در یك مطالعه مطرح شد

اهمیت غربالگری عفونت HPV در مردان

اهمیت غربالگری عفونت HPV در مردان

جاوید شو: یافته های یک پژوهش در مورد شیوع ویروس پاپیلومای انسانی در مردان نشان داد که شیوع ویروس پاپیلومای انسانی در جمعیت مورد مطالعه، بالاست و این عفونت در جمعیت مردان کشور یک مشکل بهداشت عمومی شمرده می شود.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV؛ ویروسی است که غالباً بوسیله رابطه جنسی انسان را آلوده می کند. این ویروس انواع مختلفی دارد و تا حالا بیش از ۲۰۰ ژنوتایپ این ویروس شناسایی شده است. تعدادی از ژنوتایپ های این ویروس می توانند موجب بروز سرطان شوند، در صورتیکه برخی دیگر عموماً موجب ایجاد علائم خفیف همچون زگیل های تناسلی می شوند.

ویروس HPV در بیشتر موارد علامت یا بیماری خاصی ایجاد نمی کند و بعد از ۱ تا ۲ سال، خود به خود از بدن انسان پاک می شود. در تعداد کمی از موارد، عفونت پایدار شده و ممکنست به سرطان دهانه رحم منجر شود.

تاکنون در بیشتر کشورها مطالعات مربوط به این ویروس، بیشتر بر جمعیت زنان متمرکز بوده است. در بعضی مطالعات از مردان به عنوان ناقل ویروس HPV یاد شده است. برای اینکه مردان مبتلا، این ویروس را ناخواسته به شریک جنسی خود منتقل می کنند. در صورتیکه اکثراً بدون علامت هستند.

با وجود اینکه ویروس HPV هر دو جنس زن و مرد را آلوده می کند، در خیلی از کشورها حتی کشورهای توسعه یافته که برنامه واکسیناسیون زنان مقابل ویروس پاپیلومای انسانی در حال انجام می باشد، واکسیناسیون مردان با چالش های بسیار زیادی همراه بوده و با وجود شیوع بالای HPV در مردان، نقش آنها در این عفونت نادیده گرفته شده است.

با توجه به اهمیت زیاد ابتلای مردان به ویروس پاپیلومای انسانی، پژوهشگران در یک مطالعه، شیوع این ویروس را در مردان بررسی کردند.

برای انجام این تحقیق که بصورت مقطعی انجام شد، مردان مراجعه کننده به لابراتوار مرکزی جهاد دانشگاهی مشهد در بازه زمانی پاییز ۱۳۹۹ تا زمستان ۱۴۰۰ بررسی شدند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که نزدیک به ۵۷ درصد از ۱۸۸ مرد بررسی شده در این مطالعه، حداقل به یکی از ژنوتایپ های HPV آلوده بودند و در کل ۲۶ ژنوتایپ مختلف از این ویروس شامل پرخطر و کم خطر شناسایی شد.

همچنین مشاهده شد که شایع ترین عفونت، مربوط به ژنوتایپ ۶ از گروه کم خطر است و بعد از آن ژنوتایپ ۱۱، ۴۲ و ۹۱ و همگی از گروه کم خطر بودند. شایع ترین ژنوتایپ گروه پرخطر نیز ژنوتایپ ۶۶ بود که در رتبه چهارم متداول ترین ژنوتایپ ها قرار دارد. این مساله نشان میدهد که ژنوتایپ های کم خطر در مردان شایع تر از ژنوتایپ های پرخطر هستند.

در مطالعه ای که در گذشته پژوهشگران همین تحقیق بر روی جمعیت زنان انجام دادند، شیوع HPV در زنان ۲۶.۵ درصد گزارش شد که در مقایسه با جمعیت مردان در این تحقیق، شیوع کمتری را نشان می داد. همین طور در زنان نیز مشابه مردان ژنوتایپ ۶ شایع ترین نوع بود؛ ولی برخلاف مردان، دومین ژنوتایپ شایع، ژنوتایپ ۱۶ از گروه پر خطر بود.

در این تحقیق مشخص شد که بالاترین میزان مبتلاشدن به HPV در رده سنی ۳۷ تا ۴۶ سال و پایین ترین میزان مبتلاشدن در رده سنی ۵۷ تا ۶۶ سال است. نتایج این مطالعه نشان داد که شیوع ویروس پاپیلومای انسانی در جمعیت مورد مطالعه بالاست و این عفونت درجمعیت مردان کشور یک مشکل بهداشت عمومی شمرده می شود و نبودن اطلاعات کافی و وجود عوامل خطر مختلف، تاثیر به سزایی در انتشار عفونت دارد.

پژوهشگران این مطالعه باتوجه به نتایج به دست آمده، می گویند که غربالگری عفونت HPV در مردان برای پیش گیری از انتشار عفونت و پیش گیری از سرطان، هم در مردان و هم در زنان می تواند بسیار کمک کننده باشد.

در انجام این تحقیق مریم شاهی، محمد قدسی و اعظم شفائی از مرکز تحقیقات عفونت های منتقله از خون جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، سید علی اکبر شمسیان؛ پژوهشگر گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه، شهریورماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی شیوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و انواع ژنوتایپ های آن در مردان ایرانی» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتشار یافته است.
1401/07/13
11:00:44
5.0 / 5
152
تگهای خبر: برنامه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو