در وزارت بهداشت؛

سامانه یكپارچه مدیریت اطلاعات سرطان رونمایی گردید

سامانه یكپارچه مدیریت اطلاعات سرطان رونمایی گردید

به گزارش جاوید شو سامانه یكپارچه مدیریت اطلاعات سرطان در كشور امروز در وزارت بهداشت رونمایی گردید.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه مدیریت اطلاعات سرطان، درمورد وضعیت شیوع سرطان در ایران و جهان، اظهار داشت: خوشبختانه امروزه با ثبت اطلاعات سرطان و راه اندازی سامانه یکپارچه اطلاعات سرطان، اطلاعاتمان در مورد بیماری سرطان دقیق تر است. برپایه آمار، میزان بروز سرطان در مردان و زنان ایرانی از کل دنیا و کشورهای منطقه، کمتر است. در کشورهای دنیا، میزان بروز سرطان در مردان ۲۱۹ سرطان در هر ۱۰۰ هزار نفر و در زنان ۱۹۸ سرطان در هر ۱۰۰ هزار نفر است، در صورتی که این عدد در ایران در مردان و زنان به ترتیب ۱۵۵ و ۱۲۸ نفر به ازای هر یک صد هزار نفر است. به طورکلی، شیوع سرطان در ایران از متوسط دنیا کمتر است.
نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت درمورد شایع ترین سرطان ها در مردان و زنان ایرانی، تصریح کرد: سرطان پروستات، پوست، معده، روده بزرگ و مثانه شایع ترین سرطان ها در بین مردان و سرطان پستان، روده بزرگ، تیرویید، پوست و معده، پنج سرطان شایع در میان زنان ایرانی است و چنانچه هر دو جنس را باهم در نظر بگیریم، سرطان پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده، پنج سرطان شایع در میان ایرانی ها است. اینکه بدانیم کدام سرطان ها در کشور از شیوع بیشتری برخوردار است، بسیار مهم می باشد، چونکه می توان برای کاهش آمار آنها برنامه ریزی و اقدام نمود.

وی درمورد عوامل ایجاد سرطان ها و راهکار مدیریت و کنترل آنها، بیان نمود: اینکه چطور می توان در میزان بروز سرطان ها تغییر ایجاد کرد به عوامل محیطی موثر بر سرطان ها و شیوه زندگی افراد مربوط است.


سرطان ها، دومین عامل مرگ و میر در جهان
نیمی از سرطان ها قابل درمان است


ملک زاده تصریح کرد: طبق آمار، بعداز سکته های قلبی و مغزی و بیماری های قلبی و عروقی که عامل ۴۳ درصد از مرگ و میرها و ناتوانی ها در کشور است، ۱۶ درصد از مرگ و میرها در سطح جهان ناشی از سرطان ها بوده و سرطان ها بعنوان دومین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می شوند.

وی درمورد میزان بروز، مرگ و میر و بهبودی ناشی از سرطان در ایران و جهان، اظهار داشت: میزان بروز سرطان در جهان ۲۰ درصد و در ایران ۱۴ درصد است، مرگ و میر ناشی از آن در جهان، ۱۰ درصد و در ایران، ۷ درصد است، اما میزان بهبودی آماری ۵۰ درصدی را به خود مختص کرده است، یعنی حدودا می توان نیمی از سرطان ها را بهبود بخشید و این مورد ناشی از پیشرفت های علمی و پزشکی در کشورمان است که امیدواریم در سال های آینده بتوانیم درصد بیشتری را به این آمار بیفزاییم.

ملک زاده درمورد وضعیت سرطان ها در ۲۰ سال آینده در ایران، اظهار داشت: چنانچه با روند فعلی پیش رویم، پیشبینی می شود که میزان سرطان ها در ایران در ۲۰ سال آینده نسبت به سایر کشورها افزایش بیشتری داشته باشد و این مورد به افزایش طول عمر ایرانیان، شیوه غلط زندگی، چاقی، آلودگی های محیطی و عادات نادرست مربوط است.

وی با اشاره به اینکه امید به زندگی ایرانی ها نسبت به متوسط جهانی بیشتر است، اظهار داشت: در سال ۲۰۱۷ امید به زندگی در دنیا ۷۲ و در ایران ۷۶ سال بوده است. البته جمعیت بالای ۶۵ سال در ایران سالانه افزوده شده و به همین دلیل، میزان سرطان ها هم افزایش داشته است.۸۰ درصد ایرانی ها ورزش نمی کنند

ملک زاده، عدم مصرف میوه در پنج وعده، عدم تحرک بدنی کافی، افزایش وزن، کلسترول بالا، مصرف تریاک و سیگار را همچون عواملی عنوان نمود که به شیوه زندگی غلط در ایرانی ها دامن می زند و اضافه کرد: ۸۰ درصد ایرانی ها ورزش نمی کنند، ۷۰ درصد ایرانی ها اضافه وزن دارند و ۵۵ درصد ایرانی ها ۵۰ سال به بالا، به کلسترول بالای خون مبتلا هستند.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد از ایرانی ها ۴۰ سال به بالا به نوعی، تریاک مصرف می کنند، افزود: مصرف تریاک عادت دیگری است که مخصوص ایرانی ها است و متاسفانه ایرانی ها بیشترین مصرف کنندگان تریاک در دنیا هستند. تریاک یکی از عوامل مهم سرطان زاست و سرطان زایی آن از سیگار بیشتر است. مصرف قلیان هم عامل سرطان زای دیگری است که حتی دامن گیر زنان ایرانی هم شده است.

نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت اظهار نمود: برخی عوامل دیگر هم در ایجاد سرطان ها نقش دارند، مانند میزان مصرف انرژی، سرانه تولید گاز CO۲ و آلودگی هوا که به تغییرات آب و هوایی در دنیا منجر می شود و مشکلات زیادی مانند همین بیماری سرطان را برای بشر به وجود می آورد.

ملک زاده بیان نمود: امروزه سرطان در ایران و جهان بعنوان یک بیماری پرهزینه شناخته شده است؛ طبق آمار، دو سوم افراد برای درمان این بیماری از نظر اقتصادی گرفتار هزینه کمرشکن می شوند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ملی مدیریت سرطان بعنوان برنامه ای است که برای پیشگیری و درمان سرطان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این یک برنامه کلیدی برای موفقیت در درمان سرطان است که طی ۶ الی ۷ سال قبل برای به ثمر رسیدن آن، تلاشهای زیاده شده است. براین اساس، پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان سرطان مهم ترین خصوصیت این برنامه است.

نایب رئیس کمیته ملی مدیریت سرطان وزارت بهداشت، تصریح کرد: بخش مهم برنامه ملی مدیریت سرطان، مدیریت نظام اطلاعاتی و ثبت سرطان است. آمار و ارقامی که در ابتدای صحبت ها اعلام شد، برپایه همین نظام ثبت سرطان برآورد شده است. این برنامه ۱۰۰ درصد کشور را پوشش می دهد و روند سرطان ها را در نقطه نقطه کشور مانیتور می کند تا بتوانیم برای جلوگیری از سرطان ها، برنامه ریزی های پیشگیرانه داشته باشیم.


تهیه نسخه الکترونیک سرطان

بر اساس اعلام وبدا، او در آخر اظهار داشت: در این راستا، دبیرخانه ملی سرطان تشکیل شده و نظام اطلاعات دقیق سرطان برای کشور تهیه شده و به صورت آنلاین در اختیار همه قرار خواهد گرفت تا محققان برای اقدامات از آنها استفاده کنند. همچنین، داشبورت اطلاعات سرطان از آغاز مهر در اختیار سیاستگذاران و محققان کشور قرار می گیرد و نسخه الکترونیک سرطان از مهرماه به صورت آزمایشی و بعد به صورت سراسری تهیه و منتشر می شود. چونکه خیلی از اقدامات همچون فرهنگ سازی، پیشگیری و آموزش ها در سیستم الکترونیکی با سهولت بیشتری قابل اجرا می باشد.1399/06/03
13:41:39
5.0 / 5
2179
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو