توسط واحد فرهنگ مردم سازمان صدا و سیما

تمبر یادبود پژوهشگر پیشكسوت فرهنگ عامه كرمان منتشر گردید

تمبر یادبود پژوهشگر پیشكسوت فرهنگ عامه كرمان منتشر گردید

به گزارش جاوید شو واحد فرهنگ مردم سازمان صدا و سیما تمبر یادبودی را برای زهرا ایزدی، پژوهشگر كهنه كار فرهنگ عامه كرمان منتشر نمود.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، واحد فرهنگ مردم، سازمان صدا و سیما به پاس قدردانی از زحمات زهرا ایزدی، پژوهشگر كهنه كار فرهنگ عامه استان كرمان تمبر یادبودی را مزین به تصویر این بانوی پژوهشگر منتشر نمود.
علی آنی زاده، مدیر واحد فرهنگ مردم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در نامه ای به زهرا ایزدی، ضمن اعلام خبر انتشار این تمبر یادبود، نوشته است:
«سركار خانم زهرا ایزدی
فرهنگیار محترم كرمان
ضمن آرزوی توفیق و سلامتی روز افزون برای حضرتعالی بدین وسیله از همكاری و مساعدت شما عزیز بزرگوار با فرهنگ مردم به منظور گسترش و نشر فرهنگ عامه (كرمان) تشكر می نماییم. به منظور پاسداشت تلاشهای شما تمبر یادبودی را از شما تهیه كرده ایم كه به رسم ادب تقدیم تان می نماییم.»
واحد فرهنگ مردم یكی از واحدهای پژوهشی مركز تحقیقات سازمان صدا و سیماست كه با هدف گرآوری اطلاعات و اسناد مكتوب و صوتی و تصویری فرهنگ عامه از راه مطالعات اسنادی، میدانی و ارتباط با فرهنگیاران سراسر كشور فعالیت دارد. هسته اولیه واحد فرهنگ مردم با عنوان «مركز فرهنگ مردم» در ۲۵ فروردین ۱۳۴۱ هجری شمسی به همت مرحوم سیدابوالقاسم انجوی شیرازی (۱۳۷۲-۱۳۰۰ هجری شمسی) با نام مستعار «نجوا» با تهیه و پخش هر ۱۵ روز، نیم ساعت برنامه رادیویی با عنوان «فرهنگ مردم» پایه گذاری شد.
با شكل گیری مركز تحقیقات صداوسیما، واحد فرهنگ مردم بعنوان قدیمی ترین واحد پژوهشی سازمان، به این مركز پیوست و اینك با تجربه قریب به ۵۰ سال در زمینه تهیه محتوای لازم برای شبكه های مختلف صداوسیما فعالیت می كند.
مطالعه و پژوهش در موضوعات متفاوت فرهنگ عامه با روش های پژوهشی متناسب جهت شناساندن جنبه های پرارزش و مثبت فرهنگ مردم ایران از عمده وظایف این واحد تحقیقاتی است. همینطور انتشار یافته های علمی به شكل كتاب، پژوهش، مقاله، نمایشنامه، فیلمنامه و... همچون محصولات این واحد پژوهشی محسوب می شوند. از نظر ساختار و تشكیلات این واحد مشتمل بر قسمت های گردآوری و سند شناسی، ارتباطات شامل ارتباط رسانه ای و فرهنگیاران، پژوهش با محوریت فرهنگ عامه و قسمت فصلنامه و سایت است.
زهرا ایزدی سال هاست كه با این واحد همكاری مستمر و پویا دارد. به قلم وی همینطور كتاب هایی چون «فرهنگ عامه كرمان» هم انتشار یافته است. وی در این كتاب به صورت كامل به مراسم نوروز در كرمان و اطراف آن، آئین های مربوط به بخت گشایی و مراسم ازدواج و همسرگزینی، آئین های بخت گشایی و… پرداخته و جزئیات كامل را شرح داده است.
استان كرمان شاید از معدود مناطق كشور باشد كه هنوز هم خیلی از مردم به سنت ها وفادارند. بعنوان مثال هنوز هم مراسم عروسی در كرمان به همان سیاق گذشته و همراه با برگزاری جزئیات برگزار می گردد. بیشتر خانواده ها در كرمان سنتی مانده و به آئین های خود وفادارند. با این اوصاف اما جزئیات فرهنگ عامه آنها قبل از كتاب ایزدی در هیچ منبع دیگری ثبت نشده بود.

1398/10/25
16:34:48
5.0 / 5
4365
تگهای خبر: برنامه , سلامت , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو