ایران آئین هایش را به اشتراك گذاشت

یلدا امسال به یونسكو می رسد؟

یلدا امسال به یونسكو می رسد؟

جاوید شو: سازمان میراث فرهنگی با نمایش ی چند پرونده ی ناملموس مشترك خود با دیگر كشورها به شش عضو كمیته ی میراث ناملموس جهانی پیشنهاد داد تا در صورت تمایل به پنج پرونده ی ناملموس ایران بپیوندند و از طرف دیگر پرونده های مشابه كشورهای دیگر با كشورمان باز در كمیته ی مشورتی سازمان میراث فرهنگی بررسی شود.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، هر چند سازمان میراث فرهنگی در سیزدهمین نشست كمیته ی بین دولت های حراست از میراث ناملموس نتوانست از سهمیه ی خود استفاده نماید، اما دست كم با به اشتراك گذاشتن برخی میراث ناملموس كشور با تعدادی از اعضای این كمیته كه حدود ۱۵ روز قبل در جمهوری موریس در جنوب غربی اقیانوس هند برگزار شد، آئین های ملی مانند «یلدا»، «عود» و «عروسك های بدون صورت» را به اشتراك گذاشت تا در صورت تمایل به پرونده های ایران بپیوندند و این آئین ها در چارچوب پرونده هایی مشترك، جهانی شوند.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درگفت وگو با ایسنا با بیان این كه كارشناسان سازمان میراث فرهنگی در آن كمیته در جلساتی با كشورهای تاجیكستان، آذربایجان، ارمنستان، اسپانیا، مكزیك و سوریه، در مورد پرونده های مشترك كشورها با یكدیگر به تبادل اطلاعات پرداختند، اظهار می كند: پرونده هایی كه كشورهای دیگر به ایران پیشنهاد كنند، نخست در شورای ثبت ناملموس سازمان میراث فرهنگی بررسی و سپس مذاكره با شورای ثبت ایران نتایج آن اعلام می شود، اما در صورتیكه پرونده های معرفی شده ی ایران به كشورهای دیگر توسط آن كشورها بررسی شود، كار تهیه ی پرونده زودتر انجام میگردد.

او با اشاره به صحبت هایی كه كارشناسان میراث فرهنگی با ارمنستان در آن اجلاس داشته اند، بیان می كند: ایران در پیشنهاد به ارمنستان سوژه ثبت مشترك «نقره كاری»، «سوزن دوزی» و «یلدا» را پیشنهاد داده است، همین طور كشور ارمنستان باز تمایل دارد تا آدابی را كه هرساله در بعضی كلیساها در ایران توسط ارمنی ها برگزار می گردد و مشابه با آئین برگزارشده در آن كشور است ثبت جهانی كند، كه نتیجه ی این پیشنهاد پس از بررسی در كمیته ی شورای ثبت ناملموس سازمان میراث فرهنگی اعلام می شود، تا در صورت تأئید اجرائی شود.

به گفته ی وی، كشور سوریه باز از مشاركت با ایران در پرونده ی «عود» استقبال كرده و مقرر است در صورت تائید نهایی، این پرونده با مدیریت ایران تهیه شود.

او با بیان این كه كشورمان پیشنهاد ثبت مشترك پرونده ی «شب چله» را به تاجیكستان داده است، می گوید: امكان دارد هنوز در مناطقی مانند «بَدَخشان» و اطراف آن، این آئین اجرایی شود. بر طبق مذاكرات تاجیكستان یك فهرست از آثار ناملموس ثبت ملی شده ی خودرا در اختیار ایران قرار می دهد، ایران باز چنین لیستی را به تاجیسكتان می دهد تا در صورت نیاز و تمایل هر دو طرف با درخواست به كشور مقابل به پرونده های مشترك با یكدیگر بپیوندند.

طالبیان همین طور با اشاره به حضور نداشتن نماینده ی كشور افغانستان در این كمیته ادامه می دهد: با این وجود ازطریق سفارت افغانستان قرار شد با مركز میراث ناملموس غرب ایران كه افغانستان باز در ان عضو است، در تماس باشیم تا در صورت تمایل این كشور به پرونده ی مشترك «شب چله» با ایران بپیوندد. در مورد افغانستان كه از راه مركز میراث ناملموس ما بتوانیم با آنها در تماس باشیم و از راه سفارت افغانستان در ایران كه به یلدا بتوانند بپیوندند، موارد مشترك فراوانی داریم اما یكی از مهمترین نمونه ها همین است.

او اضافه می كند: ایران به یونسكو اعلام نمود در صورتیكه كشوری برای پرونده ی یلدا وارد مذاكره شده و اعلام امادگی كند، می توانیم تا اختتام امسال پرونده ی «شب چله» را به یونسكو بفرستیم.

معاون میراث فرهنگی همین طور از نمایش ی پیشنهاد تهیه ی پرونده ی «عروسك های بدون صورت»، به كشورهای پیشنهاددهنده خبر می دهد و می گوید: در صورتیكه هر كدام از كشورها با این آئین باز آشنا باشند می توانیم این پرونده را با آنها به صورت مشترك به یونسكو نمایش دهیم، گویا بعضی از مناطق تاجیسكتان با این آئین آشنایی دارند.

طالبیان همین طور از برگزاری جلسه ای با رئیس كمیته میراث ناملموس یونسكو خبر می دهد و می افزاید: در این نشست بحث های همكاری بیشتر و كارگاه ها و ارزیابی مركز میراث ناملموس ایران عنوان شد.
1397/09/23
17:36:49
5.0 / 5
4580
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو