در چهارمین نشست خیر و خرد مطرح شد:

همبستگی اجتماعی می تواند به اخلاق مدنی كمك نماید

همبستگی اجتماعی می تواند به اخلاق مدنی كمك نماید

جاوید شو: سعید مدنی در چهارمین نشست خیر و خرد كه به همت موسسه خیریه دارالاكرام و همكاری نشر نی برگزار شد، اظهار داشت كه همبستگی اجتماعی می تواند به اخلاق مدنی و غنای آن كمك نماید.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، چهارمین نشست از سلسله نشست های خیر و خرد با مبحث اخلاق مدنی منطق پشتیبان جامعه مدنی در حوادث طبیعی در دارالاکرام برگزار گردید.
پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، مروری بر نشست های قبلی به منظور یادآوری برای مخاطبان شد. سپس سعید مدنی سخنران جلسه پس از معرفی توسط مجری سخنان خویش را پیرامون مبحث مطرح شده شروع کرد.
وی سخنان خویش را با این سوال آغاز کرد: که چرا افراد اصولاً برای کار اجتماعی یا مدنی باید بخشی از فرصتهای خویش را صرف این امور کنند و اساساً چطور می شود کار افراد را برای صرف امور مدنی توجیه کرد؟
وی اضافه کرد: در شرایط عادی امکان دارد به قدری منابع و امکانات در دسترس باشد که بتوان بخشی از آنرا صرف امور مدنی و اجتماعی کرد اما در شرایط بحرانی مانند وقوع حوادث و رویدادهای طبیعی وضعیت متفاوت و پیچیده تر است. به صورت کل شرایط بحرانی شامل حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و انواع بیماری ها مانند کرونا یا طاعون شرایط همرسانی و کمک را برای مؤسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد دشوار می سازد چونکه جان افراد در این حوزه می تواند در معرض مخاطره باشد. توجیه این مساله مبحث بحثی ست که من با شما خواهم داشت.
مدنی افزود: هر فعالیت مدنی جدا از منابع اختصاص داده شده داوطلبانه مخاطرات و ریسک های بالایی دارد، خصوصاً در جوامعی که منابع مدنی را به رسمیت نمی شناسند. این جوامع به شکلی تلاش می کنند این منابع را محدود و یا کنترل هایی برای آن داشته باشند. این مساله که مؤسسه سازمان مدنی یا ان جی اویی کار اجتماعی یا سیاسی انجام می دهد تشخیصش همیشه آسان نیست. گاهی آنقدر اینها در یکدیگر ادغام و شرایط پیچیده میشود که ناشی از ساختار موجود است و مرز میان آنها ریسک های جدی دارد پس دامنه هزینه ها برای فعالیتهای مدنی را بسیار گسترده می کند.
مدنی در ادامه درباره خصوصیت مهم ساختارهای جامعه مدنی اظهار داشت: اساساً سازمان های جامعه مدنی یکی از خصوصیت های مهمشان داشتن هویت مستقل است. فعالیت سازمان های جامعه مدنی خصوصیت های مشترکی دارند از جمله: فعالیت آنها در رابطه با زیست داوطلبان است یعنی کسانی که در سازمان های مردم نهاد و خیریه ها کار می کنند بر مبنای تجربه خود به این نتیجه می رسند که مشکلی در سطح اجتماع وجود دارد و خوب است که ما برای حل آن تلاش نماییم. خصوصیت دوم جامعه مدنی این است که ورود و خروج آسانی دارند و هر فردی مایل به انجام کار خیری باشد و منفعت فردی خویش را کنار بگذارد می تواند در این فعالیت اجتماعی شرکت نماید. معمولاً درون این سازمان مبتنی بر خرد جمعی است. آنچه که مهم می باشد انتخابی کاملاً مستقل و آزادانه است که وارد کار اجتماعی شود. شاید یکی از مهم ترین سازمان های مدنی مردم نهاد استقلال نسبی از نظام و حکومت است یعنی در واقع حوزه ای کاملاً مستقل از نظام های مستقر شکل می دهند.
این استاد دانشگاه افزود: منشأ اخلاق مدنی تجربه همزیستی بشر در طول تاریخ است، زندگی شهر نشینی شروع شده و طبیعتاً جدا از منافع تک تک افراد منفعت جمعی هم مطرح است. کنار هم زیست کردن انسان ها مستلزم پذیرش کلی واحد است و جامعه هویتی کاملاً مستقل از افراد باید داشته باشد بنابراین هرچقدر جوامع بیشتر اجتماعی شده اند مدنی هم شده اند چونکه تجربه همزیستی با یکدیگر را بهتر و بیشتر درک کرده اند و به همین میزان اخلاق مدنی در آنها رشد پیدا کرده است.
این جامعه شناس در ارتباط با مفهوم اخلاق مدنی افزود: این مفهوم تا حدودی نزدیک به سایر منابع مانند همبستگی اجتماعی است. همبستگی اجتماعی می تواند به اخلاق مدنی کمک نماید اما این دو مفهوم با یکدیگر تفاوت دارند و یک مفهوم را شامل نمی شوند؛ همینطور نظم اجتماعی. اخلاق اجتماعی می تواند نظم را در جامعه گسترش دهد ولی مفهومی کاملاً جدا دارد. به صورت کلی ما در جوامع دو نوع نظم داریم، یک نوع نظم اخلاقی و دیگری نظم هنجاری. نظم اخلاقی مبتنی بر نوعی جوشش درونی است و به شکلی پذیرش قواعدی است آگاهانه و خود مختارانه. نظم هنجاری تواسط قواعد سیستم ها شکل می گیرد و این نظم هنجاری سیستم ها تعین می شود و ما از آن طریق قوانین جاری را مطرح می نماییم. سازمان های جامعه مدنی در حوادث طبیعی با چالش های جدی سروکار دارد که آنها عبارتند از: چالش در صورت بندی فعالیت ها، چالش مشروعیت، چالش سازمان، چالش اولویت، چالش رابطه با دولت و چالش منابع.
سعید مدنی در انتها اظهار داشت: مواجهه با این چالش ها احتیاج به انگیزه های جدی دارد. منطق پشتیبان این انگیزه اخلاق مدنی است. همین پشتوانه هم امید را در خون جامعه مدنی روان می سازد و در دوران سخت و دشوار اپیدمی توان لازم را برای تداوم تلاشهای سازمان های مردم نهاد مهیا می کند.

1399/09/01
16:31:51
5.0 / 5
1050
تگهای خبر: سیستم , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو