چند نكته درباره صعود به فینال آسیا

خوشحال باشیم اما

خوشحال باشیم اما

جاوید شو: فوتبال فقط یك ورزش نیست، یك رویداد اجتماعی است؛ پس شادی مردم پس از صعود پرسپولیس به فینال آسیا فقط ورزشی نیست و شادی مردم را باید از خارج از شادی ورزشی هم بررسی كرد.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: سید محمد طباطبایی*
در چنین شرایطی که روزنه های امید هر روز کم و کمتر می شود صعود یک تیم فوتبال از کشورمان به فینال جام باشگاه های آسیا به طور قطع خوشحال کننده است اما بعضی رفتارها و واکنش ها به دنبال این پیروزی نیاز به توجه و تأمل دارد. در این زمینه نکاتی مورد توجه نگارنده است که در ذیل می آید:
یک - به طور قطع باید به بازیکنان و کادر فنی تیم پرسپولیس خداقوت اظهار داشت که با این موفقیت توانستند پس از مدت ها دل مردم را شاد کنند. این هنر فوتبال است. طرفداران تیم رقیب هم حتی اگر از نگاه فوتبالی از بُرد تیم پرسپولیس خوشحال نشده باشند از این منظر که این پیروزی سبب شادی مردم شده است باید خوشحال باشند؛ پس خدا قوت به پرسپولیس.
دو – فوتبال فقط یک ورزش نیست، فقط یک رویداد ورزشی هم نیست، یک رویداد اجتماعی است؛ پس شادی مردم پس از صعود پرسپولیس به فینال آسیا فقط ورزشی نیست و شادی مردم را باید از خارج از شادی ورزشی هم بررسی کرد. جامعه ایرانی روزنه‎ای برای شادی پیدا کرد؛ روزنه ای که فشارهای متنوع حاصل از رویدادهای تلخ مختلفی را که خصوصاً در یک سال اخیر با آن مواجه بوده اند، برای ساعتی کمرنگ و شاید ناپدید کرد. مردم برای ساعتی فراموش کردند ارزش پولشان چقدر سقوط کرده است، یادشان رفت زیر خط فقر هستند، یادشان رفت چقدر قدرت خریدشان کم شده است؛ فراموشی الزاماً بد نیست چنانکه مردم مشکلاتشان را برای ساعتی فراموش کردند. مردم البته کرونا را هم فراموش کردند و نفس به نفس هم به شادی پرداختند؛ انشالله کار دستمان ندهد و همه سلامت باشیم.
سه – فوتبال مقرر است سبب صلح و دوستی شود نه موجب تعمیق عناد و کینه. این نگاه خصوصاً در جامعه ای که پیرو دین اسلام است از آن جهت که اسلام بر اخلاق تاکید دارد و در جامعه ایرانی که سابقه نوع دوستی و مهربانی و اخلاق داری آن در تاریخ این سرزمین ثبت شده بیشتر مورد انتظار است. بدین جهت انتشار و بازنشر عکسی از یکی از اعضای کادر مدیریتی تیم النصر که مایوس و شکست خورده بر چارچوب دروازه تکیه داده سبب تأسف است. پیروزی شادی دارد اما تحقیر نه.
چهار – به طور قطع فوتبال ورزشی است که فقط بعد ورزشی ندارد، حتی خیلی ها آنرا ورزش سیاسی می نامند، اما بهره برداری سیاسی از یک پیروزی فوتبالی حلاوت اجتماعی آنرا کمرنگ می کند. خوب است که مسئولان به پیروزی های عرصه ورزش توجه دارند اما خوب تر این بود که نسبت به وضعیت مدیریت ورزشی کشور خصوصاً در سال های اخیر هم توجه داشتند. خوب است که مسئولان برد فوتبالی را تبریک می گویند اما نگارنده امیدوار است مسئولان موفقیت های اقتصادی و بهبود وضع معیشتی را هم به مردم تبریک بگویند.
پنج – بیشتر و شاید تقریباً همه مسئولان با بهره گیری از رسانه ای که استفاده از آن برای مردم ممنوعست (توئیتر) پیروزی تیم پرسپولیس را به مردم تبریک گفته اند؛ آیا حواسمان هست؟
شش – تلخ ترین جمله ای که از خیلی ها و خصوصاً از طرفداران تیم استقلال (رقیب پرسپولیس) شنیده شد (از نگاه نگارنده) این بود: چون پرسپولیسی ها عرب ها را بردند ما هم خوشحالیم. از این جمله جز بوی مشمئزکننده نژادپرستی به مشام نمی رسد.
*کارشناس فرهنگ و رسانه


منبع:

1399/07/14
23:07:44
5.0 / 5
1854
تگهای خبر: سلامت , فرهنگ , هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو