در یك مطالعه بررسی شد

در وقوع جرم و جنایت تاثیر تورم بیشتر است یا بیكاری ؟

در وقوع جرم و جنایت تاثیر تورم بیشتر است یا بیكاری ؟

عوامل مختلفی بر وقوع هر پدیده موثر است. در پدیده نامطلوب جرم و جنایت نیز عوامل اقتصادی و اجتماعی مختلفی تاثیر دارد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، به کارگیری سیاست های نادرست می تواند با ایجاد نابرابری های درآمدی و شکاف اجتماعی، زمینه بروز انواع جرائم را فراهم آورد و امنیت اجتماعی را به خطر بیاندازد.
باتوجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی عوامل اقتصادی موثر بر امنیت را بررسی کردند و تاثیر کوتاه مدت و بلندمدت متغیرهای بیکاری و تورم را بر میزان جرم و جنایت مورد تحلیل قرار دادند.
یزدان نقدی، سهیلا کاغذیان و مریم لشکری زاده؛ پژوهشگران گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب، در این مطالعه همکاری داشتند.
با بهره گیری از مدل سازی تجربی برمبنای نظریه های اقتصادی و استفاده از داده های دوره زمانی ۱۳۷۳ تا ۱۳۹۷ به بررسی و مقایسه اثرات تورم و بیکاری بر امنیت اجتماعی در ایران پرداخته شده است.
در این مدل سازی از داده های مربوط به جرم و جنایت در کشور بعنوان شاخص نبود امنیت اجتماعی به دست آمد. نرخ جرم و جنایت در کشور که توسط مرکز آمار ایران منتشر می شود، از مجموع موارد قتل عمد و غیرعمد، ضرب و جرح و صدمه، تهدید، اجبار و اکراه، تظاهر به چاقوکشی و مسموم کردن عمدی به دست آمده است.
در این مدل سازی از سایر متغیرهای موثر مانند نرخ شهرنشینی (نسبت جمعیت شهری به جمعیت کشور)، نرخ باسوادی (نسبت تعداد افراد بالای شش سال دارای سواد خواندن و نوشتن به کل جمعیت)، درآمد سرانه (تولید ناخالص داخلی به کل جمعیت) و نرخ تورم (بیان گر شاخص بهای کالا و خدمت مصرفی) استفاده شد.
همین طور با بهره گیری از شاخص بیکاری در کشور (نسبت جمعیت بیکار به کل جمعیت فعال کشور)، تاثیر این متغیر بر میزان جرم و جنایت بررسی گردید.
یافته های این تحقیق نشان داد که وقوع جرم و جنایت در یک دوره به سبب اثرات فرهنگی و روانی که بر افراد جامعه دارد، می تواند به وقوع جرم و جنایت بیشتر در دوره های زمانی بعدی منجر شود.
همین طور بررسی ها حاکی از این است که افزایش سطح تحصیلات عمومی در میان افراد، به سبب افزایش آگاهی آنان در مورد عواقب انجام جرم و جنایت و نتایج بعدی آن، به کاهش انجام جرائم منجر می شود.
بعلاوه مشخص شد افزایش بیکاری به سبب اثر مستقیم بر درآمد افراد، می تواند منجر به افزایش جرم و جنایت در کشور شود. افزایش نرخ تورم نیز به سبب تاثیر مستقیم بر قدرت خرید افراد در جامعه می تواند منجر به افزایش میزان جرم و جنایت در کشور شود.
بررسی های این مطالعه نشان داد که تورم و بیکاری در کوتاه مدت و بلندمدت اثر مثبت معناداری بر میزان جرائم در ایران دارد و اثرات بلندمدت هر دو متغیر بیشتر از اثرات کوتاه مدت آن هاست.
همین طور یافته ها حاکی از آنست که در بلندمدت و کوتاه مدت تاثیر تورم بر میزان جرائم بیشتر از تاثیر بیکاری بر میزان جرائم است. در نتیجه تورم امنیت اجتماعی را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد.
پژوهشگران این مطالعه باتوجه به نتایج پژوهش پیشنهاد می کنند: برای کاهش جرم و جنایت، کنترل تورم و ثبات قیمت ها در الویت کار دولت ها قرار گیرد.
یافته های این پژوهش پاییز امسال به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه اثرات تورم و بیکاری بر امنیت اجتماعی در ایران» در فصل نامه پژوهش نامه نظم و امنیت انتظامی وابسته به پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا انتشار یافته است.1399/07/05
14:12:26
5.0 / 5
2077
تگهای خبر: فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو