نگرانی مردم آلمان از تكرار حادثه قتل جورج فلوید در این كشور

نگاه مردم، سیاستمداران و رسانه های آلمان به نژادپرستی در آمریكا

نگاه مردم، سیاستمداران و رسانه های آلمان به نژادپرستی در آمریكا

به گزارش جاوید شو اعتراضات به قتل جورج فلوید، همه جهان را دربر گرفته اما این اعتراضات در آلمان به علت سابقه نژادپرستی در این كشور از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. مردم نگران تكرار این حادثه در آلمان هستند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: رایزنی فرهنگی ایران در آلمان در تازه ترین گزارش ارسالی خود به حادثه نژادپرستانه قتل جورج فلوید توسط پلیس آمریکا و نگاه مردم، سیاستمداران و رسانه های آلمان به نژادپرستی در آمریکا پرداخته است. همچون منابع این رایزنی برای تهیه این گزارش و تحلیل نشریه تسایت، زوددویچه و تاگس شو بوده است.
نگرانی مردم و سیاستمداران آلمان از تکرار حادثه قتل جورج فلوید در این کشور
آلمان در این روزها به صحنه تظاهرات گسترده ضد نژادپرستی بدل شده است. مردم آلمان در هفته های اخیر، بارها در اعتراض به کشته شدن خشونت آمیز جورج فلوید، شهروند سیاه پوست آمریکا، به خیابان ها آمده اند و ضد خشونت پلیس و گروه های راست افراطی شعار داده اند. این در شرایطی است که برپایه آمارها، نژادپرستی در آلمان هم افزایش داشته و به نظر می آید که حادثه مرگ بار مینیاپولیس آمریکا خیلی از شهروندان و سیاستمداران آلمانی را نگران کرده است. در هفته های اخیر خیلی از سیاستمداران آلمانی درباره افزایش نژادپرستی در آلمان اخطار داده اند. در این میان، حزب سبزهای آلمان خواهان حذف واژه «نژاد» از قانون اساسی شده و رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان هم پیشنهاد تاسیس اداره ای برای رسیدگی به نژادپرستی در بین نیروهای پلیس آلمان را داده است.
اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف
انتشار فیلمی از بازداشت و قتل وحشیانه یک مرد سیاه پوست توسط ماموران پلیس آمریکا موجی از اعتراضات را در سرتاسر جهان برانگیخته است. در این فیلم دیده می شود که یک مامور پلیس، زانویش را بر روی گردن یک مرد سیاه پوست به نام جورج فلوید فشار می دهد و او را به قتل می رساند. در این میان، صدای مرد شنیده می شود که می گوید: «نمی توانم نفس بکشم.»
انتشار این فیلم، مدت هاست که احساسات مردم در سرتاسر جهان را جریحه دار کرده و حتی قوانین مربوط به منع تجمعات برای مقابله با بحران کرونا در کشورهای مختلف را هم برهم زده است. بر مبنای اعلام پلیس فدرال آلمان، در ایام اخیر، ۱۴ هزار نفر در هامبورگ، ۱۵ هزار نفر در برلین و ۲۵ هزار نفر در مونیخ برای اعتراض به کشته شدن خشونت آمیز جورج فلوید یه خیابان ها آمدند. علاوه بر این ها، مردم در شهرهای فرانکفورت، مانهایم و اشتوتگارت هم دست به تظاهرات گسترده زدند. آن طور که گزارش های پلیس فدرال نشان می دهد، این اعتراضات حداقل در ۱۹ شهر آلمان صورت گرفته است.
انتشار فیلمی از بازداشت و قتل وحشیانه یک مرد سیاه پوست توسط ماموران پلیس آمریکا موجی از اعتراضات را در سرتاسر جهان برانگیخته است. در این فیلم دیده می شود که یک مامور پلیس، زانویش را بر روی گردن یک مرد سیاه پوست به نام جورج فلوید فشار می دهد و او را به قتل می رساند
این میان، حتی ماموران پلیس هم در بعضی شهرها با معترضان اعلام همبستگی کرده اند. آنطور که نشریه تسایت گزارش داده است؛ پلیس هامبورگ قبل از تظاهرات در این شهر، با انتشار توییتی همبستگی خویش را با معترضان اعلام نمود. در این توییت آمده بود؛ «ما در کنار شما هستیم! نژادپرستی نباید جایی در جامعه ما داشته باشد. ما تلاش می نماییم تا همه گروه ها در هامبورگ احساس امنیت کنند.»
هرچند، نیروهای پلیس آلمان در خیلی از ایالت ها تلاش کردند که با تظاهرکنندگان همکاری کنند اما در بعضی از شهرها هم به علت ازدحام جمعیت و ترس از شیوع بیشتر بیماری کرونا، نیروهای پلیس مجبور شدند تا خیابان ها را مسدود کنند. به صورت مثال در برلین، نزدیک به ۱۰ هزار نفر در میدان الکساندر جمع شده بودند و پلیس برای پشتیبانی از تظاهرکنندگان، خیابان های اطراف میدان را بست. همینطور نیروهای پلیس از تظاهرکنندگان در سایر خیابان های برلین هم خواستند که برای حفظ سلامت خود، فاصله ایمنی را رعایت نمایند.
مونیخ هم شاهد بزرگ ترین تجمع اعتراضی آلمان بود. در این شهر، ۲۵ هزار نفر در اعتراض به خشونت پلیس آمریکا و افزایش نژادپرستی دست به تظاهرات زدند. جمعیت به حدی زیاد بود که ماموران پلیس مجبور شدند، محل بزرگ تری را به تظاهرکنندگان اختصاص دهند.
برخورد مقامات آلمانی با نژادپرستی
به نظر می رسد که مردم آلمان تنها از اقدام خشونت امیز پلیس آمریکا عصبانی نیستند، بلکه گزارش جدید اداره آمار فدرال در ارتباط با فعالیتهای نژادپرستانه گروه های راست افراطی در آلمان هم بسیاری را نگران کرده است. برپایه این گزارش، شمار موارد تبعیض های نژادی و قومی در آلمان که در سال ۲۰۱۹ میلادی ثبت شده است، نسبت به سال قبل از آن، ۱۰ درصد افزایش یافته و به ۱۱۷۶ مورد رسیده است.
این میان، ۳۳ درصد از شکایت های مطرح شده، تنها مربوط به تبعیض های ناشی از رنگ پوست و نژاد است. مقایسه این آمار با موارد مطرح شده در سال ۲۰۱۵ نشان داده است که میزان شکایت افراد از تبعیض های نژادی در آلمان، دو برابر شده است. در این میان، نه تنها شهروندان آلمان، بلکه خیلی از سیاستمداران این کشور نگرانند که حادثه مرگ بار مینیاپولیس آمریکا در آلمان هم تکرار شود. مالو دریر، نخست وزیر ایالت راینالند-فالتس در اینباره اظهار داشت: «نژادپرستی تنها در آمریکا سبب مرگ انسان ها نمی گردد. ما در آلمان هم بارها با حملات و ترورهای گروه های راست افراطی روبرو شده ایم. هم اکنون گروه های زیادی برای مقابله با این گروه ها فعالیت می نمایند و من خوشحالم که مردم آلمان نسبت به نژادپرستی سکوت نمی کنند.»
به نظر می رسد احزاب مختلف هم به دنبال راهی برای کاهش نژادپرستی در آلمان هستند. در این راستا، حزب سبزهای آلمان خواهان حذف واژه نژاد از قانون اساسی این کشور شده است. علاوه بر این، اعضای حزب سبزهای آلمان از نمایندگان بوندستاگ و دولت فدرال خواسته اند که جلوی تعرض به کرامت افراد به علت وابستگی به گروهی خاص را بگیرد و برای حذف تبعیض های موجود اقدام نماید. تابحال صدراعظم، وزیر کشور و وزیر دادگستری آلمان برای بحث و تبادل نظر درباره پیشنهاد اعضای حزب سبزها، اعلام آمادگی کرده اند. علاوه بر این ها، ساسکیا اسکن، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان هم پیشنهاد تاسیس اداره ای برای رسیدگی به نژادپرستی در بین نیروهای پلیس آلمان را مطرح کرده است.
او در اینباره اظهار داشت: «نژادپرستی در بین نیروهای پلیس آلمان هم وجود دارد. متاسفانه خیلی از ماموران پلیس تمایلات نژادپرستانه دارند و باید با آن مقابله نمود. ما باید دفتری برای ثبت شکایت درباره خشونت نیروهای پلیس تاسیس نماییم.» زی هوفر، وزیر کشور آلمان هم با آنکه با گفته های رهبر حزب سوسیال دموکرات موافق نیست، اما خواستار مقابله با نژادپرستی شد. او اظهار داشت: «اتهام نژادپرستی به نیروهای پلیس آلمان برای من غیرقابل فهم است. با این حال، هر شکایتی در این حوزه بررسی خواهد شد و ما به هیچ وجه نژادپرستی در آلمان را تحمل نمی نماییم.»
اهمیت آموزش
هرچند که بعضی از احزاب آلمان تلاش می کنند با طرح پیشنهادات مختلف با افزایش نژادپرستی در این کشور مقابله کنند، اما کارشناسان معتقدند که هیچ اقدامی به اندازه آموزش در مدارس در این حوزه موثر نیست. طاهر دلا از اعضای انجمن سیاه پوستان آلمان در اینباره اظهار داشت: «نژادپرستی در آلمان نهادینه شده است و باید برای مقابله با آن چاره دائمی پیدا کرد. اخیراً کمیته ای برای مقابله با اندیشه های راست افراطی و نژادپرستی در دولت فدرال شکل گرفته است. این کمیته وظیفه دارد تا از قربانیان و حملات نژادپرستانه در آلمان حمایت کند. به نظر من این یک گام به جلو است، اما نمی تواند سبب ریشه کن شدن نژادپرستی در جامعه آلمان شود.»
در هفته های اخیر خیلی از سیاستمداران آلمانی درباره افزایش نژادپرستی در آلمان اخطار داده اند. در این میان، حزب سبزهای آلمان خواهان حذف واژه «نژاد» از قانون اساسی شده و رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان هم پیشنهاد تاسیس اداره ای برای رسیدگی به نژادپرستی در بین نیروهای پلیس آلمان را داده است او آموزش در مدارس را یکی از بهترین راه های مقابله با نژادپرستی می داند: «کودکان آلمانی باید با تاریخ آلمان و بخصوص دوران استعمار آلمانی ها آشنا گردند. این کار سبب می شود تا آنها عواقب نژادپرستی و ظلم را ببیند و تلاش کنند تا تغییراتی در رفتار و افکار خود ایجاد کنند. انجمن سیاه پوستان آلمان سه دهه است که از دولت فدرال خواسته تا درس تاریخ را برای تمام دانش آموزان آلمانی الزامی کند. با این حال، هنوز وزارت آموزش و پرورش در این حوزه حرکتی انجام نداده است. در عین حال، ما خواستار آموزش های لازم در مدارس هستیم. دانش آموزان باید با انواع نژادپرستی و اهمیت مقابله با آنها آشنا گردند.»
ملاحظات
۱) حرکت های بیگانه ستیزانه، امروزه در تمام کشورهای جهان وجود دارند. اما هنگامی که نمونه هایی از آن در آلمان بروز می کنند، توجه بیشتری را بر می انگیزند. دلیل این تمرکز و توجه در این نکته نهفته است: در آلمان، گرایش های نژادپرستانه یک پیشینه تاریخی انکار ناپذیر دارند و بیم سربرکشیدن باردیگر این گرایش ها هربار عمیق تر می شود. دو نمونه از کنش های منفی و واکنش های مثبت تازه نشان داده است که جامعه آلمان، به رغم وجود انکارناپذیر گروه های بیگانه ستیز و نژادپرست، همچنان دارای وجدان های بیدار بی شماری است که هرگاه لزوم ایجاب می کند، در مقابل این گرایش های منفی و ضدبشری سدی استوار می کشند. به دنبال مرگ دلخراش جورج فلوید به دست پلیس مینیاپولیس در آمریکا موج اعتراضات گسترده ضد نژادپرستی و تبعیض نژادی و قومی در ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان همچون آلمان به راه افتاده است.
۲) با این وجود معضل بیگانه ستیزی، حملات گروه های ناسیونال سوسیالیست و دیگر دسته های راستگرای افراطی در سال های اخیر در آلمان چشم گیر بوده است. تبعیض های ناشی از تبار، قومیت، رنگ پوست و نژاد حدود ۳۳ درصد از مواردی را می سازند که اتباع بیگانه تبار آلمانی به خاطر آن در سال ۲۰۱۹ شکایت خویش را به اداره مبارزه با تبعیض در آلمان عرضه کرده اند. این میزان در سال ۲۰۱۶ میلادی بالغ بر ۲۵ درصد بوده است. این موارد در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی دو برابر شده است. شایان ذکر است اداره مبارزه با تبعیض در آلمان که در سال ۲۰۰۶ میلادی بنیانگذاری شد، به کسانی مشاوره می دهد که به خاطر تبار، عقاید و گرایش های مذهبی، جهان بینی، هویت جنسی، سن، معلویت و یا جنسیت شان مورد تبعیض قرار گرفته اند.
۳) گرایش های نژادپرستانه در آلمان از سال ۲۰۱۵ به این سو به دنبال ورود بیشتر از یک میلیون پناهجو به این کشور تشدید شده است. اخیرا رئیس اتحادیه کارفرمایان آلمان اعلام نمود که از این یک میلیون پناهجو مقیم آلمان نزدیک به ۴۰۰ هزار تن جذب بازار کار شده اند. با این وجود همه احزاب و گروه های راستگرای آلمان، همچون حزب «آلترناتیو برای آلمان» و جنبش راستگرای افراطی «پگیدا» کماکان تبلیغات ضد پناهجویان را سرلوحه شعارهای خود قرار داده اند.
۴) در مقدمه گزارش سالانه اداره مبارزه با تبعیض در آلمان آمده است: سال ۲۰۱۹ سالی بوده که در آن تنفر و انسان ستیزی در قبال گروه هایی خاص در آلمان رد پای عمیقی و دردناکی به جای گذاشته است. طبق ارزیابی این اداره خشونت، تنفر و نفرت پراکنی تنها قله کوه یخی هستند که از گرایش های نژادپرستانه و تبعیض آمیز بنا شده است و خویش را در برخوردهای روزمره نشان می دهند.
۵) تبعیض نژادی و خشونت در شرق آلمان ضد خارجیان و خارجی تباران بشدت رواج دارد. ایرانی ها هم با این که در مقایسه با سایر اقلیت های خارجی دیگر در آلمان از موقعیت نسبتاً خوب و احترام نسبی برخوردار می باشند، از این خشونت ها مصون نمانده اند، چونکه نژادپرستان هر غیرآلمانی را مورد آزار و حمله قرار می دهند. اخیراً در شهر کمنیتس واقع در شرق آلمان دو رستوران متعلق به ایرانیان و یهودیان مورد حمله راستگرایان قرار گرفت. ایجاد فضای ترس و تردید به قول مدیران اقتصاد آلمان سبب گشته است که متخصصان کمتری حاضر به استفاده از ویزای کار برای اشتغال در آلمان شوند و خیلی از خارجیان هم این کشور را ترک کنند. مدیران صنایع آلمان بارها اخطار داده اند که تشدید عملیات راستگرایان نه تنها سبب انصراف متخصصان از کار در آلمان می شود، بلکه سرمایه گذاران خارجی را هم از انگیزه فعالیت در آلمان تهی می کند.
۶) مرکز پژوهشی «انفراتست- دی مپ» در نظرسنجی جدید خود این مساله را بازگو کرده است که جامعه آلمان هنوز با پدیده نژادپرستی دست و پنجه نرم می کند. ۶۴ درصد از افراد اشتراک کننده در این نظرسنجی نژادپرستی را یک مشکل خوانده اند که از این میان، ۱۷ درصد آنرا یک «مشکل بسیار بزرگ» و ۴۷ درصد دیگر آنرا یک «مشکل بزرگ» عنوان کرده اند. در مقابل حدود ۳۵ درصد این افراد گفته اند که نژادپرستی یک مشکل کوچک و یا هیچ مشکل نیست. مساله نژادپرستی در هفته های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است، گفتنی چندی قبل مسعود اوزیل، فوتبالیست ترک تبار آلمانی، انجمن فوتبال آلمان را متهم به نژادپرستی کرد. علاوه بر این، خانواده های قربانیان قتل های زنجیره ای نئونازی ها بعد از محاکمه مظنون اصلی، از نتیجه محکمه ابراز سرخوردگی کردند و گفتند که در نظام قضایی آلمان تبعیض ساختاری وجود دارد.


۷) شهروندان آلمانی در خیلی از شهرهای این کشور با تشکیل زنجیره انسانی پیوند همبستگی بوجود آورده و ضد نابرابری های اجتماعی و نژاد پرستی اعتراض کردند. در هامبورگ بر مبنای اطلاعات پلیس حدود یکهزار نفر در این اعتراضات شرکت کردند. معترضان تابلوهایی را در پشتیبانی از سیاه پوستان در دست داشتند. حرکت های اعتراضی بین المللی به مرگ جورج فلوید، شهروند سیاه پوست آمریکایی که به دنبال عملیات خشونت آمیز پلیس کشته شد، به بحث ها در باره نژادپرستی در کشورهای گوناگون همچون آلمان دامن زده است.
۸) همینطور در روز شنبه در برلین هم در تظاهراتی مشابه ۲۰۰۰ تن در مقابل سفارت آمریکا شرکت کردند. به قول پلیس این تقریباً جزو بزرگترین تظاهرات در برلین بود و حدود ۱۵۰۰ تن در آن شرکت داشتند. شرکت کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها شعارهایی چون «نمی توانم نفس بکشم»، «عدالت برای فلوید» و «سیاه بودن جرم نیست» حمل می کردند.
۹) همینطور تظاهراتی با شرکت ده ها هزارتن از مردم برلین برای ابراز همبستگی در دوران کرونا و ضد نژادپرستی در تاریخ ۱۴ ژوئن برپا داشتند. این تظاهرات به دعوت جنبشی به نام «جدائی ناپذیر» به صورت یک زنجیره انسانی ۹ کیلومتری در پایتخت آلمان برگزار گردید. در این برنامه هزاران تن در حالیکه با رعایت سه متر فاصله به وسیله نوارهای رنگارنگ به یکدیگر وصل شده بودند، بنرهایی را حمل می کردند که روی آنها شعارهائی ضد نژادپرستی و بی عدالتی اجتماعی نوشته شده بود. در بعضی موارد هم شعارهائی نظیر «زمین مادر شما است» نشان می داد که حفاظت از محیط زیست هم یکی از خواسته های مهم تظاهرکنندگان است.
تظاهرات پایتخت ساعت ۱۴ از دروازه تاریخی براندنبورگ شروع شد. در آنجا گروهی از زنان با کلاه های صورتی و ماسک بر چهره دست به تظاهرات زدند که خویش را «مادربزرگ ها ضد راست گرایان» نام نهاده اند. به گزارش روزنامه تاگس اشپیگل سازماندهندگان تظاهرات برلین پیشاپیش اعلام نموده بودند که دست کم بیست هزار تن در این تظاهرات شرکت خواهند کرد. بنابراین ۱۲۰۰ پلیس مامور حفظ امنیت شده بودند. آنها در طول تظاهرات مرتب از مردم می خواستند که ماسک بزنند و فاصله را با یکدیگر رعایت نمایند.
۱۰) گفتنی است جنبش «جدائی ناپذیر» مردم آلمان را در سرتاسر کشور به تظاهرات روز یکشنبه برای «همبستگی در بحران کرونا» و ضد نژادپرستی فراخوانده بود. در نتیجه این فراخوان در خیلی از شهرهای دیگر آلمان همچون هامبورگ، لایپزیگ، فرایبورگ؛ کمنیتس، مونستر و پاساو هزاران تن دست به تظاهرات زدند.
شرکت کنندگان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها شعارهایی مانند «زندگی سیاهان باارزش است»، «نمی توانم نفس بکشم» و نوشته هایی ضد خشونت پلیس آمریکا و همینطور پلاکاردهایی در دفاع از تنوع قومی و پیشگیری از خشونت و نژادپرستی در آلمان هم در دست تظاهرکنندگان به چشم می خورد.
در شهر برلین به علت تعداد زیاد شرکت کنندگان در تظاهرات ماموران پلیس خیابان های اطراف میدان الکساندر پلاتز، محل تجمع تظاهرکنندگان را مسدود کردند که سبب ایجاد راه بندان زیادی در پایتخت آلمان شد.
۱۱) روز شنبه علاوه بر برلین در شهرهای دیگر آلمان هم تظاهرات مشابهی برگزار گردید. همچون در مونیخ حدود ۲۰ هزار نفر ضد نژادپرستی تظاهرات کردند. در شهر فرانکفورت هم بیشتر از هشت هزار نفر در اعتراض به رفتار خشن پلیس آمریکا و در پیشگیری از نژادپرستی و تبعیض در آلمان دست به تظاهرات زدند.
در هر دو این شهرها و بسیاری دیگر از شهرهای آلمان شرکت کنندگان به مدت هشت دقیقه و ۴۶ ثانیه سکوت کردند و بر زمین نشستند. این زمانی بود که مامور پلیس آمریکایی زانوی خویش را روی گردن جورج فلوید فشار داد تا زمانی که این سیاهپوست جان خویش را از دست داد.
هزاران نفر در دوسلدورف در یک راهپیمایی سکوت شرکت کردند. شهر کلن هم شاهد برگزاری دو تظاهرات جداگانه بود که در آن چندین هزار نفر با در دست داشتن پلاکاردها و دست نوشته های زیادی ضد نژادپرستی گرد هم آمدند. این نوع تجمعات و «اعتراضات در سکوت» در شهرهای دیگر ایالت نوردراین وستفالن مانند مونستر، دورتموند، لورکوزن و بن برگزار گردید.
در دوسلدورف، تظاهرکنندگان در جلوی ساختمان سندیکای سراسری آلمان ایستادند و به مدت هشت دقیقه و ۴۶ ثانیه سکوت کردند، بعد از آن تظاهرکنندگان به سمت پارلمان ایالتی حرکت کردند. سازمان دهندگان این تظاهرات به خبرگزاری آلمان گفتند: «ما با برگزاری این تظاهرات می خواهیم اعتراض شدید خویش را ضد نژادپرستی نه فقط در ایالات متحده، بلکه همینطور در آلمان نشان دهیم.»

در شهر هامبورگ هم بیشتر از ۱۴ هزار نفر در تظاهرات شرکت داشتند. در بروشورها و پوسترهای تظاهرکنندگان در شهر دورتموند هم همچون شعار «نه به نژادپرستی - ما با هم قدرتمندیم» به چشم می خورد. صدها نفر در تظاهرات این شهر شرکت کرده بودند.
طبق گفته پلیس در شهر اوسنابروک هم حدود دو هزار نفر در یک «تظاهرات در سکوت» شرکت کردند. تظاهرکنندگان در این شهر هم به دفاع از تنوع قومی و ضد نژادپرستی در آلمان پلاکاردهایی با عنوان «اوسنابروک رنگارنگ است» در دست داشتند.
در تظاهرات مشابهی که در گوتینگن و سایر شهرهای آلمان برگزار شد، هم به قول ماموران پلیس شرکت کنندگان به صورت عمده «به صورت مسالمت آمیز، با رعایت فاصله گذاری در دوران انتشار کرونا و زدن ماسک» حضور داشتند.


منبع:

1399/04/02
22:43:41
5.0 / 5
2455
تگهای خبر: برنامه , سلامت , شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو