یادداشت های مأموریت فرهنگی در قرقیزستان – ۳۲

كرونا نزدیك تر از همیشه

كرونا نزدیك تر از همیشه

جاوید شو: شرایط آنقدر به سمت عادی شدن می رفت که شرکت های هواپیمایی در تدارک بازگشایی پروازهای بین المللی خود بودند ولی اوضاع بار دیگر در بعضی کشورها ازجمله ایران، قرقیزستان و قزاقستان ناگهان بهم ریخت.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، گروه فرهنگ و اندیشه مهر تا چندی قبل یادداشت های غیر اداری پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان را تا ۳۱ شماره منتشر نمود. این یادداشت های با محتوای خاطرات قاسمی، گزارش از فعالیتهای فرهنگی اش در این جمهوری آسیای مرکزی؛ دیدارهایش با اهالی فرهنگ و اندیشه قرقیزستان، وضعیت فرهنگی-اجتماعی و سیاسی معاصر در این کشور، اتفاقات کرونائی و… بود. این یادداشت ها تصویری عینی از این کشور کمتر حاضر در رسانه ها، را به مخاطبان ایرانی ارائه می داد. به علت استقبال مخاطبان تصمیم گرفتیم انتشار آنها را ادامه دهیم. با سی ودومین قسمت از سلسله یادداشت های پرویز قاسمی در ادامه همراه شوید که تاریخ چهارم تیر ۱۳۹۹ را با خود دارد:
امروز چهارشنبه است؛ ۴ تیر ۹۹. با آمدن سفیر جدید؛ چندهفته ای است دعای کمیل در سفارت برقرار است. در دوره قبل همه برنامه های دینی متمرکز در مسجد امام علی (ع) بیشکک بود. بهانه و دلیل هم این بود که با حضور ایرانیان و غیرایرانی ها تنها مسجد اختصاصی پیروان دوده در آسیای مرکزی رونق بگیرد.
اینک برگزاری دعای کمیل (و برخی مناسبت های دینی) در سالن سفارت دغدغه و تاکید آقای سفیر است. ایشان از نیمه بهمن ۹۸ به بیشکک آمده و سابقه ماموریت در پاکستان و آذربایجان را در پیشینه کاری خود دارد. به هر حال یکی دو ماهی است که مرتب برگزار می گردد. مدتی بخاطر کرونا تعطیل شد و دو سه هفته ای هم هست که با برداشته شدن محدودیت های کرونائی بار دیگر از سر گرفته شده است. تقریباً تمام پنجشنبه هایی که دعای کمیل بوده به اتفاق خانواده حضور داشته ایم.
امام نماز جماعتش خود آقای سفیر است و کمیل خوانانش هم کم نیستند؛ هم خود آقای خرازی و هم آقایان صیادی؛ مکرمی؛ رستمیان و قاسمی. در قرقیزستان الحمدالله از لحاظ مداح و قاری مشکلی نداریم. سال قبل که برای دهه اول محرم قرار بود یک نفر مداح بیاید و در آخرین لحظه شوربختانه از پرواز جا ماند؛ جور مداحی را مداحان ایرانی و غیر ایرانی همه جوره کشیدند.
همه رقم مداح داشتیم ایرانی؛ آذری؛ تاجیک؛ پاکستانی و… واقعاً چه عزاداری پرشور و حالی از آب در آمد. هرشب هم گزارش مصور و تقریباً زنده عزاداری مسجد امام علی بیشکک در گروه تلگرامی همکاران بیشکک بارگذاری می شد. کسی که توفیق حضور در عزاداری مسجد را بنا به هر عللی نداشت به سادگی می توانست بوسیله گزارش های تصویری و ویدئویی رایزن فرهنگی در گروه تلگرامی حس و حال عزاداری مسجد شیعیان بیشکک را بگیرد.
داشتن مداح و قاری در هر جا و در هر مناسبت و محفلی یک حسن بزرگ است که حقیقتاً باید قدر دانسته شود. البته اگر خود رایزن هم روحانی باشد و یا قاری و صدالبته خوش الحان؛ نورعلی نور می شود و ایده آل هر سفارتخانه ای است! و چه خوب می شد نگارنده رایزن نیز در کنار علاقه و ارادت به دوده صدای خوشی هم می داشت و کار مداحی و قاری را نیز با افتخار برعهده می گرفت ولی چکارش می توان کرد وقتی از این یکی نعمت و استعداد بطور خدادادی محروم است!
در اختتام دعای کمیل پنج شنبه گذشته؛ مداح سفارت طبق معمول همیشه به ذکر دعا پرداخت و همه هم - که تعدادشان به زور به تعداد انگشتان دو دست می رسید- آمین گفتند. در لابه لای دعاهای آن شب طبق معمول برای شفای بیماران نیز دعا کرد ولی این دفعه از کسانی هم نام برد: ت. همکار ایرانی سفارت و ح و ی دو تن از معلمان ایرانی مشکوک به کرونا.
با شنیدن خبر یکه خوردیم. گویا همان روز تست کرونای دیپلمات ایرانی ما مثبت اعلام شده بود و دو معلم دیگر نیز در منزل بستری هستند و مشکوک به کرونا. البته از آغاز برنامه دعای کمیل همان شب یک نوع پریشانی را در رفتار و روحیه برخی همکاران حس می کردیم. ما قبلش در جریان این خبرها نبودیم و درست در همان لحظه دعا متوجه این اتفاقات شدیم. واقعاً شوکه کننده بود بویژه در مورد همکار دیپلماتمان که اتفاقاً در رعایت پروتکل های بهداشتی در میان همکاران زبانزد بود. بعد از نماز متوجه شدیم اکبر صالحی یکی از ایرانی ها مقیم نیز به کرونا مبتلا شده است.
فردای آن روز با تدبیر و هماهنگی سفارت از کلیه همکاران وخانواده هایشان تست کرونا گرفته شد. تا روز دریافت جواب و نتیجه نهایی تست دلهره عجیبی بر همه مستولی شده بود. شنبه فردای روز تست؛ نتیجه تست دو نفر – یکی از معلمان ایرانی که در بالا ذکر شد و… منشی بخش کنسولی سفارت - مثبت از آب درآمد و نگرانی ها بیشتر و بیشتر شد. قرار بود نتیجه تست هرکس که مثبت باشد بوسیله سفارت به همکاران تلفنی اعلام گردد. شرایط دلهره آوری بود. پیش از ظهر روز دوشنبه دوم تیر مطلع شدیم صالحی همان ایرانی مقیم قرقیزستان که در بالا ذکر شد (معروف به اکبر موتو) بر اثر کرونا درگذشته است و تصور و پذیرش این اتفاق برای همه ما سخت و غیر قابل باور بود.
از مجموعه همکاران رایزنی فرهنگی نیز یک هفته ای می شود که همسر یکی از آنها در منزل بستری است و فعلاً منتظر نتیجه تست کرونا است و ولی جان همکار تاجیک تبار رایزنی نیز دو روزی است تمپرچرش بالاست ( تمپرچر = دمای بدن) و سرفه می کند و بالاجبار و برای احتیاط از او خواستیم در خانه بماند و استراحت کند. در بحبوحه این نگرانی ها و استرس ها ساعت ۱۶ روز سه شنبه منشی سفارت پیام صوتی در تلگرام گذاشتند. هر تماس از مبدا سفارت این روزها برای ما حس بدی داشت؛ حس کرونایی! این روزهای پر از دلهره اصلاً دوست نداشتیم کسی از سفارت تماس نگیرد! بالاخره با استرس و دلهره و نگرانی پیام صوتی را گوش دادم. در لابلای نخستین جمله پیام صوتی منشی سفارت واژه «خوشبختانه» را که شنیدم؛ نفس راحتی کشیدم و خیالم راحت شد.(از این لحاظ که نتیجه تست کرونا مثبت نبوده است.)
تقریباً از اوایل خرداد ماه با عادی شدن اوضاع؛ خیلی از محدودیت های اصلی برداشته شده و زندگی تقریباً به حالت عادی بازگشته است ولی در چند روز اخیر آمار مبتلایان به کرونا بطور صعودی بالا رفته و همین مسئله بار دیگر موجی از نگرانی را در جامعه دامن زده است. شرایط آنقدر به سمت عادی شدن می رفت که شرکتهای هواپیمایی در تدارک بازگشایی پروازهای بین الملی خود بودند ولی اوضاع در یک هفته اخیر بار دیگر در بعضی کشورها همچون ایران؛ قرقیزستان؛ قزاقستان، به ناگهان بهم ریخت. حالا دیگر برخی مسئولان قرقیز ازجمله شهردار بیشکک؛ برخی نمایندگان پارلمان و حتی از تیم ریاست جمهوری… نیز به کرونا مبتلا شده اند و صحبت ها از احتمال برقراری مجدد محدودیت هاست.
به منظور پیشگیری های لازم و در شرایطی که بعد از انجام تست کرونا؛ سفارت خواهان بازگشت همه همکاران به محل کار شده است؛ ما با عنایت به شرایط ذکر شده فعلاً همکاران را تا اطلاع ثانوی – تا دوشنبه آینده- از حضور در رایزنی منع کرده و به دورکاری فرستاده ایم. تا دوشنبه آینده منتظر می مانیم تا ببینیم شرایط کرونائی در قرقیزستان و شهر بیشکک به چه سمت و سویی سوق پیدا می کند. صدالبته در این زمان کارهای رایزنی فرهنگی همچون دوره اول دورکاری کمافی السابق ادامه پیدا خواهد نمود.
قاسمی
۹۹/۴/۴


منبع:

1399/09/15
23:05:06
5.0 / 5
894
تگهای خبر: برنامه , شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو