با آیین كوپالیه آشنا شوید

آشنایی با مهم ترین جشن مذهبی مردم بلاروس

آشنایی با مهم ترین جشن مذهبی مردم بلاروس

به گزارش جاوید شو جشن كوپالیه به افتخار برآمدن آفتاب در تابستان است. این سنت تنها میان مردم بلاروس به صورت كامل حفظ شده است.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، خیلی از مردم اروپا به افتخار برآمدن آفتاب در تابستان جشن می گیرند: در بین اسلاوهای شرقی، این جشن به نام ایوان کوپالا مشهور است، اما شاید بتوان اظهار داشت که تنها در بلاروس است که سنت جشن مذهبی کوپالیه به صورت کامل حفظ شده است. این جشن شباهت های زیادی به چهارشنبه سوری ایرانی ها دارد.
این جشن باستانی، ریشه در آیین های پاگانیستی دارد؛ دورانی که به خدایان مختلف و نیروهای طبیعی و جادو اعتقاد داشتند. آیین «ایوان کوپالا»، درباره تطهیر انسان، عشق و زایندگی و راندن نیروی های اهریمنی با استفاده از آب و آتش (دو نیروی متضاد طبیعت) است. اعتقاد بر این است که در این روز، طبیعت نیروی شفا دهنده پیدا می کند. درختان با خش خش برگ هایشان با هم حرف می زنند و حیوانات با هم صحبت می کنند. حتی علف ها نیروهای جادویی پیدا می کنند. مردم و به خصوص دخترها، بامداد خیلی زود بیدار می شوند و پای برهنه در طبیعت قدم می زنند تا شبنم شفا دهنده به پایشان بخورد. هوا که رو به تاریکی می رود خرمن آتشی برپا کرده و با شادمانی از روی آن می پرند.
اسلاوهای باستان این آیین را در بلندترین روز سال (انقلاب تابستانی) جشن می گرفتند. روزی که خورشید بیشتر از همه روزهای دیگر به زمین می تابد. با ورود مسیحیت ارتودوکس به روسیه (حدود هزار سال پیش) این جشن با روز «یحیی تعمید دهنده» (یوحنا) آمیخته شد و امروزه، با چند روز جا به جایی، در ۱۵ تیر برگزار می گردد.
از سال ۲۰۱۰، در شب ایوان کوپالا، که مصادف است با ۱۱-۱۲ جولای، هزاران مهمان، گروه های هنری حرفه ای و آماتور، هنرمندان و صنعت گران برای برگزاری جشن به منطقه شکلوفسکی در استان ماگیلف می آیند. هر ساله در این رویداد الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس حضور دارد. این جشن به صورت سنتی در سواحل رودخانه دنپر برگزار می شود، که بعنوان مهد فرهنگ خیلی از اقوام اسلاوی در نظر گرفته شده است.
از زمان های قدیم دنپر، بلاروس ها، روس ها و اوکراینی ها را به هم متصل می کرد. امروزه هم این مهمترین محور ارتباطات این کشورهاست و به همکاریهای تجاری، اقتصادی و فرهنگی بین بلاروس، روسیه و اوکراین و گسترش روابط بین منطقه ای کمک می نماید. این جشن در مقیاس بزرگ با هدف حفظ و توسعه سنت های فرهنگی و غنای متقابل بین فرهنگی برگزار می گردد. هر سال به مدت دو روز، برگزارکنندگان این جشن، برنامه های کنسرت و سرگرمی و مسابقاتی را برگزار می کنند که در آن گروه های مختلف از استان ماگیلف و دیگر استان های بلاروس و همینطور از روسیه، اوکراین، لتونی، لیتوانی، استونی و لهستان حضور پیدا می کنند.
این خبر بر مبنای اطلاعات ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس تنظیم شده است.

1399/05/23
00:05:52
5.0 / 5
2307
تگهای خبر: برنامه , سرگرمی , صنعت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو