اثرگذار، مسئله محور، جامعه نگر و ثروت آفرین هستند.
به اعتقاد وی، عصر انجام پژوهش های هزینه بر و منتج به مقاله بی اثر تمام شده و دانشگاه ها و ارکان آن باید به سمت انجام پژوهش های کاربردی، موثر و منتج به حل مساله حرکت کنند؛ چونکه تا زمانی که دانشگاه ها به سمت پژوهش های مسئله محور و کاربردی حرکت نکنند، باور مسئولین نسبت به پژوهش تغییر نخواهد کرد.
وی با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در این راستا، اظهار نمود: طرح های تحقیقاتی اخیر دانشگاه همچون رونمایی از کیت های تشخیصی کرونا، محصولات در رابطه با کرونا، داروها، مواد ضدعفونی، دستگاهها و تجهیزات کاربردی تا حدودی باور مسئولین نسبت به ارائه پژوهش های کاربردی از طرف دانشگاه و حل مسایل و معضلات جامعه بوسیله پژوهش را عوض کرده است.
وی افزود: البته همیشه نباید بحرانی همچون کرونا، باور دانشگاه و مسولین را نسبت به پژوهش تغییر دهد، بلکه همیشه باید حل مشکلات جامعه را مانند کرونا بحرانی و ضروری دانسته و پژوهش ها را به سمت حل این معضلات سوق دهیم.
شاخص پشتیبانی از پژوهش باید حل مساله و پژوهش های کاربردی باشد
دکتر زرقی با اعلان اینکه شاخص حمایت مادی و معنوی از پژوهش باید حل مساله و پژوهش های کاربردی باشد، اظهار داشت: متاسفانه هنوز خیلی از اعضای هیات علمی و مسئولین چنین باور و تفکری نسبت به پژوهش ندارند و پس اول باید نسبت به اصلاح این تفکرات اقدام نماییم که ما در دانشگاه شهید بهشتی با ارائه آموزش و برگزاری دوره های مرتبط نسبت به تغییر باور اعضای هیات علمی جوان به سمت پژوهش های کاربردی و فناورانه اقدام نموده ایم، چونکه تا آموزش و توانمندسازی و جهت گیری درستی نداشته باشیم انتظار برداشت محصول از این فضا نادرست است.
معاون تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در عین حال فعالیت حدود 1400 شرکت از 4000 شرکت دانش بنیان کشور در حوزه سلامت را بسیار مطلوب دانست و اظهار داشت: رتبه کشور ما در تولیدات علمی 15 ولی در فناوری67 است؛ این به این معناست که فاصله ی بین فناوری و پژوهش های اورجینال در کشور ما زیاد است و پس باید با ارائه پژوهش های کاربردی، مساله محور و منتج به محصول در جهت کاهش این فاصله اقدام نماییم.
منبع:

1399/10/01
14:16:13
5.0 / 5
1173
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو