كمبود بودجه پژوهش در دانشگاه ها؛ خودكفایی یا از دست رفتن فرصت؟!،

بخش عمده بودجه پژوهش صرف حقوق و دستمزد می شود

بخش عمده بودجه پژوهش صرف حقوق و دستمزد می شود

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی در پاسخ به این سؤال که با عنایت به انتظارات زیادی که از بخش پژوهش کشور وجود دارد، آیا این میزان بودجه پژوهشی کفاف انتظارات را می دهد؟ اظهار داشت: در شرایط عادی و انبساط اقتصادی، این بودجه پژوهشی، کافی نیست و بیشتر از این باید اختصاص یابد. ولی در یک شرایط انقباضی شاید همین ۱.۵ درصد بودجه هم مناسب باشد؛ به شرط اینکه این میزان بودجه از آغاز سال، تخصیص پیدا کند و به جا هزینه شود.دکتر سید جلال دهقانی فیروزآبادی در گفتگو با ایسنا، درباره بودجه پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی در سال ۱۴۰۰ توضیح داد: به صورت کل؛ مجموعه بودجه عام پژوهشی که در دانشگاه مصرف می شود، حدود ۲۵ درصد از کل بودجه دانشگاه است که البته بخش عمده آن، صرف حقوق و دستمزد می شود و در حدود یک درصد به صورت خاص به پژوهش اختصاص می یابد.

وی خاطرنشان کرد: به صورت اختصاصی چیزی که صرف پژوهش می شود، حدود یک درصد است. نرخ ملی پیشبینی شده در این عرصه حدود ۱.۵ درصد است و معمولا ۱.۵ درصد از بودجه هر نهادی باید به بخش پژوهش اختصاص یابد.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی در مورد میزان اختصاص یافته بودجه پژوهشی دانشگاه، اظهار داشت: هم اکنون حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این میزان بودجه، اختصاص یافته است. این امر یک مبحث متعارف است. چون مجموع بودجه ای که تعیین شده، معمولا تخصیص پیدا نمی کند.

بودجه پژوهشی، کفاف انتظارات را می دهد؟

دهقانی فیروزآبادی در پاسخ به این سؤال که با عنایت به انتظارات زیادی که از بخش پژوهش کشور وجود دارد، آیا این میزان بودجه پژوهشی کفاف انتظارات را می دهد؟ اظهار داشت: ما به دو صورت می توانیم به این مورد نگاه کنیم؛ یکی در شرایط عادی است و یکی در شرایط انقباضی و اضطراری. در شرایط عادی و انبساط اقتصادی، این بودجه پژوهشی، کافی نیست و بیشتر از این باید اختصاص پیدا کند؛ چون که همه مدیریت جامعه و حکمرانی، منوط به پژوهش است. ولی به نظر من، در یک شرایط انقباضی شاید همین ۱.۵ درصد بودجه هم مناسب باشد. ولی به شرط اینکه این میزان بودجه، از آغاز سال تخصیص پیدا کند و به جا هزینه شود.

وی تصریح کرد: این که در شرایط انقباضی این بودجه، به صورت واقعی و بموقع تخصیص پیدا کند و در امر پژوهش مصرف شود؛ یعنی واقعاً بتوانیم این بودجه را در پژوهش های کاربردی و حل مشکلات هزینه نماییم. گاهی مواقع این بودجه بیشتر به صورت شکلی و صوری است.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی با تکیه بر ضرورت مصرف صحیح بودجه پژوهش، اظهار نمود: بودجه باید به صورت بهینه و اندیشیده شده، در بخش های دارای اولویت و چالش دار، هزینه شود و در واقع پژوهش های مساله محور و تقاضامحور داشته باشیم. این بودجه در بخش هایی مصرف شود که واقعاً در رفع مشکلات و چالش های جامعه و کشور کمک نماید.

در حوزه علوم انسانی خودکفا شدن پژوهش خیلی سخت است

دهقانی فیروزآبادی در مورد چگونگی خودکفایی مالی پژوهش های علوم انسانی و ارتباط علوم انسانی با صنعت، توضیح داد: اینکه حوزه پژوهش به صورت کل و همچون در حوزه علوم انسانی، باید خودکفا باشد، حرف درستی است. ما باید بتوانیم هزینه های پژوهشی خویش را از راه درآمدزایی و تولید ثروت از پژوهش و علم کاربردی، به دست بیاوریم. در دانشگاه علامه هم سعی کردیم که واحدهای پژوهشی که تاسیس می شوند، هزینه هایشان را خودشان تأمین کنند و دانشگاه هم در سالهای اول از راه یارانه هایی از بودجه پژوهشی به آنها کمک می نماید.

وی افزود: این واحدها باید بتوانند به تدریج توانمند شوند و بودجه هایی در حوزه جامعه و صنعت جذب کنند. در دانشگاه هم ما تلاش می نماییم که پژوهش های تقاضا محور و کارفرمایی صورت گیرد. ولی با این وجود در بعضی بخش ها، بخصوص در حوزه علوم انسانی، خودکفایی کامل خیلی سخت است.

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی، تصریح کرد: من معتقدم که اگر دستگاههای اجرایی به صورت واقعی ۱.۵ درصد از بودجه خویش را به امر پژوهش اختصاص دهند و به شکل صحیح با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ارتباط و تعامل داشته باشند، بخش علوم انسانی هم می تواند در پژوهش خودکفا شود و مشکل ما هم تا حد زیادی حل می شود.

وی افزود: همینطور اگر ما بتوانیم مراکز رشد و نوآوری و کارآفرینی را توسعه دهیم تا درآمدزایی داشته باشیم و یا به بیان بهتر؛ از آن دانش و فناوری نرم تولید نماییم و فناوری نرم تبدیل به ثروت شود هم می تواند به خودکفایی علوم انسانی کمک نماید.

گسترش ارتباط بین دستگاههای اجرایی و جامعه و صنعت

وی مجدد به نحوه اختصاص بودجه پژوهشی دستگاههای اجرایی اشاره نمود و اظهار داشت: باآنکه سامانه هایی برای اعلام نیازهای پژوهشی وجود دارد، ولی اگر بتوانیم ارتباط وسیع تری بین دستگاههای اجرایی و یا جامعه و صنعت برقرار نماییم، تأثیر زیادی در جذب بودجه پژوهشی دستگاه ­های اجرایی خواهد داشت.

دهقانی فیروزآبادی به نمونه ای از مشکلات صنعت در حوزه علوم انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: این طور نیست که مشکلات و چالش های صنعت، همگی سخت افزاری و بی نیاز از علوم انسانی باشند. مثلا در پارس جنوبی یا هر مجتمع صنعتی دیگر بخشی از مشکلات و معضلاتش در حوزه علوم انسانی است. برای نمونه مشکلات روانی، روان پزشکی، اجتماعی و فرهنگی هم وجود دارد که مستلزم پژوهش­ های علوم انسانی و اجتماعی است. شاید اگر تعریف دقیق تری از پژوهش های علوم انسانی داشته باشیم و طرح های صنعتی و پروژه های صنعتی پیوست های فرهنگی- اجتماعی را لحاظ کنند، از این طریق هم پژوهش های علوم انسانی می توانند درآمد کسب کرده و خودکفا شوند.
1401/02/27
23:07:47
5.0 / 5
200
تگهای خبر: دستگاه , صنعت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو