موازین كار با حیوانات آزمایشگاهی

موازین كار با حیوانات آزمایشگاهی

جاوید شو: طی یك طرح مطالعاتی در پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی موازین كار با حیوانات آزمایشگاهی خصوصاً رت تعیین شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، اصطلاح "موش آزمایشگاهی" در فرهنگ عامه عموما برای مواردی اطلاق می شود که افراد احساس می کنند حق و حقوق و حریمشان پایمال شده است، اما حیوانات آزمایشگاهی نیز دارای حق و حقوقی هستند که پژوهشگران ملزم هستند آنها را رعایت نمایند.
دکتر اصغر قاسمی، متخصص فیزیولوژی در پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، در این زمینه می گوید: موش های بزرگ آزمایشگاهی (رت) به سبب نگه داری آسان و همین طور دوره‌ی تولید مثل کوتاه استفاده های زیادی در آزمایشات حیوانی دارند. اما جهت دستیابی به نتایج قابل اطمینان و همین طور رعایت موازین انسانی در کار با حیوانات آزمایشگاهی خصوصاً رت طی یک طرح مطالعاتی در مرکز تحقیقات فیزیولوژی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، نسبت به تعیین این موازین اقدام شده است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: نخست پژوهشگران باید گواهینامه های لازم جهت کار با حیوان را ستاندن کنند. همین طور بایستی برای پژوهش خود از حداقل تعداد حیوانات استفاده کنند.
طبق اعلام پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، او همینطور معیارهایی را جهت نگه داری حیوانات همچون فضای قفس ها و تعداد حیوانات داخل هر قفس، رعایت نظافت قفس ها و دمای مناسب محیط و نیز مراعات حال حیوانات در خونگیری ها و اعمال جراحی و مراقبتها و محدودیتهای مربوطه را خاطرنشان ساخت و در نهایت نسبت به دفع بهداشتی لاشه حیوانات اصرار کرد.
منبع:

1399/07/20
14:40:47
5.0 / 5
1785
تگهای خبر: فرهنگ , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو