سروی كه توفان كرونا حریف آن نمی گردد

سروی كه توفان كرونا حریف آن نمی گردد

به گزارش جاوید شو نوروز، این سنت ریشه دار ایرانی، تاریخ پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشته است. از حالا باید ببینیم كه توفان كرونا حریف این سرو كهن می شود؟ پرواضح است كه بنا به سفارش های اكید بهداشتی، بطور قطع رعایت موازین ایمنی پزشكی در این روزها بر همگان واجب است. اما به موضوع، طور دیگری هم می توان نگاه كرد: شرایط تحمیلی موجود، رفتارها را تغییر می دهد، اما به اصل ها - هر چند متفاوت برای یك سال - می توان وفادار بود.


نوروز یك جشن كهن قدیمی است. تاریخ پیدایش دقیق آن مشخص نمی باشد. قرن سیزدهم قبل از میلاد یا دوره پادشاهی جمشید شاه افسانه ای و اسطوره ای یاد شده در شاهنامه فردوسی. هر چه كه باشد نوروز یك جشن پرسابقه است كه فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته اما پابرجا مانده است.
به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بنا به قول مهرداد ملك زاده در مقاله «نوروز و گاهشماری مغانی»، ایرانی ها مهاجر از فلات مركزی، نوروز را از بومیان و ساكنان پیشین وام گرفته اند. ساكنانی كه در تعامل با بین النهرین دارای یك فرهنگ غنی بودند. ایرانی ها سنت نوروز را گرامی داشتند و طی تحولات مختلف تایخی از آن صیانت كردند.
نوروز همچون مهم ترین آیین های ملی و دینی ایران باستان است كه در دوره اسلامی هم پایدار ماند. در دوران دومین دوره از خلافت اسلامی پس از وفات پیامبر اسلام (ص) با وجود تفكرات برتری جویانه كه از جانب برخی گروه هایی، اعیاد و جشن های ایرانی همچون نوروز مورد استقبال قرار گرفت اما خلفای دیگر، اقبال بیشتری به اجرای جشن نوروز نشان دادند.


بی گمان نفوذ شخصیت های علمی و سیاسی برجسته در دربار خلفای عباسی در ادامه سنت نوروز اثرگذار بود اما نباید فراموش نماییم كه آن خاندان با همیاری و مشاركت چهره های نظامی ایران مثل ابومسلم خراسانی، به قدرت رسیدند و به شكلی حكومت خویش را مدیون ایرانی ها می دانستند. بخصوص كه ایرانی ها توانستند به علت دانش و تجربه در حوزه تشكیلات ادرای و دیوان داری هم از آنان پشتیبانی كنند.
از جانب دیگر، در آن دوره با ساخت شهر بغداد، پایتخت خلافت از كوفه به بغداد منتقل شد؛ منطقه ای كه ایرانی های بیشتری در خود داشت و به تدریج به علت ایرانی ها بیشتری به منظور كسب علم یا تجارت به این شهر مهاجرت كردند. تجمع بالای ایرانیان در بغداد، بستر اشاعه فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی را در بین مسلمانان بیشتر از پیش فراهم نمود.
به هر حال آنها هم نوروز را مشابه فرهنگ ایرانی با چراغانی و برگزاری مراسم های شعرخوانی و آوازخوانی جشن می گرفتند. در این روز مانند سنت های ایران باستان، گروه های مختلف به نزد خلیفه آمده و هدایای خویش را تقدیم او می كردند. خلیفه هم به دیگران انعام می داد. در مجموع نوروز فرصتی بود تا شاعران در مدح و در وصف بهار و زیبایی های طبیعت شعر بسرایند.


سیره علما و مراجع تقلید درباره نوروز مبین آن است كه نوروز از روزهای برجسته و مبارك است.
ضمن اینكه نوروز به علت توجه به جنبه های مفید و مثبت زندگی انسانی مثل نظافت و بهداشت فردی، پوشیدن لباس نو، ترویج صله رحم، آشتی بین افرادی كه با هم كدورت دارند؛ با سفارش های دین اسلام تطابق داشت و حرف مشترك می زد.
ایجاد دگرگونی در خود همگام با تحول طبیعت و آغاز فصل بهار یكی از دعاهای مسلمانان است برای همین خیلی از مسلمانان در لحظه تحویل سال با خود زمزمه می كنند كه «یا مقّلب القلوب و الأبصار یا محوّل الحول و الأحوال. حوّل حالنا الی أحسن الحال». (ای تغییر دهنده دل ها و دیده ها! ای تغییردهنده حال انسان و طبیعت! حال و احوال ما را به بهترین حال تبدیل ساز.)
به هر حال نوروز با پشت سر گذاشتن تاریخ تحولات و تطورات بسیار و به علت محبوبیت در میان مردم، در فرایند فرهنگ پذیری و به جهت اینكه پیام آور شادی و آغاز باردیگر است؛ در میان مردم باقی ماند و همچنان امید زیستن را به ارمغان می آورد. پس از گذر از پستی و بلندی های تاریخ كه بقای آنرا تهدید می كرد؛ بالاخره در سال ۱۳۸۸ بعنوان میراث معنوی و ناملموس جهانی در یونسكو به ثبت رسید و سازمان ملل در ۱۴ اسفند همان سال، ۲۱ مارس مصادف با اول فروردین را بعنوان روز جهانی نوروز تصویب كرد.


این روزها ایران مشابه تعدادی دیگر از كشورهای دنیا با ویروس كرونا دست و پنجه نرم می كند و روزهای سخت و طاقت فرسایی را پشت سر می گذارد. به هر حال كرونا در آستانه نوروز ایران را درگیر خود كرده كه زمان خوبی نیست. برای همین این روزها این جمله پرتكرار را می شنویم كه سال جاری از عید نوروز خبری نیست. شاید مرور كوتاهی بر سرنوشت عید در طول تاریخ، به ما ثابت كند كه كرونا حریف این سنت قدیمی و ریشه دار ایرانی نمی گردد و حتی اگر نوروز سال جاری به علت قرنطینه و خانه نشینی ها، از جنب و جوش بیفتد اما همچنان از اصل خود كه پیام آوری شادی، امید و آغاز باردیگر است، نمی افتد و همه ی این ها را سال جاری طور دیگری می توان دید و به آنها وفادار ماند؛ به خصوص كه حالا پیشرفت تكنولوژی ارتباطی، این امكان را سهل كرده است.1398/12/23
14:55:15
5.0 / 5
3723
تگهای خبر: زیبایی , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو