در جلسه ستاد هماهنگی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی مطرح شد

حجم نگرانی ها از كروناویروس به نحوی نباشد كه مردم گرفتار اضطراب شوند

حجم نگرانی ها از كروناویروس به نحوی نباشد كه مردم گرفتار اضطراب شوند

به گزارش جاوید شو دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مباحث اجتماعی روز ایران همچون ویروس كرونا اظهار داشت:  باید در كشور ضمن پیگیری سیاست های سلامت مراقبت كرد كه حجم نگرانی به نحوی نباشد كه مردم گرفتار اضطراب اجتماعی شوند و لزوم دارد كه دراین زمینه و ایجاد سیاست رسانه ای منسجم در كشور تدبیری اندیشیده شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دكتر سعیدرضا عاملی در جلسه چهارم ستاد هماهنگی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی كه به ریاست دكتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، ضمن تبریك حلول ماه رجب به تبیین مسائل اجتماعی ماه های اخیر پرداخت و اظهار نمود: مسائل پیش آمده مشخص كرد كه در كشور نیاز به سیاست رسانه ای هماهنگ برای بازنمایی مناسب تر از مسائل داریم.
وی ادامه داد: رسانه ها گاهی در بازنمایی یا گرفتار اغراق می شوند؛ یا این همانی (بازنمایی صحیح) داشته و یا در بازنمایی مبتلا به اختلال می شوند و این مشكل سبب كاهش اعتماد عمومی یا اضطراب اجتماعی خواهد شد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: با عنایت به این كه در مسائل اجتماعی، مردم ذینفع هستند باید هماهنگی مناسب تری در سیاست های رسانه ای در كشور داشت.
دكتر عاملی همین طور با اشاره به نتایج یك نظرسنجی ملی پیرامون موضوع شهادت شهید سپهبد سلیمانی، اظهار داشت: در نتایج این نظرسنجی ۹۵ درصد مردم ابراز داشته بودند كه با غم بزرگ رو به رو شده اند و بیشتر از ۸۵ درصد پاسخگویان نیز اعلام نفرت نسبت به اقدام آمریكا داشتند و متعاقب آن نیز مسئله سانحه سقوط هواپیما و شهادت هموطنان به وجود آمد كه اطلاع رسانی در این موضوعات نیاز به انسجام بیشتر در ساحت های مختلف رسانه ای كشور دارد.

دكتر عاملی با اشاره به كشته شدن تعداد دو هزار و ۶۲۲ نفر به علت ویروس كرونا در جهان، افزود: دو هزار و ۵۹۵ از این مرگ و میرها مربوط به كشور چین است و ۲۷ مورد مربوط به سایر نقاط جهان است كه شدت نگرانی بوجود آمده در جامعه ما همسطح مشكل در كشور ما نیست.
وی خاطرنشان كرد: باید در كشور ضمن پیگیری سیاست های سلامت؛ مراقبت كرد كه حجم نگرانی به نحوی نباشد كه مردم گرفتار "اضطراب اجتماعی" شوند و لزوم دارد كه در این حوزه و ایجاد سیاست رسانه ای منسجم در كشور تدبیری اندیشیده شود.
دكتر عاملی در حاشیه این جلسه نیز اظهار نمود: در این نشست پیرامون مباحث اجتماعی روز ایران همچون ویروس كرونا نكاتی ارائه شد.
وی خاطرنشان كرد: برمبنای نكات مطرح شده اجرای برنامه راهیان نور فعلا متوقف شده و برگزاری مراسم معنوی اعتكاف در دانشگاه های استان ها منوط به تایید و نظر وزارت بهداشت شده است.
نگرانی های اجتماعی باید متناسب با سطح مسئله باشد

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی همین طور اشاره به تعداد مرگ و میر ناشی از كرونا در جهان و مقایسه تعداد آن با ایران اظهار داشت: هراس عمومی در این حوزه در جامعه بوجود آمده است كه مناسب نمی باشد و نگرانی های اجتماعی باید متناسب با سطح مسئله باشد.

وی ضمن تاكید بر ضرورت حساسیت برای رفع مشكل و رعایت نكات بهداشتی و پرهیز از برگزاری جلسات و اجتماعات غیر ضروری، اظهار داشت: در مورد تعطیلی دانشگاه ها و مراكز آموزشی نباید گذاشت نظام آموزشی- ضمن حفظ تدابیر بهداشتی- لطمه ببیند.

دكتر عاملی همین طور در مورد دستور جلسه ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی اظهار نمود: در این نشست چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ به تصویب رسید.
وی با اشاره به ضرورت تدوین ۲۳ سند ملی در موضوع فرهنگ برمبنای سند مهندسی فرهنگی، اظهار داشت: تدوین و تصویب این اسناد باید یك پروسه مشخص را طی نماید و محتوای اسناد نیز باید ناظر به نیازها و مسائل جامعه باشد تا كمك به ارتقای فرهنگی جامعه كند.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه در پروسه تدوین اسناد توجه به ذینفعان نقش محوری دارد، اظهار داشت: كمیته تخصصی در ساختار اسناد پیشبینی شده است كه مسئولیت آن با دستگاه محوری تدوین كننده سند است و سایر نهادهای مدنی نیز در آن عضویت دارند.

وی افزود: در این كمیته اساتید و صاحبنظران حوزه فرهنگ نیز حضور دارند و اجتماعی شدن سند از آن نقطه رقم خواهد خورد و ان شاءالله با اسناد با پذیرش اجتماعی بالاتر و مقبولیت دستگاه ها شاهد موفقیت بهتری در اجرا باشیم.

برمبنای اعلام شورایعالی انقلاب فرهنگی، دكتر عاملی در انتها اظهار داشت: چارچوب تدوین اسناد ملی حوزه فرهنگ در این نشست به تصویب رسید، با رویكرد مسئله محوری و تنظیم اسناد از سمت ذی نفعان كه امیدواریم تاثیر مثبت در تدوین و اجرای اسناد را شاهد باشیم و در جلسه بعد تقسیم كار ملی برای تدوین اسناد را در دستور كار خواهیم داشت.
منبع:

1398/12/06
15:38:15
5.0 / 5
4161
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , سلامت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو