معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

مراکز تحقیقاتی دیده بان سیستم سلامت باشند

مراکز تحقیقاتی دیده بان سیستم سلامت باشند

به گزارش جاوید شو، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد نقش بخش تحقیقات و فناوری در مصرف منطقی دارو اظهار داشت: واقعیت این است که تحقیقات و فناوری، باید دیده بان باشد. باید این حوزه به مسئولین گرا بدهد که از چه مسیری بروند. تحقیقات در سیستم سلامت دیده بان است و یافته ها را در اختیار سیاست گذاران قرار می دهد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اولین سمینار تصمیم گیری مبتنی بر شواهد با عنوان «چالش های دارویی در اقتصاد سلامت و ارائه راه حل ها برای آن» که امروز پنجشنبه ۲۶ آبان ماه در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برگزار شد، در سخنانی با اعلان اینکه دارو یک کالای راهبردی است و در دنیا در کنار کالاهای جدی مثل اسلحه قرار میگیرد، اظهار داشت: دارو در زمینه های تولید، توزیع و تجویز در دنیا گایدلاین دارد و در کشور ما نسبت به این محصول کم لطفی می شود و باتوجه به اهمیتی که این کالا دارد، لازم است از این محصول به خوبی استفاده نمائیم.
وی با اشاره به ضرورت برنامه ریزی اصولی از طرف وزارت بهداشت در زمینه دارو، اظهار داشت: با وجود این که سازمان غذا و دارو متولی امور دارویی است؛ ولی اگر با نگاه علمی و مبتنی بر شواهد به موضوع نگاه نماییم، می بینیم که معاونت آموزش می تواند در تجویز منطقی و مصرف دارو نقش داشته باشد.
پناهی اضافه کرد: معاونت آموزشی می تواند کمک نماید ما در زمینه تجویز دارو، شواهد معقول و منطقی داشته باشیم. همین طور در حوزه مصرف دارو، همه بیمارستانها و مراکز درمانی در اختیار معاونت درمان هستند و این معاونت هم می تواند در مصرف تجویز منطقی دارو کمک نماید. ضمن این که قسمتی از این مساله نیز به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برمی گردد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلان اینکه یکی از جدی ترین عناوینی که در دنیا برای تصمیم گیری در زمینه سلامت به انجام می رسد، توجه به بار بیماریها است، اظهار داشت: از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ مقایسه ای انجام شده و بررسی ها نشان داده که رفتار بیماریها در طول این مدت به شدت تغییر کرده است. بیماریهای قلبی عروقی، نورولوژی، سرطان و... با این مدل تغییر داشته اند. برای مثال هم اکنون سرطان سومین علت مرگ و میر در ایران است در صورتیکه در سال ۱۹۹۰ هشتمین علت بود. این نشان میدهد که لازم است سازمان و غذا و دارو باید برمبنای بار بیماریها سیاستگذاری داشته باشد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برنامه ما در وزارت بهداشت ظرفیت سنجی هریک از معاونت های این وزارتخانه است، اشاره کرد: ما در کشور بیش از ۹۰۰ مرکز تحقیقات داریم، ۸۳۰ مجوز داریم ۱۰۰ مرکز هم در دانشگاه های علوم پزشکی منتظر گرفتن مجوز هستند. همین طور مرکز تحقیقات غیر دولتی، پژوهشکده، شبکه های تحقیقاتی و.... نیز مشغول فعالیت هستند. همین طور ۱۳ مرکز تحقیقات در زمینه دارو، ۱۳ مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، مراکز تحقیقاتی مقاومت آنتی بیوتیکی نیز وجود دارند و این ها زیر ساخت های ما هستند و می توانند به سیاستگذاری ها کمک کنند.
پناهی نسخه یکسان پیچیدن برای همه کشور را اقدامی نامناسب دانست و توضیح داد: این که یک تصمیم گیری کلی از بالا صورت گیرد، اقدامی از مد افتاده است. چون شرایط هر استان، فرهنگ، بار بیماریها و... در استانهای مختلف متفاوت می باشد. برای مثال در بعضی استانها اَشکال تزریقی دارو و یا شیاف ها و... خیلی طرفدار ندارد. بدین سبب نمیتوان در پایتخت برای همه استانها تصمیم گیری کرد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: مردم و همه ذی نفعان و سیاست گذاران در زمینه مسائل مربوط به داروسازی درگیر شوند.
وی ادامه داد: ما درحوزه دارو دنبال این هستیم که تحقیق و توسعه در همه بخش های دارو صورت گیرد. برای مثال زیرساخت های ما برای جمعیت ۲۰، ۳۰ میلیونی دیده شده، اما الان ۸۰ میلیون هستیم. یا عمر افراد ۵۰ سال بود، الان خوشبختانه ۷۰، ۸۰ سال است و با افزایش سن سرطان ها بالا رفته. بدین سبب تحقیق و توسعه در همه بخش ها باشد.
پناهی اظهار داشت: باید اعتقاد داشته باشیم که اگر از روش هایی درمانی جدید استفاده نمائیم، نتیجه بهتری می گیریم. برای مثال برای بیماری SMA در دنیا برخی داروها وجود دارد و چند مورد آنها مجوز گرفته و برای فاز مطالعات وارد ایران شده است. وقتی بررسی می نماییم، می بینیم در دنیا اثربخشی این دارو ها cost-bebefit و مقرون به صرفه نیست.
وی ادامه داد: دیده شده در دنیا درمان ها به سمت ژن درمانی و درمان های پیشرفته رفته اند و دیدیم اثربخشی آنها بیشتر بوده است. بدین سبب باید به این سمت برویم.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلان اینکه واقعیت این است که تحقیقات و فناوری، باید دیده بان باشد، اظهار داشت: باید این حوزه و به مسئولین گرا بدهد که از چه مسیری بروند. تحقیقات در سلامت دیده بان است و یافته ها را در اختیار سیاست گذاران قرار دهد.
پناهی اشاره کرد: ما به مراکز تحقیقات مجوز می دهیم که به ما در حل مشکلات و رفع نیازها کمک کنند. این که تحقیقات صورت گیرد، مقاله نوشته شود و به افزایش تعداد دانشمندان یک درصد و دو درصد و... منجر شود در جای خود باارزش است ولی مراکز تحقیقات باید به ما گرا بدهند، اولویت بندی کنند و جامع نگر باشند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به بحث ضایعات دارویی اظهار داشت: این حجم بزرگ دارو، مصرف می شوند و در دنیا دارو به همین راحتی دارو در اختیار بیمار قرار نمیگیرد. چون نگهداری و نحوه مصرف دارو و... اهمیت زیادی دارد.
وی به اهمیت بار بیماریها اشاره نمود و اظهار داشت: حتی توزیع دارو در کشور هم باید برمبنای بار دارو باشد. بار بیماری حتی در استانهای مختلف هم بررسی شده که توزیع بیماریها در کدام استان کدام بیماری بیشتر است. ین برای سیاستگذار هم خیلی مهمست.
پناهی اشاره کرد: باید فرهنگ سازی نماییم در بعضی بیماریها برخی داروها تاثیر ندارند. به عنوان مثال برای طب سنتی طب ایرانی و... هزینه زیادی می شود. باید بررسی شود که داروهای طب مکمل چه تاثیری دارند. الان عنوان می شود چون این داروها عوارض جانبی ندارد، ایرادی ندارد که مصرف شوند. در صورتیکه باید تاثیر آنها در حدی باشد که بتواند یک دارو را از نسخه بیمار بکاهد. بدین سبب بررسی های بیشتری باید صورت گیرد.
وی افزود: برای مثال واکسن کووید-۱۹ که الان ۶تا واکسن داریم و بیشتر افراد تزریق کردند باید بررسی نماییم که آیا سرمایه گذاری ضروریست. همین طور باید حتی مطالعات و آموزش ها به سمت بیماری هایی باشد که در کشور شیوع بیشتری دارند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در آخر ضمن دعوت از پژوهشگران، اعلام نمود: در صورتیکه مگا پروژه ای در زمینه تجویز و مصرف منطقی دارو ارائه شود، از آن حمایت می شود. همین طور مطالعاتی که بتوانند منجر به کاهش بار بیماریها شوند و طرح هایی که جنبه های مختلف مصرف دارو را بررسی نمایند نیز حمایت می شوند.1401/08/27
13:37:38
5.0 / 5
218
تگهای خبر: برنامه , سلامت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو