رییس شورای روابط فرهنگی هند در دیدار با ابراهیمی تركمان:

نظام اسلامی ایران یك نسخه پیشرفته اسلام است

نظام اسلامی ایران یك نسخه پیشرفته اسلام است

به گزارش جاوید شو وینای ساهاسرابوده رییس شورای روابط فرهنگی هند اظهار داشت: اسلامی كه در ایران است، یك نسخه پیشرفته اسلام است كه نگاه به آینده دارد و در دنیا از احترام ویژه ای برخوردار می باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران به منظور شركت در سمینار «پیوندهای زبان شناسی بین فارسی و سانسكریت» شنبه ۱۰ آذر ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی تركمان، رییس این سازمان دیدار و گفت گو كرد.
ابراهیمی تركمان در آغاز این دیدار، با اشاره به اشتراكات فرهنگی ایران و هند اظهار داشت: آغازین قرارداد رسمی فرهنگی بین دو كشور به ۶۲ پارسال باز می گردد. این قرارداد فرهنگی توسط سفیر ایران در هند و مولانا ابوالكلام آزاد، وزیر فرهنگ هند در دهلی نو به امضاء رسید و با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت ها و همكاری های فرهنگی وارد مرحله جدیدی شد.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اضافه كرد: عمق روابط فرهنگی بین دو كشور تا آنجا است كه در تاریخ هیچ دو ملتی اینگونه به هم نزدیك نبوده و اگر بخواهیم چنین روابطی با كشوری دور داشته باشیم، قرن ها زمان می برد تا ارتباطات چنین گسترده شود.
وی شناخت، علاقه و همدلی بین ایران و هند را مهمترین ثروت گسترش روابط فرهنگی فی درخلال دانست و اظهار داشت: دوستی بین ایران و هند فراتر از كلمه و زبان است و یك همدلی بین دو كشور وجود دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار نمود: ما برای اجرای مفاد تفاهمنامه فرهنگی بین دو كشور تلاش بسیاری كردیم كه همچون آن مفاد، برگزاری گفت وهای فرهنگی است. در این راستا اولین دور از این گفت وگوها را در هند برگزار كردیم و مقالاتی را به فارسی و انگلیسی منتشر كردیم.
وی افزود: همین طور در سال گذشته، گفت وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم را احداث كردیم و اوایل سال میلادی آینده در تهران، میزبان هیأت هندی خواهیم بود.
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنان خود، با تاكید بر اینكه اسلام با همه ادیان در صلح و محبت است، اظهار داشت: در برگزاری این گفت وگوها به یك نكته مهمی پی بردیم و آن هم، بد فهمی عمیق بین ادیان بود. دین مبین اسلام با همه ادیان در صلح و محبت است اما امروز برای بعضی ها دستاویزی برای خشونت است.
وی درانتها پیشنهاد احداث كمیته فرهنگی در كمیسیون مشترك اقتصادی بین دو كشور و فرصت های مطالعاتی و بورسیه ویژه نخبگان ایرانی را داد و بر لزوم گسترش همكاری های فرهنگی و هم افزایی و اجرای برنامه های مشترك بین دو كشور تاكید كرد.
تداوم همكاری های فرهنگی بین هند و ایران
ساهاسرابوده با اشاره برگزاری سمینار «پیوندهای زبان شناسی بین فارسی و سانسكریت» طی روزهای ۹ تا ۱۱ آذرماه در تهران اظهار داشت: زبان فقط كلمات نیست، بلكه با خودش فلسفه، جهان بینی و فرهنگ را همراه دارد و این اشتراكات زبانی موجب تعامل بین دو كشور خواهد شد.
رییس شورای روابط فرهنگی هند اظهار نمود: كشور هند با جمهوری اسلامی ایران از لحاظ فرهنگی و تاریخی، روابط بسیار عمیقی داشته است و این روابط از زمان های خیلی دور، بسیار قدرتمند و قوی بوده است.
وی اضافه كرد: اسلام، نظام عقیدتی است كه در سراسر جهان مورد توجه قرار دارد. اسلامی كه در ایران است، یك نسخه پیشرفته اسلام است كه نگاه به آینده دارد و در دنیا از احترام ویژه ای برخوردار می باشد.
ساهاسرابوده با تاكید بر تداوم همكاری های فرهنگی بین هند و ایران اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی دارای پتانسیل خوبی برای همكاری های فرهنگی خصوصاً در زمینه اسلام است، از این رو لازم است با احداث مركز مطالعات ادیان در ایران زمینه آشنایی دانشمندان هندی با ایران اسلامی فراهم گردد.


1397/09/14
14:32:06
5.0 / 5
4931
تگهای خبر: برنامه , فرهنگ , نخبگان
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو