زارعی نجف دری مطرح كرد؛

اغلب مسئولان حوزه فرهنگ، ماهیت فرهنگی ندارند

اغلب مسئولان حوزه فرهنگ، ماهیت فرهنگی ندارند

به گزارش جاوید شو عضو كمیته فرهنگ وتمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: متاسفانه خیلی از مسئولان فرهنگی در سطح تصمیم سازی و تصمیم گیری و اجرا ماهیت فرهنگی ندارند و فرهنگی نیستند.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، برنامه گفتگوی فرهنگی با مبحث روز شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور علی زارعی نجف دری عضو كمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی از آنتن رادیو گفتگو پخش گردید.
نجف دری ابتدای این برنامه با اشاره به اینكه ماهیت و پیام ساختاری انقلاب اسلامی ایران یك امر فرهنگی است، اظهار داشت: فلسفه شكل گیری انقلاب و پس از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی هم همین مسئله فرهنگ است. شورای عالی انقلاب فرهنگی باآنكه در سه حوزه سیاست گزاری، تعیین ضوابط و نظارت ماموریت و رسالت دارد اما ماهیتاً شورای سیاست گزاری است و به عبارتی این شورا اسناد بالادستی فرهنگی و فكری جامعه تهیه و تدوین می كند.
وی اضافه كرد: سیاست گذاری، اجرا و نظارت سه محور مهم در امور فرهنگی است. این شورا در زمینه سیاست گذاری و تهیه اسناد بالادستی فرهنگی جامعه رسالت خویش را انجام داده، باآنكه به دلایلی در حد مطلوب نمی باشد اما قابل دفاع است. دستگاه های اجرایی شامل دولت و نهادهای غیردولتی مربوط به فرهنگ باید به صورت هماهنگ و همگام با اسناد بالادستی تدوین شده از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی عمل كنند كه متاسفانه نه تنها هماهنگ نبودند بلكه در دولت های مختلف، قیافه اپوزیسیون فرهنگی هم به خود گرفته اند و اقداماتی انجام دادند.
عضو كمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مشكل اجرا در همه زمان ها وجود داشته و به نظر می آید هم اكنون به اوج خود رسیده است. باآنكه یكی از رسالت های شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه فرهنگ، نظارت است. اما فرهنگ و اسناد بالادستی یك مبحث فراقوایی است و همه دستگاه های اجرایی و نظارتی بخصوص وزارت ارشاد باید بعد نظارتی خویش را نسبت به امر مهم فرهنگ تقویت نمایند.
زارعی نجف دری اظهار داشت: متاسفانه فاصله بسیار زیادی بین منویات شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستگاه های اجرایی وجود دارد. علت عمده این فاصله به دستگاه اجرایی بر می گردد و بخشی هم به خود شورا مربوط می گردد كه متاسفانه نظارت خوبی نمی نماید. زحمات شورای عالی انقلاب فرهنگی در طول چهار دهه پس از انقلاب قابل دفاع است و اگر زحمات این شورا نبود، الان با مشكلات شدیدتری در حوزه فرهنگ مواجه بودیم. خوشبختانه اسناد بالادستی خیلی خوبی داریم. اما شورا و سه قوا در بعد نظارتی و اجرایی كم كاری كردند. ما باید علت این پرادوكس را ریشه یابی نماییم.
وی در انتها اظهار داشت: معتقدم اشكال كار در اجرا و ناهماهنگی بین دستگاه های نظارتی و اجرایی می باشد. اما مهم ترین مشكل این است كه متاسفانه خیلی از مسئولان فرهنگی در سطح تصمیم سازی و تصمیم گیری و اجرا ماهیت فرهنگی ندارند و فرهنگی نیستند.

1397/09/24
21:20:21
5.0 / 5
4961
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو