در وبینار سراسری سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی مطرح شد

نحوه رتبه بندی نشریات علمی

نحوه رتبه بندی نشریات علمی

به گزارش جاوید شو رئیس مركز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) با تكیه بر اهمیت نشریات علمی به عرضه توضیحاتی درباره نحوه رتبه بندی این نشریات پرداخت.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی؛ ریاست مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) امروز (چهارشنبه، 28 آبان) در وبینار سراسری سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی که توسط حوزه معاونت پژوهش و فنآوری وزارت عتف و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری برگزار شد، اظهار داشت: نظر به اهمیت جایگاه نشریات در ایجاد ارتباط علمی بین پژوهشگران و اندیشمندان ملی و بین المللی و لزوم رعایت استانداردهای لازم، وبینار رویکردها و برنامه های ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی ویژه سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی انجام شد.
در این وبینار سراسری دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت عتف، دکتر محسن شریفی، مدیر کل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت عتف و دکتر محمدجواد دهقانی، ریاست مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) حضور داشتند.
محورهای موضوعی وبینار شامل سیاست های کلی و برنامه های وزارت عتف برای ارتقای کمی و کیفی نشریات علمی، ارائه گزارش و تحلیل وضعیت ارزیابی و رتبه بندی سال 1398 نشریات علمی، فاکتورهای ارزیابی و شیوه نامه اجرائی رتبه بندی نشریات علمی، برنامه و اقدامات ارزیابی و رتبه بندی سال 1399 نشریات علمی، جایگاه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در نظام های ارزیابی آموزش عالی شامل ارتقاء، ترفیع، تشویق مقالات و تحصیلات تکمیلی، پشتیبانی و حمایت های وزارت عتف از نشریات برتر برمبنای رتبه بندی نشریات علمی است.
طبق اطلاعات موجود حدود 980 نفر متقاضی جهت حضور در این وبینار ثبت نام کردند که این امر نشان از اهمیت موضوع بین جامعه دانشگاهی و علمی در سطح کشور دارد.

فعالیت 1300 نشریه زیرنظر وزارت علوم
در این جلسه ابتدا دکتر شریفی اظهار نمود: کمیسیون نشریات وزارت عتف که هم اکنون بیش از 1300 نشریه علمی کشور را مدیریت می کند، نظارت، ارزیابی و تدوین سیاست ها و چارچوب های نشریات را انجام می دهد.
وی اضافه کرد: کمیسیون نشریات علمی، ساماندهی و ارتقای کیفیت نشریات علمی را بوسیله هدفمندسازی توسعه کمی نشریات علمی با رویکرد پایش عملکرد بجای صدور مجوز علمی، ارتقای کیفیت محتوای نشریات علمی و ایجاد ساز وکار ارزیابی، ایجاد نشریات داخلی با رویکرد بین المللی شدن و حضور در نمایه‏ های معتبر و همین طور تشویق و حمایت مالی از نشریات انجام می دهد.

تاکید بر اهمیت سلامت اخلاقی نشریات علمی
در ادامه، دکتر رحیمی اظهار نمود: نشریات علمی در نظام علمی کشور جایگاهی ویژه دارند. نخستین اثربخشی آن در بخشنامه ارتقا، سپس دوره های تحصیلات تکمیلی و همین طور نقش بی بدیل آن در انعکاس نتایج حاصل از کارهای علمی کشور مشاهده می شود.
وی اضافه کرد: نشریات در سطح دنیا اهمیت بسیاری دارد و یکی از مهمترین عواملی هستند که موجب امتیاز گذاری و امتیاز دهی و رتبه بندی علمی کشورهای دنیا شده اند که بر همین اساس، سازمان های بزرگ بین المللی تاسیس شده اند و از بازار آن بهره می برند.
وی افزود: هدف اصلی توسعه کمی و کیفی نشریات است. از بعد کمی هر مجموعه ای که حائز شرایط بود، آمادگی بررسی انتشار مجله آنها را داریم. در بعد کیفیت چون نشریات درجه بندی می شوند، این خود عاملی برای ارتقای کیفی نشریه به درجات بالاتر است که دراین زمینه به شدت باید کوشید تا کیفیت نشریات بالاتر برود.
رحیمی اظهار داشت: نکته ای که بر انجام آن تاکید دارم این است که تمام نشریات علمی که کیفیت علمی خوبی دارند و امکان نمایه شدن در بسترهای بین المللی را دارند باید دراین زمینه اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: سلامت اخلاقی مجلات بسیار حائز اهمیت می باشد و ایجاد چنین فضای سالم علمی در کشور باید در سطح بین المللی نیز سپس منعکس شود. در داوری ها باید به این نکات توجه گردد که کپی برداری یا ترجمه مقالات سایرین انجام نشده باشد که البته شورای اخلاق در پژوهش در وزارتخانه به همین دلیل تشکیل شده است و این امور را بررسی می کند.
معاون وزیر علوم همین طور اظهار داشت: باید بستر توسعه مقالات و مجلات علمی – ترویجی را گسترش دهیم چونکه آنها حلقه ای هستند که محیط علمی اجتماعی را کامل می کنند.

فعالیت همه نشریات تحت عنوان "نشریه علمی"
در ادامه این وبینار سراسری، دکتر دهقانی ریاست مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) اظهار داشت: به استناد ماده‌ی 1 قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوّب 18 مرداد 1383 مجلس شورای اسلامی و در قالب اختیارات و وظایف قانونی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بخشنامه ارزیابی نشریات بمنظور سیاست گذاری و برنامه ریزی برای ارتقای کیفی نشریات علمی و نظارت بر عملکرد و اعتبار علمی آنها تدوین شده است.
وی اظهار داشت: جهت تسهیل در انجام امور نشریات و اجرای سیاستهای دولت در خصوص تمرکز زدائی از تاریخ 9 اردیبهشت ماه سال قبل، بخشنامه جدید تدوین و جایگزین بخشنامه تعیین اعتبار علمی نشریات، مصوب سال 1390 شد. بر این اساس، از این پس بجای صدور گواهی اعتبار علمی برای نشریات، رتبه‌ی نشریه در ارزیابی ها به عنوان «اعتبار علمی نشریه» قلمداد می شود. همین طور از تاریخ ابلاغ، بجای دسته بندی نشریات به صورت علمی- پژوهشی یا علمی- ترویجی، تمامی نشریات مشمول بخشنامه تحت عنوان یکسان «نشریه‌ی علمی» شناخته میشوند.
دهقانی اظهار نمود: ارزیابی بخش جدایی ناپذیری از نظام علمی بوده و باتوجه به اهمیت جایگاه نشریات در عصر جهانی شدن، لزوم انجام ارزیابی کمی و کیفی وبگاه نشریات، به صورت دوره ای بمنظور شناخت نقاط قوت و ضعف و ارتقا جایگاه علمی کشور ضروری به نظر میرسد؛ چونکه کمیت و کیفیت نشریات علمی در سطح وب، نشانگر رشد دانش در سطح ملی و بین المللی و بعنوان یکی از فاکتورهای توسعه جوامع در نظر گرفته میشود. در این راستا طی نامه سال قبل، این مهم به مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم فناوری (RICeST) ابلاغ و مسئولیت ارزیابی نشریات در سال 1398 به مرکز منطقه ای واگذار شد.
وی افزود: طی این پروسه تعداد 1132 عنوان نشریه به لحاظ کمی توسط کارشناسان تیم مرکز منطقه ای ارزیابی و به لحاظ کیفی توسط بیش از 3300 داور متخصص موضوعی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت. بررسی ها برمبنای 7 شاخص تعیین شده مطابق با بخشنامه کمیسیون شامل انتشار منظم و رعایت ضوابط بخشنامه نشریات، دارا بودن سامانه استاندارد، زیرساخت ها و اطلاعات شناسنامه ای نشریه، رعایت آیین نگارش، ساختار و کیفیت مقالات، پروسه پذیرش مقالات و داوری تخصصی، وضعیت نشریه در نمایه های استنادی، تخصصی و اجتماعی و بکارگیری مقررات و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای رعایت اخلاق نشر و جلوگیری از بروز تخلفات علمی انجام شد. 7 شاخص مذکور جمعا 52 معیار را دربرداشتند.
دهقانی اضافه کرد: در پروسه ارزیابی با مراجعه و بررسی وبگاه نشریات میزان تبعیت نشریات از هر یک از معیارها تعیین و امتیاز دهی شدند. با توجه به این که در بخشنامه نشریات علمی مسئولیت سیاستگذاری و نظارت بر ارزیابی نشریات بر عهده کمیسیون نشریات علمی است و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری به عنوان مجری ارزیابی بوده است؛ از اینرو کمیسیون نشریات، نتایج نهایی را تایید و اعلام نمود.
بنا بر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST)، دهقانی در آخر اظهار داشت: طبق بخشنامه و برمبنای امتیازات کسب شده توسط هر نشریه از مجموع شاخص ها، رتبه بندی نشریات بدین شرح بود: نشریات نمایه شده در پایگاه‏های جی. سی.آر) (Q1-Q4، وب او ساینس و اسکوپوس (Q1-Q4): نشریات بین المللی؛ نشریات با کسب 801 تا 1000 امتیاز: برجسته (الف)؛ نشریات با کسب 601 تا 800 امتیاز: خوب (ب)؛ نشریات با کسب 401 تا 600 امتیاز متوسط (ج)؛نشریات با کسب 400 امتیاز و پایینتر ضعیف (د). بر این اساس، نتیجه ارزیابی نشان داد از 1132 عنوان نشریه مورد بررسی تعداد 72 نشریه عنوان "بین المللی"، تعداد 102 عنوان رتبه "الف"، 803 عنوان رتبه "ب"، 134 عنوان رتبه "ج" و 21 عنوان رتبه "دال" را کسب کردند.
1399/08/29
21:26:22
5.0 / 5
1093
تگهای خبر: برنامه , سلامت , كیفیت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو