در نشست خبری مطرح شد؛

پروژه فرهنگی آبا و رسیدن به عدالت آموزشی

پروژه فرهنگی آبا و رسیدن به عدالت آموزشی

جاوید شو: هدف از اجرای پروژه فرهنگی آبا در نشست خبری موسسه دارالاكرام در این زمینه، رسیدن به عدالت فرهنگی عنوان شد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، نشست خبری موسسه دارالاکرام درباره اجرای طرح «آبا» با حضور خبرنگاران و نمایندگان وزارت آموزش و پرورش روز دوشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۹ در فضای مجازی اجرا شد. مصطفی میراحمدی زاده مدیر عامل موسسه خیریه دارالاکرام در ابتدای جلسه از رویکرد وزارت آموزش و پروش نسبت به مشارکت دهی سازمان های مردم نهاد در حل مسائل و معضلات آموزشی کشور خصوصاً در حوزه عدالت آموزشی بعنوان یک حق فردی و لزوم اجتماعی تقدیر و تشکر کرد و درباره ظرفیت های مفید این نگاه و ضرورت بهره بردن از آنها برای دستیابی به اهداف مندرج در اسناد بالا دستی کشور توضیحاتی را ارائه داد.
در ادامه گزارشی از نحوه همکاری و چگونگی اجرای این طرح توسط موسسه خیریه دارالاکرام ارائه شد که مطابق این گزارش، موسسه خیریه دارالاکرام طی تفاهم نامه همکاری با وزارت آموزش و پرورش، تهیه تلویزیون ال ای دی، لپ تاپ یا تبلت و سایر تجهیزات کلاس های روستایی مورد نظر شامل میز و صندلی و مستمری مربی یا مشاور تحصیلی کلاس و در مراحل بعدی حتی تامین سایر نیازهای معیشتی، درمانی و بسته های خوراک و پوشاک این دانش آموزان کم برخوردار را بر عهده خواهد گرفت.
وی توضیح داد که بااینکه این طرح در آغاز راه با تجهیز حداقلی یک فضای کوچک بعنوان کلاس حداقل عدالت آموزشی کمّی را مد نظر دارد، اما باید به آن بعنوان یک چاره جدی، ضروری و واقع بینانه برای ورود مراحل بعدی و توزیع عدالت آموزشی کیفی نگاه کرد. میراحمدی تسریع در اجرا، شفافیت، کاهش هزینه¬ها و انعطاف پذیری را از ظرفیت های مهم این طرح دانست و به مثال هایی از چالش ها و مشکلات دراین زمینه اشاره نمود.
در بخش دیگر این جلسه، ابراهیم خانی، مسئول روابط عمومی دارالاکرام، جزئیات اجرایی طرح آبا را اعلام نمود. بگفته وی هزینه های یک ساله این طرح که شامل تجهیزات الکترونیکی، بورسیه دانش آموزان و حقوق معلم یا مربی حداکثر مبلغی معادل ۸۶ میلیون تومان است که نیمی از آن بعنوان هزینه ماندگار شمرده می شود و سال های بعد نیز قابل استفاده می باشد اما نیمی دیگر هزینه های مصرفی و سالانه است که شامل مواردی همچون بورسیه، لوازم التحریر، مستمری تسهیل گر کلاس و سایر ملزومات کلاس های ۲۰ تا ۳۰ نفری می شود.
نبود زیر ساخت های لازم همچون اینترنت در مناطق محروم، پرسشی بود که توسط یکی از خبرنگاران عنوان شد و مسئولین دارالاکرام ضمن تایید آن به پیش بینی های مشخص شده در این طرح؛ مانند بسته های آفلاین آموزشی و ارتباطات حضوری و مستمر همیاران برای رفع و جبران کمبودها و موانع موجود در راه این طرح اشاره کردند. همین طور میراحمدی زاده از همراهی و تعامل فعال وزیر محترم ارتباطات با طرح آبا آگاهی داد و ابراز امیدواری کرد که آغاز و اجرایی شدن چنین طرح هایی عاملی برای برطرف شدن موانع و تامین بسترهای ضروری در مناطق محروم باشد.
میراحمدی در پاسخ به پرسشی درباره نحوه اعطای مدرک به دانش آموزان نیز اظهار داشت: کلیه مراحل این طرح به صورت رسمی زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اجرا خواهد شد و مدارک دانش آموزان این مدارس هیچ تفاوتی با سایر دانش آموزان نخواهد داشت.
موضوع دانش آموزان بدون شناسنامه یا بدون هویت رسمی، چگونگی انتخاب معلمان یا تسهیل گران، نحوه برگزاری آزمون و امتحانات، آمار و ارقام و چشم اندازهای تعیین شده برای طرح آبا نیز از دیگر پرسش های خبرنگاران در این جلسه خبری بود. این جلسه با تشکر و قدردانی مدیرعامل موسسه خیریه دارالاکرام از نمایندگان آموزش و پرورش و خبرنگارانی که به صورت حضوری یا آنلاین در این جلسه خبری شرکت کردند به انتها رسید.

1399/05/03
16:01:54
5.0 / 5
2394
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو