وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

نقش حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس بی بدیل است

نقش حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس بی بدیل است

جاوید شو: سید عباس صالحی اظهار داشت: نقش حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس و مفاهیم آن بی بدیل است. دفاع مقدسی كه گنج ایرانی ماست و با هیچ مقطعی از تاریخ ایران برابری ندارد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، آیین تکریم و معارفه محسن مومنی شریف و محمدمهدی دادمان روسای پیشین و جدید حوزه هنری انقلاب اسلامی با سخنرانی مدیران فرهنگی کشور و اصحاب اندیشه و هنر قبل از ظهر امروز یکشنبه هشتم تیر ۹۹ در تالار اندیشه حوزه هنری اجرا شد.
سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از سخنرانان این مراسم بود.
وی در قسمتی از سخنان خود اظهار داشت: وقتی به فعالیت ۴۰ ساله حوزه هنری نگاه نماییم تصویرهای مختلفی از آن می توانیم روایت نماییم. من به اختصار به چند گزاره اشاره می کنم. نخست نقشی است که حوزه هنری در پاسداشت دفاع مقدس داشته است. دفاع مقدسی که گنج ایرانی ماست و با هیچ مقطعی از تاریخ ایران برابری ندارد. معدنی است که مواد خام کشف نشده زیادی دارد و نیازمند جستجوهای بسیار است.
وی اضافه کرد: حوزه هنری از اوایل تاسیس تابحال مستمرا در حوزه ادبیات دفاع مقدس و انقلاب اسلامی کوشیده است. این نهاد حدود ۴۰۰ کتاب ساخته و از آن میان ۱۵۰ اثر را نیز ترجمه کرده است. شعر دفاع مقدس نیز از حوزه هنری و با اساتیدی چون حمید سبزواری، مهرداد اوستا، قیصر امین پور، سیدحسن حسینی و دیگران پا گرفت. یکی از ارکان سینمای دفاع مقدس نیز حوزه هنری با فیلم های موثری است که تولید کرد.
صالحی افزود: در حوزه هنرهای تجسمی از دهه ۶۰ هنرمندان در ۱۴ شاخه هنرهای تجسمی فعالیت شایان توجهی داشتند. در حوزه هنرهای نمایشی با مولفه تئاتر بچه های مسجد حوزه هنری نقش مهمی در ترویج مفاهیم دفاع مقدس داشت. اگر ما به دفاع مقدس و مجموعه اتفاقاتی که در آن هشت سال ناب افتاد مدیونیم یکی از نهادهایی که تلاش نموده تا به آن ادای دین کند حوزه هنری است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به مستند نگاری انقلاب، دفاع مقدس و وضعیت کشور در حوزه هنری اشاره نمود و اظهار داشت: گزاره دوم تلاش حوزه هنری در مستندنگاری و اجتماعی تاریخی ماست. آثار آقای فرهنگی و بهبودی از منابع ارزشمندی است و روش آنها نیز رهروان بسیاری پیدا کرده، ما شکل گیری جریان تاریخ شفاهی را مدیون حوزه هنری هستیم.
صالحی همین طور به نقش موثر حوزه هنری در تربیت نیروی انسانی اشاره نمود و افزود: از دهه شصت تا کنون بخش عمده ای از کارکرد حوزه هنری چه در زمینه آموزش های مستقیم و چه غیرمستقیم معطوف به تربیت نیروی انسانی بوده است. نکته مهم آنجاست که در این آموزش کل ایران تحت پوشش قرار گرفت و محصور به تهران نشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخر اظهار داشت: در این ۴۰ سال مجموعه وسیعی کارنامه حوزه هنری را ساختند. مدیران مشغول در حوزه از حجت الاسلام زم تا دکتر بنیانیان و در این دهه اخیر نیز محسن مومنی شریف نقش اساسی در برنامه های حوزه داشتند. محسن مومنی شریف تلفیقی از خلوص، همراهی، همدلی، تعهد و دیگر خاصیت هایی است که کارنامه مدیران را درخشان می کند. به ایشان خسته نباشید می گویم، محمدمهدی دادمان نیز مسئولیتش پاسداری از یک کارنامه زرین و باارزش است. وی در گام دوم انقلاب که مقطعی جدید و نقطه عطفی در تاریخ انقلاب است عهده دار مسئولیت شده است. امیدواریم در نخستین دهه گام دوم انقلاب حوزه هنری همچنان درخشش خودرا حفظ کند.


1399/04/11
16:44:48
5.0 / 5
2948
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو