تكریم و معارفه رئیس حوزه هنری ؛

حدادعادل: در حوزه هنر لطمه پذیر شده ایم

حدادعادل: در حوزه هنر لطمه پذیر شده ایم

جاوید شو: رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در آیین تودیع و معارفه مدیران حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بر لزوم توجه مدیر جدید حوزه هنری به تولیدات متنوع در این مجموعه تاكید نمود.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آئین تودیع و معارفه رئیس سابق و جدید حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی که امروز یکشنبه هشتم تیر ماه در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، ضمن تبریک دهه کرامت اظهار داشت: مجلس برای قدردانی از یک مدیر خدمتگزار و آرزوی موفقیت برای مدیری دیگر است. حوزه هنری یک نهاد برآمده از انقلاب اسلامی است. بعضی از دوستان به یاد ندارند اما در دی ماه ۱۳۵۷ که در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی بودیم، برخی از دوستان به فکر بودند که پس از پیروزی باید چه کارهایی کرد. در این روزها بود که تدابیری برای انجام کارهای هنری بعد از پیروزی انقلاب اندیشیده شد و اتفاقاتی در حال جوانه زدن بود. بعد از تشکیل حوزه هنری بود که این نهاد جایگاه خودرا در حوزه تدبیر آثار هنری تثبیت کرد.
وی اضافه کرد: این مکان رویش های زیاد و ریزش های زیادی هم داشته است و در اینجا به سبب اینکه می خواهم به اختصار حرف بزنم، به چند گزاره اشاره و توجه مدیر جدید حوزه هنری را به این نکات جلب می کنم. اول اینکه خداوند هنر را آفریده و انسان از هنر جدا نیست. دوم اینکه در واقع حقیقت بر بال هنر پرواز می کند و انسان بدون هنر نمی تواند زندگی کند و نکته سوم اینکه هر جامعه ای به هنر نیازمند است. این مطلب برای مدیران جامعه خیلی لازم است که بدانند که وظیفه آنها در تامین نان و آب خلاصه نمی گردد اما بدانند هنر برای جامعه لزوم دارد. هنر لازمه زندگی است که در هر امری به هنر احتیاج داریم.
حدادعادل تاکید کرد: هر حکومتی چه دینی و غیردینی، برای تامین هنر و ایجاد آثار هنری باید تدبیر و تمشیت داشته باشد. در جایی مانند حوزه هنری و اساساً در جمهوری اسلامی تمامی آثار هنری باید منطبق با شرع ما باشد و اگر ما تولید هنری نکنیم، جامعه به سمت تولیدات هنری دیگران می رود.
وی اضافه کرد: مطلب دیگر اینکه ما به دلیلهای تاریخی در عرصه هنر ضعیف بوده ایم و ما را دراین زمینه ضعیف خواستند، که متأسفانه پس از مواجهه با غرب، گرفتار ضعف شدیم. ما از ناحیه هنر لطمه پذیریم و لطمه هم دیده ایم و می بینیم. شما ملاحظه کنید موسیقی های زیرزمینی که خیلی هم زیرزمین نیستند، مشغول انجام کارهای خود هستند که همه برای ما آگهی و علامت هستند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی افزود: همانطور که رهبر انقلاب امسال را سال جهش تولید اعلام نمودند پس باید ما در حوزه، هم برای جهش تولید هنری تلاش نماییم. نکته دیگری که در این مجال می توانم به آن اشاره کنم اینکه باید دقت کنیم که همه افراد جامعه مانند ما فکر نمی کنند. پس ما باید برای همه افراد یک جامعه اثر و خوراک هنری سالم تولید نماییم. در این راستا حوزه های علمیه باید به کمک حوزه هنری بیایند تا بلاتکلیفی ها در حوزه هنر تمام شود. این شرایط باید پاسخگوی مسائل سیاسی و اجتماعی انقلاب اسلامی ما هم باشد. حوزه هنری باید عهده دار تولیدات آثار فاخر بوده و در جهت الگوسازی قدم بردارد. آن افرادی که به وضع فعلی موسیقی، سینما و تئاتر انتقاد می کنند بدانند که چاره مساله، حل مساله است و نه پاک کردن صورت مساله. حوزه هنری هم برای این تأسیس شده که مساله را حل کند.
وی در آخر اضافه کرد: ما اگر چاره اندیشی نکنیم، بطور قطع انقلاب اسلامی از این ناحیه ضربه خواهد خورد پس شهید داده ها به فکر باشید که هنر برای فرد فرد انسان ها امری حیاتی بوده و به هیچ وجه حاشیه ای نیست. من به سهم خودم از زحمات محسن مؤمنی شریف تشکر کرده و برای جناب دادمان هم آرزوی توفیق می کنم پس باید همه به محمدمهدی دادمان کمک نماییم که ایشان حوزه هنری را به سرمنزل مقصود برساند.


منبع:

1399/04/08
21:28:57
5.0 / 5
3056
تگهای خبر: ادبیات , حوزه هنری , فرهنگ , هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو