شرح و خوانش مثنوی در راولپندی پاكستان برگزار گردید

شرح و خوانش مثنوی در راولپندی پاكستان برگزار گردید

به گزارش جاوید شو خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی پاکستان، نشست مثنوی خوانی را با هدف آشنایی با اندیشه ها و آموزه های عرفانی مولانا برگزار کرد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، به همت انجمن فارغ التحصیلان فارسی خانه فرهنگ راولپندی (افتخار) و با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در راولپندی، نشست مثنوی خوانی با هدف آشنایی با اندیشه ها و آموزه های عرفانی مولانا به زبان روشن و ساده با حضور احسان خزاعی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی، کشمیری، استاد زبان و ادبیات فارسی و تعدادی از اعضای این انجمن، اساتید، دانشجویان و علاقه مندان به فرهنگ و زبان فارسی در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ کشورمان برگزار گردید.
خزاعی ضمن تشریح جایگاه و اهمیت زبان فارسی و مثنوی مولانا اظهار داشت: هدف از برگزاری نشست مثنوی خوانی در این مرکز فرهنگی علاوه بر آشنایی با اندیشه های عرفانی مولانا، معرفی زبان و شعر فارسی و همینطور خدمت به فرهنگ عمومی است.
رایزن فرهنگی ایران در راولپندی اضافه کرد: برگزاری نشست مثنوی خوانی در خانه فرهنگ راولپندی، فرصتی مغتنمی است تا ادبیات و قند پارسی شرح داده شود. شیرینی زبان فارسی در شعر فارسی است و در کنار ترجمه زیبای اشعار مولانا به زبان اردو، تفسیر و تشریح آنها باعث شناخت بیشتر خواهد شد چونکه حقیقتا مولانا متعلق به همه و جهانی است و متعلق به یک کشور و یک جغرافیا نیست.
وی سپس به جایگاه زبان فارسی در پاکستان اشاره نمود و اظهار داشت: زبان فارسی یک زبان غنی است که دارای ذخایر معنوی است و در واقع میراث مشترک ایران و پاکستان است که از قدمت طولانی و پیشینه تاریخی و فرهنگی برخوردار است، بنابراین می توان گفت، مشترکات فرهنگی و ادبی دو کشور ایران و پاکستان از این حیث بی نظیر است.
خزاعی با تاکید بر اینکه فارسی فقط یک زبان نیست و آشنایی و مانوس بودن با زبان فارسی یعنی ورود به فرهنگ، دین و عرفان اسلامی، اضافه کرد: یقیقنا جهت بررسی و تحقیق درمورد زبان و شعر فارسی این گونه نشست ها و جلسات کمک می نماید و استمرار آن سبب حفظ فرهنگ و هویت مشترک خواهد شد.
وی آمادگی این نمایندگی فرهنگی را برای تداوم همکاری با انجمن فارغ الحصیلان زبان فارسی راولپندی (افتخار) اعلام و ابراز امیدواری کرد در آینده هم شاهد اجرای برنامه های بیشتری در حوزه زبان فارسی بعنوان حلقه وصل و همدلی دو ملت ایران و پاکستان توسط انجمن افتخار، بخصوص تداوم نشست مثنوی خوانی باشیم تا علاقه مندان به زبان و شعر فارسی، بخصوص مثنوی معنوی مولانا بتوانند از این جلسات بهره مند شوند.
در ادامه این نشست، کشمیری شرح و تفسیر اشعار مثنوی مولوی را با زبانی روشن و ساده بیان کرد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

1399/09/19
18:14:56
5.0 / 5
1059
تگهای خبر: ادبیات , برنامه , فرهنگ , قدمت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو