نكاتی برای ضدعفونی كفش ها در ایام انتشار كرونا

نكاتی برای ضدعفونی كفش ها در ایام انتشار كرونا

به گزارش جاوید شو محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: علیرغم این كه انتقال ویروس تنها از راه تماس دست با كفش و سپس لمس صورت، دهان و یا بینی بوده و به صورت كلی احتمال انتقال كم است. بهترین راهكار برای پیشگیری از گسترش آلودگی توسط كفش ها قرار دادن آنها در ورودی منزل است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده اند که کف کفش ها را چند وقت یک مرتبه و چگونه ضدعفونی نماییم.
آنها می گویند: کف کفش به دلیل تماس مکرر با زمین و یا سایر سطوح آلوده می تواند به ویروس کرونا آلوده شود. این ویروس امکان دارد بین سه تا پنج روز بر کف کفش باقی بماند. در مطالعه انجام شده توسط مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا در بیمارستانی در ووهان چین مشخص شد، ویروس کرونای جدید می تواند روی کفش باقی بماند و کف کفش نیمی از کارمندان بخش درمانی آلوده به ویروس کرونا بود ولی عفونی بودن آنها هنوز معلوم نیست.
علاوه بر این، امکان انتقال آلودگی توسط کفش ها تنها در صورتی خواهد بود که بعد از تماس دست با کفش ها، دست ها با دهان، بینی و یا صورت تماس پیدا کنند. بنابراین شستن کفش های قابل شست وشو سفارش شده است.
به منظور پیشگیری از گسترش آلودگی توسط کفش ها راهکارهای زیر سفارش می شود.
کفش های آلوده را در فضایی خارج از محیط داخلی منزل نگهداری کنید.
حتی الامکان از کفش هایی که به سادگی می توان آنها را با آب و صابون شست و ضدعفونی کرد استفاده کنید.
در صورت استفاده از دستمال های الکلی و یا اسپری الکل حداقل ۷۰ درصد، اجازه دهید تا الکل برای چند دقیقه بر روی کفش باقی بماند تا از ضدعفونی شدن آن اطمینان حاصل شود.
در بعضی منابع استفاده از دستمال برای ضدعفونی کردن به علت پخش بیشتر آلودگی سفارش نشده است.
علاوه بر آن، استفاده از سایر محلول های ضدعفونی کننده سطوح وایتکس( آب ژاول یا هایپوکلریت سدیم) رقیق شده هم ذکر شده است.
از مسواک های مستعمل و یا ارزان قیمت که به محلول آغشته باشد هم می توانید برای ضدعفونی کردن ته کفش استفاده کنید.
در صورت امکان برای شستن کفش ها از ماشین لباسشویی با آب گرم استفاده کنید.
دست های خویش را پس از لمس کفش ها به خوبی شسته و مرتبا از ضدعفونی کننده بر روی سطوح جاکفشی استفاده کنید.
تا حد امکان از پوشیدن کفش بنددار که مجبور به باز و بسته کردن مکرر آنها و تماس دست با بند کفش هاست خودداری کنید.
به صورت کلی، علیرغم این که انتقال ویروس تنها از راه تماس دست با کفش و سپس لمس صورت، دهان و یا بینی بوده و به صورت کلی احتمال انتقال کم است. بهترین راهکار برای پیشگیری از گسترش آلودگی توسط کفش ها قرار دادن آنها در ورودی منزل است. در صورتیکه کفش ها قابل شست وشو باشند، شستن آنها سفارش می شود و چنانچه قابل شست وشو نباشند استفاده از الکل و یا سایر محلول های ضدعفونی کننده، با استفاده از وسایلی همچون مسواک برای تمیز کردن کف کفش سفارش شده است. شست وشوی دست ها بعد از لمس کفش نباید فراموش شود.
منبع:

1399/05/04
14:06:27
5.0 / 5
2360
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو